'We willen verandering in deze stad' ZATERDAG 28 SEPTEMBER mwmn SHALL NIEUWS 3 Proef om de duizenden onterechte bellers te weren Mensen die zich op internet belazerd voelen en online aangifte doen, krij gen vanaf vandaag een aantal vragen voorgelegd om te bepalen of er wel echt sprake is van een strafbaar feit. Zo hebben ook gedupeerden sneller duidelijkheid of aangifte doen zinvol is: in duizenden van de ongeveer 45.000 aangiftes van internetoplich- ting per jaar blijkt dat niet het geval. Een gekochte telefoon die kapot aan komt, is bijvoorbeeld veelal geen zaak voor de politie. Daarvoor moet daad werkelijk sprake zijn van moedwillige oplichting. Als er alleen sprake is van wanprestatie, moet elders worden geklaagd. Als agenten dat eerst zelf moeten vaststellen, gaat kostbare tijd en capa citeit verloren. Gijs van der Linden van het landelijk meldpunt internet- oplichting zegt: „Wij kunnen een zaak in behandeling nemen als aan meer dere punten wordt voldaan, bijvoor beeld verkoop onder een valse naam of een opeenstapeling van leugens. Soms is al snel duidelijk dat het niet gaat om een strafrechtelijke, maar om een civiele zaak. In andere gevallen moet eerst meer informatie worden verzameld.'' Voorkomen Om te voorkomen dat mankracht daarvoor wordt gebruikt, wordt nu bij wijze van proef kunstmatige intelli gentie gebruikt om mensen die online aangifte willen doen van advies te voorzien. Aan wie wil meewerken, stelt het systeem vragen op basis van wat wordt ingevuld. Aan de hand van de antwoorden wordt meteen geadvi seerd. Het advies wel of geen aangifte te doen, is niet bindend. Wie wil kan alsnog besluiten door te zetten. ,,Maar ook voor een slachtoffer is het prettig snel duidelijkheid te hebben.'' Als de proef succesvol blijkt, kan de techno logie achter de 'slimme keuzehulp' ook bij andere delicten wor den ingezet, zegt Theo van der Plas, programmadirec teur digitalisering en cyber crime. Zo zou die bij de aan gifte van vernieling kunnen worden ingezet. „Maar we doen dat zeker niet bij aan giftes waar emoties bij ko men kijken, als er sprake is van letsel bijvoorbeeld. Bij ze denmisdrijven kan het hele maal niet, daarbij komt te veel emotie kijken. We zetten de stappen heel zorgvuldig en behouden altijd een menselijke component.'' Slimmer Zo wordt, zeker in de proefperiode, ook gekeken of de mensen die na het beantwoorden van de vragen afhaken, dat terecht hebben gedaan. Dat ge beurt ook in samenwerking met de Universiteit Utrecht, die hielp bij de ontwikkeling van het systeem. De computer moet in de loop van tijd steeds slimmer worden en in de toe komst bijvoorbeeld ook verbanden tussen aangiftes gaan zien. Bij de politie bereiden ze zich on- dertussen al voor op de piek die traditiegetrouw in decem ber ontstaat, als massaal ca deaus worden ingeslagen. Van der Linden: „Nu al wor den namen van websites 'koudgezet' door fraudeurs zodat ze straks kunnen die nen als malafide webwin kel." Wie daar bestelt, ziet spullen nooit aankomen - op de websites wordt beweerd dat producten worden verkocht, die op zettelijk nooit worden geleverd. ,,Ook komt de iPhone 11 eraan, we weten al dat we daar last van krijgen. We hopen dat de nieuwe technologie ons helpt de capaciteit die we hebben ook dan te besteden aan wat er echt toe doet: het vangen van boeven, terwijl we men sen ondertussen wel zo snel en goed mogelijk van dienst kunnen zijn. De slimme keuzehulp gaat daarbij hel pen.'' Dat betekent overigens niet dat de politie straks in staat is naar alle tien duizenden overblijvende oplichtings zaken onderzoek te doen. ,,Onze capa citeit is schaars, we moeten kiezen en dat doen we ook.'' 3 dagen Ontspannen in Schoorl vrijdag 27 september 2019 GO STILLE TOCHT DERK WIERSUM Enkele tientallen mensen hebben gisteravond in Am sterdam deelgenomen aan een stille tocht voor de ver moorde advocaat Derk Wier- sum. Ze liepen in de omgeving waar de advocaat vorige week woensdag werd omge bracht. ,,We willen verande ring in deze stad'', zei initia tiefnemer Joshua Kotadiny. ,,Wij gaan als kerken van Am sterdam voor veiligheid. En we willen klaarstaan voor die genen die zich niet meer veilig voelen, die verdriet hebben, die geen hoop meer hebben.'' Wiersum was advocaat van kroongetuige Nabil B. in het proces tegen de zware crimi neel Ridouan Taghi. foto anp Aangifte internetoplichting? Politie kijkt eerst of dat zin heeft Bij de politie worden ieder jaar dui zenden onterechte aangiftes ge daan vanwege internetoplichting. De politie begint een tegenoffen sief om kostbare tijd te winnen, die kan worden gebruikt voor onder zoek naar echt strafbare feiten. Carla van der Wal Amsterdam Bij aangifte doen van internetoplichting moet straks eerst een vragenlijst worden in gevuld. foto anp "Vraag naar de voorwaarden in de winkel. j VOORDEEL VRIJDAG SCHOORL (NH Fletcher Hotel-Restaurarit Jan Van Scorel 2 x overnachting inclusief ontbijt 1 x heerlijk hoofdgerecht Toegang tot sauna en binnenzwembad Informatiepakketje Gratis WiFi Aankomst t/m 29-02-2020 FLETCHER HOTELS WWW.FLETCHER.NL/VRIJDAG 0347-750 490

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3