Waterdunen is een aanwinst Omnium niet vervolgd voor dood van Ezra (13) Tiener werd tegen zijn wil vastgehouden Slik 2 GETIJDENDUIKER OPENING De opening van de getijdenduiker in Waterdunen is geen slot maar juist een start. Nu het natuurgebied zelf zo goed als klaar is, kan recreatiebedrijf Molecaten er aan de slag. Commentaar Zeeuwen kijken altijd even op als er sprake is van zout water achter de dijk. Dat is toch niet de bedoeling? Nou, wel in het plan Waterdunen. De drastische herinrichting van deze strook land aan de West-Zeeuws-Vlaamse kust is on derdeel van het herstel van getijdennatuur in en langs de Wes- terschelde. Wat verloren gaat door de verdieping, komt terug met kunstwerken zoals Waterdunen en door het ontpolderen van de Hedwige bij de grens met België. Met toeters en bellen is officieel de duiker opengezet die het zoute water over het land laat lopen. Waterdunen heeft kreken, duintjes, paden, eilandjes, recreatieterreinen, ruimte voor zilte landbouw. Het gebied doet in niets meer denken aan vroeger. In de marge van de feestelijkheden protesteerde een groepje mensen tegen ontpoldering. Dat maakt weinig indruk. Hun grieven zijn bekend en hun zorgen worden niet breed ge deeld. De veiligheid is niet in het geding en Waterdunen is een flinke verbetering ten opzichte van de vlakke monotone oude akkers en oude campings. Als de recreatieve benutting van het gebied net zo doordacht gaat als de landschappelijke inrich ting, dan komt het helemaal in orde. Het zoute water stroomt op een goed moment het land in. Nederland is juist bezig met een brede herwaardering van het boerenbedrijf in verband met CO2, stikstof en bestrijdingsmid delen. Wie op zoek is naar nieuw gebruik van traditioneel boe renland heeft aan Waterdunen een mooi voorbeeld. Als de recreatieve benutting net zo doordacht gaat als de landschappe lijke inrichting, dan komt het goed De familie van de jongen uit Goes heeft nooit genoegen kunnen ne men met de conclusie van de schouwarts en het Openbaar Mi nisterie dat de jongen verdronk aan de gevolgen van een epileptische aanval. Daarom werd een artikel-12- procedure aangespannen. Een soort second opinion. De rechters in Den Bosch nemen ALMANAK Ze horen beiden tot de Beve- landse burgers, de boer en de man die onlangs toetrad tot het gilde van de buitenlui. Ze troffen elkaar aan de toog, waar de nieuwbakken buitenman hoog opgaf van het woongenot in zijn optrekje en de rust en de ruimte in de polder. Het moest hem wel de conclusie van de schouwarts echter over, zo valt te lezen in de uitspraak. Minder stellig Het Regionaal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg in Den Haag stelde eerder vast dat de lijkschou wer niet onzorgvuldig of nalatig is geweest. Wel had hij zijn conclusie iets minder stellig kunnen formu leren, vond het college. De familie zegt dat er aanwijzingen zijn die erop duiden dat Ezra geen epilepti sche aanval had. De nabestaanden wijzen onder meer op de verklaring van de arts van Ezra, die stelt dat de jongen niet gevoelig was voor de lampen in het bad en de schittering in het water. Hij had al lange tijd geen zware aanval meer gehad. Anges Illis, de oma van Ezra, laat weten te zijn geschrokken van de uitspraak. van het hart dat zijn buren, de meesten boeren, ladingen met modder op het wegdek achter lieten bij het oogsten. Zijn bar- buurman ging voorbij aan de op- ruimplicht en zei droogjes: ,,Voor al dat moois in het buiten gebied moet je af en toe een na deeltje kunnen wegslikken." Open dag bierbrouwerij Vermeersen Burendag in Poortambacht RENESSE Tiny houses op agenda dorpsraad Na vijftien jaar is het zover, er stroomt zout water in en uit Water- dunen bij Breskens. Natuur, recrea tie en zilte teelt worden er gecombi neerd met kustversterking. Er liggen bruggen, vogelbroedeilanden, de kreken zijn met elkaar verbonden en via een getijdenduiker ontstaat er eb en vloed in het gebied. Via drie ko kers, die op afstand te bedienen zijn, stroomt zeewater het gebied in en uit. Vanaf deze maand tot en met de cember wordt de werking getest. De mijlpaal werd gisteren gevierd met de officiële opening van de dui ker. Er kolkte zout water het gebied in en dat werd gelijktij dig uitgebeeld door danseressen van de Scalda- dansopleiding in Goes. Naast de echte duiker, aan de kant van het na- Wij staan in de startblokken tuurgebied, was één van de kokers in het groot nagebouwd van hout. Ver tegenwoordigers van alle betrokken partijen lieten zo symbolisch zee water het gebied in. Anita Pijpelink (gedeputeerde), Luc Mangnus (da gelijks bestuurder Scheldestromen), Jack Werkman (wethouder Sluis), Alexander Bolomey (directeur Het Zeeuwse Landschap) en Luke Slager (directeur Molecaten) hesen samen een schuif omhoog, waarna danse ressen naar buiten 'stroomden' op kabbelende muziek. Kleinkunste naar Adrie Oosterling declameerde een gedicht over Waterdunen. 'De duiker zorgt voor zacht mild zilt, en zee kraal lamsoor, wat je wilt.' Duincamping Nu de basis van Waterdunen er ligt, kan recreatiebedrijf Molecaten be ginnen met de aanleg van een duin camping met een hoofdgebouw en het bouwen van vakantiewoningen. ,,Wij staan in de startblokken", zei directeur Luke Slager. De camping krijgt tweehonderd plaatsen en er komen driehonderd huisjes. In vier types die in het landschap passen. Als de provincie de grond heeft overgedragen aan Molecaten, naar verwachting eind dit jaar, kan het recreatiebedrijf een bouwvergun ning aanvragen. Een hotel zit niet in de eerste vergunningaanvraag, zei Slager. Tijdens de open dag morgen in Waterdunen presenteert Moleca- ten de plannen ook. De camping en vakantiewonin gen betekenen ook dat er meer toe risten door West-Zeeuws-Vlaande- ren gaan rijden. Wethouder Werk man vroeg daar aandacht voor. ,,Het verkeer door Boerenhol neemt toe, daar moet een oplossing voor ko men." Dat zegde gedeputeerde Harry van der Maas deze week al toe tijdens een bezoek aan de buurt schap en gedeputeerde Pijpelink be aamde dat gisteren nogmaals. Zij had er ook begrip voor dat niet ie dereen even blij is met de komst van Waterdunen. ,,We hebben al tijd strijd met het water geleverd. Dit is een spannende, je laat zout water binnen met nieuwe technie ken. Ik hoop dat mensen uiteinde lijk zeggen; 't is toch wel schoon." De 17-jarige jongen uit Aagtekerke die woensdag een paar uur vermist was, werd tegen zijn zin vastge houden in een woning in Middel burg. Agenten hebben hem daar uiteindelijk weggehaald. Dat heeft de politie gemeld op Instagram. De jongen, die extra zorg nodig heeft, werd rond kwart over vier als vermist opgegeven. Via Burgernet werd een beroep gedaan om uit te kijken naar de jongen. Die melding werd twee uur later ingetrokken. De politie had de jongen toen opgespoord en uit een huis in Mid delburg gehaald, blijkt uit een In- stagrambericht van de wijkagen ten in Veere. De tiener was opgepikt door een 'dubieus persoon' en zat tegen zijn zin in de woning. Uiteindelijk vond de politie de jongen onder meer dankzij tips. De wijkagenten spre ken dan ook van 'goede samenwer king met burgers en hulpverle ningsinstanties'. Rol Volgens een woordvoerster van de politie is er niemand aangehou den. ,,We doen nog onderzoek naar de achtergronden van deze zaak, en naar de rol van de degene bij wie deze jongen werd aange troffen." vrijdag 27 september 2019 II Sport- en recreatiecentrum Om nium in Goes hoeft niet te wor den vervolgd voor de dood van de 13-jarige Ezra Trinidad in het zwembad, twee jaar geleden. Volgens het gerechtshof in Den Bosch zijn er onvoldoende aan wijzingen dat het personeel van het bad verwijtbaar of nalatig heeft gehandeld. Rob Paardekam Goes Tip? redactie@pzc.nl HULST Bierbrouwerij Vermeer sen in Hulst zet zondag de deuren open. Tijdens de open dag is ook de presentatie van de Zon debok. Dat is een bokbier en de naam van de lu dieke award, die vorig jaar is uitgereikt aan wet houder Gino Depauw voor het afvalbeleid van Hulst. De presentatie is om 17.00 uur. De open dag begint om 12.00 uur. Er zijn doorlopend rondlei dingen door de brouwerij. Vanaf 19.00 uur is er een barbecue. Dirty Piano's zorgt daarna voor de mu zikale aankleding. ZIERIKZEE Hart van Poortambacht, Rode Kruis Zeeland, Odensehuis, Gors, SMWO en woningcorpo ratie Zeeuwland houden morgen een Burendag bij Stadsboerderij De Punt en het Odensehuis aan de Grevelingenstraat. Van 10.30 tot 16.00 uur valt er voor alle genera ties van alles te beleven. Bij de stadsboerderij zijn er onder meer een bu- renbrunch, een buurt- bingo, een hobbymarkt en een loterij. In het Odensehuis is open voor creatieve uitspattingen met oesters en sleutel hangers. De dorpsraad van Re- nesse komt bijeen voor een najaarsvergadering op dinsdag 8 oktober in het plaatselijke dorps huis. Daar zal allereerst gemeentelijk projectlei der Ricardo de Winter een update geven van het masterplan van Re- nesse. Vervolgens wordt de handhaving geëvalu eerd, vertelt Stichting Hersteltalent wat zij doet en ten slotte wordt de voortgang van tiny houses in Renesse be sproken. De vergadering begint om 19.30 uur. Iedereen is welkom, ook om zelf vragen te stellen. Zout water Sophie Stockman Breskens - Luke Slager, directeur recreatiebedrijf Molecaten Martijn de Koning Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30