II 2019 23 Marianne Vos heeft na jarenlange worsteling met zichzelf haar topvorm terug Marianne Vos (32) is topfavoriet voor de WK. Dat lijkt vanzelf sprekend, maar is het allerminst. Een gesprek over topvorm, eerzucht en waarom ze nog niet gestopt is. 'Ik heb de afgelopen jaren heel vaak het moment in de koers gezien. Dat ik dacht: nu is het moment. Maar ik kon gewoon niet.' Na het hooggebergte van het Italiaanse Li- vigno, een ritten koers in de Franse Ardèche en een paar dagen thuis in Baby- loniënbroek is Marianne Vos neer gestreken in Yorkshire voor de WK. Een route die minutieus is uitgestippeld in samenspraak met Louis Delahaije, haar trainer met wie ze mede op advies van vrien din Annemiek van Vleuten nu bijna een jaar samenwerkt. De afgelopen weken en maan den zijn gericht op deze zaterdag. Op de 150 kilometer van Bradford naar Harrogate. „Topsport is heel veel investeren voor iets wat in één dag moet lukken. Alles moet sa menvallen. Als alles goed gaat, kan het mooi uitpakken. De kans is na tuurlijk veel groter dat het niet fantastisch uitpakt, maar daar ben ik niet mee bezig.'' Over de vorm van Vos geen twijfel. Ze staat dit seizoen op ne gentien overwinningen. Dat lijkt normaal gezien haar palmares, maar is het allerminst. Vos komt van ver. Nadat ze haar lijf volledig had uitgeput en letterlijk kapot had gefietst, stond ze in 2015 een heel jaar aan de kant. Overbelast. Ze kwam terug en won ook weer, maar niet op de manier zoals daar voor. Maar de klasse van Vos en haar zeges verbloemen veel. Ook de worsteling die ze de afgelopen ja ren doormaakte. Ze werd al drie keer wereldkampioen op de weg (2006, 2012 en 2013), maar voor het Dat ik nu dit niveau weer heb, is misschien wel de grootste overwinning die ik kon behalen eerst sinds jaren zegt ze weer vol mondig dat ze favoriet is voor een WK. ,,Ik ben in principe goed genoeg om voor de wereldtitel te kunnen rijden. Ik heb een goed niveau te pakken. In sprints heb ik laten zien dat ik met de besten mee doe. Maar om te kunnen sprinten, moet ik eerst nog kunnen meezit ten en bergop meekunnen. Dat is voor mij van groot belang, omdat hier in Yorkshire die hoogtemeters meespelen. Als ik nog fris ben in de finale, kan ik het verschil ma ken.'' Een goed niveau zeg je. In zo'n lange carrière als die van jou, met zoveel momenten dat je goed en sterk was, zie je over eenkomsten met andere jaren? ,,Dat is moeilijk te vergelijken. Het peloton is veranderd, het niveau is hoger geworden. In de breedte vooral, want de top is altijd goed geweest. Maar dit is wel het niveau waar ik de afgelopen twee, drie jaar naar op zoek ben geweest. Vooral in het specialistische werk wat me echt heel goed ligt. Explo sieve sprints na een zware, selec tieve wedstrijd of bergop aankom sten. Lange klimmen zijn nooit hetgeen geweest waar ik echt heel goed in ben geweest, maar zoals ik me nu voel, kan ik ook dan lang mee. ,,Het is fijn om te merken dat ik weer kan koersen met mijn hart. Ik kan doen wat mijn intuïtie me ingeeft, fysiek kan ik dat bijbenen. Dat betekent dat ik mijn beste ni veau benader of zelfs beter ben dan ooit.'' Wegwedstrijd vrouwen ,,Nee. Dat was al op de weg terug. Het is heel moeilijk om te zeggen wanneer ik op mijn best was. Het ligt zo dicht bij elkaar. In 2010 won ik vrij veel, maar kon ik bergop ab soluut nog niet met de besten mee. In 2011 won ik de Giro en dat was voor mezelf vrij verrassend. Toen haalde ik een niveau, waar van ik zelf niet wist dat ik er toe in staat was. Maar in 2012 op het WK en de Olympische Spelen, waar ik won, was ik op absoluut topni veau. ,,In 2013 werd ik wel wereldkam pioen, maar dat was wel echt op mijn tandvlees. Dat klinkt raar. Want wie wereldkampioen kan worden, is gewoon goed in orde. Maar het moest toen echt van heel ver komen. Ik moest er echt aan sleuren. Net als 2014. En daar heb ik in 2015 de tol voor betaald en amper gekoerst. In 2016, 2017 en 2018 heb ik wel gekoerst en ook wel weer gewonnen, maar niet echt dat constante niveau. Veel met ups en dows. Dit jaar is het wel weer constanter. Die constan tie heeft ervoor gezorgd dat ik ook weer meer belastbaar ben. ,,Vorig jaar aan het einde van het seizoen had ik voor het eerst weer het gevoel: ik kan én meekoersen én de finale kleuren én dan ook nog de sprint winnen. Dat was: eureka. Dat had ik al zolang niet meegemaakt. Dat geeft natuurlijk niet. Koersen is een spel en je moet soms zuinig kunnen zijn met energie. Maar daar hou ik helemaal niet van. Ik wil niet zuinig zijn, het liefst vlieg ik erin. ,,Ik heb de afgelopen jaren heel vaak het moment in koers gezien. Dat ik dacht: nü is het moment. Maar ik kon gewoon niet. Heel lo gisch, want waarschijnlijk heeft 99 procent van het peloton dat. Maar ik kende van daarvoor het gevoel dat ik wel de actie kon doen die ik in gedachten had. Dat ik het weer kan, is wel een fantastisch gevoel.'' ,,Die momenten en gedachten zijn er wel geweest. Maar ergens had ik het idee: het zit er nog wel. Ik vond het ook een grote uitdaging om dat weer te vinden. Heel vaak is het goede gevoel weer onderuit ge haald, omdat mijn herstel gewoon verminderd was. Dat is frustre rend geweest. Als iets belangrijk is, dan is het herstellen. In een etap pekoers, maar ook van trainingen. Zodat je opnieuw kunt trainen en beter kan worden. ,,Waar het aan schortte, was simpelweg tijd. Ik heb gewoon tijd nodig gehad om mijn belastbaar heid weer op te schroeven, beter te worden en meer aan te kunnen. In 2015 zeiden ze: 'Je ligt er in ieder geval zes maanden uit. Zolang mag je niet trainen. En waar schijnlijk kost het een paar jaar voordat je weer volledig belastbaar bent.' Ik dacht: het zal wel, maar die tijd heb ik niet. Daar gaan we niet aan, want ik wil in de zomer van 2016 naar Rio voor de Spelen. Maar de conclusie is dus wel ge weest dat het jaren kost. Dat ik nu dit niveau weer heb, is misschien wel de grootste wedstrijd die ik heb kunnen winnen. De grootste overwinning die ik kon behalen.'' ,,Ik vind niet dat dit pas geslaagd is als er een titel bij komt kijken. Ik heb wat dat betreft niet nog wat te bewijzen. Maar ik ben eerzuchtig genoeg om er alles aan te doen om dat wel te bereiken. Ik vind het iets heel moois om naar een groot kampioenschap toe te werken en het niveau te halen wat ik denk dat ik in mij heb. Dat hoop ik in Yorks hire of de Spelen in Tokio te doen. Of allebei.'' vrijdag 27 september 2019 'Koers weer met mijn hart' Daan Hakkenberg Harrogate ffSA Fm nis -Marianne Vos (32) Vos is terug op niveau. Tussen haar olympische succes van 2012 in Londen (links) en haar zege in La Course dit jaar (rechts), kende ze echter ook een moeilijke periode. Karakteristiek was de wijze waarop ze in 2016 finishte in de Waalse Pijl (negende). fotos pim ras, cor vos, epa Harrogate Bradford 0 109 150 km 270919 BRON: ANP, UCI 400 m circuit 3x 13,8 km Zelfs in de jaren dat het moeilij ker ging, won je veel. Als jij praat over je beste vorm, jouw hoogtij dagen, over welke jaren heb jij het dan? In 2013 werd je voor het laatste wereldkampioen op de weg. Was je toen nog in top vorm? Hoe verklaar jij het dat je in die moeilijk jaren niet gestopt bent? Hoort daar een bekroning bij in de vorm van een wereldtitel?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 23