II II inspiija PAAUWE 29 september 12 ZEELAND In 2008 luidde de vermaarde Vlaamse componist Wim Mertens (66) het seizoen van de Zeeuwse Concertzaal in. Morgen is hij, elf jaar later, terug in Middelburg. En wederom om het begin van het seizoen te markeren. COMPONIST WIM MERTENS Start van de oktober woonmaand bij tnteriéurj^aauwe Ik kan me dat concert van 2008 absoluut herinneren, zegt Mertens. ,,Ik was er met mijn ensemble, al weet ik niet meer welk programma we speelden. Het is interessant om terug in Mid delburg te zijn. Het is een prachtige zaal met een akoes tiek die heel naturel is." Zeker in eigen land heeft zijn naam geen introductie nodig. Mertens' muziek wordt veel ge bruikt in films, tv-series en re clames. Hij wordt vaak vergele ken met minimal music-com- ponisten zoals Michael Nyman, Ludovico Einaudi en Philip Glass, al laat zijn muziek zich niet altijd onder één noemer vatten. ,,Op dit ogenblik hanteer ik zelf de omschrijving 'niet-stan- daard' voor mijn muziek", zegt Mertens. ,,Voor mij is muziek maken niet zozeer iets afslui ten, maar juist ervoor zorgen dat er een connectie mogelijk is met iets wat volgt. Dat kan door minder conceptueel, minder vanuit een vaste standaard, te Ik hanteer zelf de omschrijving 'niet- standaard' voor mijn muziek componeren. Muziek moet tel kens opnieuw worden ge spééld", zegt Mertens. ,,Bij spel hoort voor mij zowel geluk als toeval. Je moet geluk hebben in het spel, maar toeval speelt ook een rol. Dat betekent dat je risi co's moet nemen. Als het pu bliek die wisselwerking aan voelt, maakt dat de compositie voor mij volledig." Het concert in Middelburg staat in het teken van zijn jong ste album That which is not (2018). Hij nam het op met veel musici, maar voerde de muziek live al in uiteenlopende, klei nere bezettingen uit. In de Zeeuwse Concertzaal gebeurt dat als trio, met naast Mertens (piano/zang) een violist en een cellist. ,,We geven geen concert om een perfecte reproductie van de stukken te presenteren", zegt Mertens. ,,De andere musici hebben volledig genoteerde partituren, maar voor de piano en de zang is dat niet helemaal uitgeschreven. Er zit dus veel speling op. Dat zorgt elke keer voor een andere performance, voor een andere dosering van spel, risico en toeval." Bijzonder blijft zijn zang, die los lijkt te staan van muzikale en taalkundige wetten. ,,Het is dikwijls een grijpen naar no ten, naar toonhoogte. Ik ge bruik mijn stem ook niet als Ik gebruik mijn stem niet als een instrument, maar als een orgaan een instrument, maar als een orgaan. Het hangt van het mo ment af of en wanneer ik zing. Als een stuk eenmaal lekker draait, voeg ik vaak zanglijnen toe." ,,In heel wat nummers stuurt de stem mijn piano aan. Die fungeert als een ritmesectie en zorgt voor een ambiance waar de andere muzikanten hun lij nen en ritmes kunnen plaatsen. Zo probeer ik contact tussen de instrumenten en met het pu bliek te creëren. Dat hopen we ook in Middelburg te bewerk stelligen." 13.00 - 17.00 UUR EXTRA GEOPEND De mooiste woonmaand van het jaar staat weer V60T de deur.ehaie trappen we af met een prachtig thema: de Botanical style, een echte~trend van het moment. Haal buiten naar binnen en kies voor groen in uw woning. Ga de uitdaging aan en trek het botanische door in de gordijnen of zelfs in de wandbekleding. U bent van harte welkom! vrijdag 27 september 2019 Rolf Bosboom Middelburg - Wim Mertens 'In muziek moet je risico's nemen' - Wim Mertens Wim Mertens: morgen in de Zeeuwse Concertzaal in Mid delburg. Aanvang: 20.00 uur. Wim Mertens. foto alex van hee Zuidweg 20a 4316 LB Zonnemaire T (0111) 40 13 18 E info@interieur-paauwe.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 40