II Het 'eeuwig bestaan' van Luctor et Emergo ZEELAND 15 HANDBAL NIEUW SEIZOEN Ook de mannentak van het Zeeuwse handbal werkt nu samen. Eén club begint echter nog op eigen benen aan het seizoen. Voor de Zeeuwse hand balverenigingen start dit weekend de compe titie. Na de degradatie uit de tweede divisie zijn de mannen van HC Zeeland nog steeds de hoogste provinciale vertegenwoordiger in de hoofd klasse. Vorig seizoen nog onder de vlag van Delta Sport/EOC, maar ondertussen is HC Zeeland ook aan de mannenkant een feit. Tot op het laatste moment be stond er nog hoop dat ook Orion Heinkenszand zich bij deze com binatie aan zou sluiten, maar dat feest ging niet door. „Er waren en kele spelers die aan wilden sluiten, maar die uiteindelijk toch kozen om Orion overeind te houden. We I hadden er dus op dit moment ster ker voor kunnen staan", zegt Kevin Meulmeester ietwat verbitterd. „Dat had als gevolg dat we ook 1 geen tweede team meer op de been konden brengen, hetgeen ook het stoppen van trainer John Jansen inluidde." L Het opstappen van Jansen is on tijl dertussen opgevangen door oud- w spelers als Vincent van der Meij- 1, den, Tommy Verwest en Sjoerd k Jongepier. Het wegvallen van Sebastian Hoftijzer (naar eer- J' stedivisionist GHV) en Rowan r Boers (naar Limburg) zal een las- tigere klus worden om op te van gen, stelt Meulmeester. ,,We komen zeer krap in de opbouwers te zitten, want de jongens die uit het tweede komen, zijn veelal eerstelijnspe- lers.'' De insteek voor dit seizoen is dan ook kraakhelder volgens Meul- meester. ,,Het plezier moet voorop staan en we moeten zorgen dat we deze groep bij elkaar houden. Van uit deze situatie zullen we moeten gaan bouwen." Ondanks de krappe bezetting ziet Meulmeester de competitie met vertrouwen tege moet. ,,Dat heeft de voorbereiding wel uitgewezen.'' HC Zeeland start zondag met een thuiswedstrijd in Zierikzee tegen Celeritas. Blanco Na een laatste poging van Arno Riemens is Orion Heinkenszand nog overeind gebleven. De ploeg zou na de degradatie uit de hoofd klasse naar de eerste klasse af moe ten zakken, maar daarvan werd af gezien. Toen bleek dat Riemens toch nog een groep van zo'n vijftien spelers bij elkaar kon krijgen, werd Vanuit deze situatie zullen we moeten gaan opbouwen - Kevin Meulmeester een plaats in de tweede klasse het uiteindelijke lot. ,,Maar dat zal vaak in wisselende samenstelling zijn, want meerdere spelers hebben an dere prioriteiten dan handbal'', ver telt Riemens, die zelf wel oren had naar een samenwerking met HC Zeeland. ,,Maar een groot deel zag dat gewoon niet zitten.'' De insteek zal de komende com petitie heel anders worden dan voorheen. ,,We gaan met drie man beurtelings de training en coaching verzorgen en proberen met plezier dit seizoen te volbrengen. We gaan er gewoon blanco in.'' Orion start morgenavond met een uitwedstrijd tegen het Brabantse Heerle. Kampioenschap Ook bij de vrouwen van HC Zee land staan er, na het vertrek van trainer Jan Verkerke, meerdere trai ners voor de groep. Op dinsdag in Middelburg, is dat Wally Hout epen, bijgestaan door Marcello Tax, Rick Evertse en Just Groen. In Zie- rikzee krijgen de Zeeuwse vrou wen onder andere te maken met Jaco Vleeshouwer en Rick Evertse. ,,Helaas hebben we noodgedwon gen toch ons tweede team uit de competitie moeten trekken, waar door er een behoorlijke niveauver schil is ontstaan met alles in een team. Dat zal ook zijn weerslag hebben in speeltijd voor sommi gen'', stelt Wally Houtepen. Toch zijn de verwachtingen hooggespannen. ,,We willen voor het kampioenschap gaan'', klinkt het vastberaden. ,,Of dat realistisch is, zal snel genoeg blijken. Maar ge zien onze voorbereiding heb ik daar vertrouwen in.'' De handbasters van HC Zeeland starten zondag met een thuiswedstrijd tegen Uni ted Breda 2. Hoewel de club sinds 2013 door een fusie met De Stormvogel uit Vlis- singen officieel niet meer bestaat, is het logisch dat vijf oud-leden het 'honderdjarig bestaan' van Luctor niet onopgemerkt voorbij willen laten gaan. „Het idee voor de reünie is een jaar geleden op het Veerse Meer ontstaan tijdens een zeil tocht", zegt John de Lange. Samen met zijn vrouw Martina, Loeki van Doorn, Leontine van der Ent-Geervliet en Annelies Kerkhof is hij organisator van de reünie die morgen plaatsvindt. De Lange denkt met een fijn gevoel terug aan zijn Luctor-periode (1970-1984). ,,Het clubleven bestond niet alleen We hadden een groep zwemmers die er voor wilden gaan maar uit trainen. Je zag elkaar ook buiten het zwemmen om, dat heb ik altijd bijzonder gewaardeerd." Dat de club juist in 1919 is opge richt, kan De Lange wel verklaren. ,,Vanwege het einde van de Eerste Wereldoorlog dacht men waar- schijnlijk dat het wel leuk zou zijn om naast de Zwemschool in het Ka naal door Walcheren een zwemver eniging in Middelburg te hebben." John de Lange herinnert zich nog enkele memorabele momenten. ,,Frans van Kruiningen zwom in 1972 als eerste Zeeuw onder de mi nuut op de borstcrawl: 59,9. En in 1980 promoveerden we met de wa terpolo naar de derde klasse bond. Dat was nog niet eerder gebeurd", vertelt hij. Rond 1980 beleefde de zwems- electie van trainster Ans Geervliet enkele gloriejaren. Dankzij zwem mers als Rob en Rianne Geervliet, Irma de Waard, Patrick Braam, Rudi Goudswaard, Leon Verhage en Rutger Huijgens werd in 1983 zelfs promotie naar de landelijke B- klasse bewerkstelligd. De Zeeuwse zwemhistorie werd vooral in de jaren '80 en '90 geken merkt door de sportieve rivaliteit tussen Luctor en De Stormvogel. Meerdere zwemmers maakten de overstap van Middelburg naar de Vlissingse concurrent en vice versa. Door de sluiting van zwembad Poelendaele werd het Vrijburgbad in Vlissingen in 2003 de nieuwe thuisbasis. Albert Onderdijk stond als laatste hoofdtrainer aan het roer bij de Middelburgers. ,,Thierry Po- tin vroeg mij in 2008 om training te geven bij Luctor. Het plezier stond bij de vereniging voorop, maar we hadden een groep zwemmers die ervoor wilde gaan." In die succesvolle periode maak ten de Luctorianen ook op natio naal niveau furore. ,,In 2009 werd het estafetteteam met Bob Dalmei- jer, Simon Edenburg, Sonny Corré en Steven Uijl, op de 4x100 meter wisselslag als eerste Zeeuwse jon- gensploeg ooit Nederlands kampi oen. En Casper Zwier reeg bij de ju nioren de nationale titels op de vrije slag aaneen", blikt oud-trainer Onderdijk terug. Zwier ging in juni 2011 de boeken in als laatste Luctor-zwemmer die Nederlands kampioen werd. In sep tember van dat jaar gingen Luctor en De Stormvogel verder als start gemeenschap en in 2013 was fusie club De Zeeuwse Kust een feit. vrijdag 27 september 2019 HC Zeeland start nog zonder Orion Ron de Waal Middelburg Kevin Meulmeester tijdens een training met HC Zeeland. foto dirkjan gjeltema „Groen-witte kleuren, niets kan ons gebeuren. Luctor die staat helemaal bovenaan, Luctor zal nooit verloren gaan." Dat zwem vereniging Luctor et Emergo - opgericht op 17 januari 1919 - immer in de Middelburgse har ten zou blijven voortleven, blijkt wel uit de eerste zinnen van het clublied. De vereniging is inmid dels honderd jaar en houdt daarom een reünie. Joram Lawalata Middelburg - Albert Onderdijk, Oud-trainer Luctor et Emergo In 2013 kwam er een einde aan het zelfstandige bestaan van zwemvereniging Luctor et Emergo. De club ging dat jaar op in fusievereniging De Zeeuwse Kust. Dit jaar zou Luctor et Emergo honderd jaar hebben bestaan en dat wordt gevierd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 43