22 Met een berg geld is de WK atletiek voor het eerst in de geschiedenis naar het Midden-Oosten gehaald. Alleen dankzij ruim duizend airco's valt in Doha te sporten. „Dit is moeilijk uit te leggen.'' Onderzoek naar homeruns Eerste plek Badloe op WK WK ATLETIEK DOHA Het is een vreemde gewaarwor ding, hier in Doha. De verzengende hitte, tegen de 40 graden, verandert bij het binnenstappen van het Kha lifa Stadium plots in een best aan gename temperatuur. Meer dan duizend airco's blazen op volle toe ren om de temperatuur zo'n 15 gra den naar beneden te halen. Ze zor gen voor een licht briesje en zijn voor iedereen zichtbaar in drie grote cirkels: ter hoogte van de baan, op de eerste ring en hoog op de tweede ring. Het was de enige manier om een atletiektoernooi in Qatar mogelijk te maken. Net als het verplaatsen van het evenement van augustus naar eind september, begin okto ber. En dan zijn er nog de grote wijzigingen in het programma. Vanwege de hitte zijn er geen ge bruikelijke ochtend- en middag sessies voor de kwalificaties, en starten de niet door airco's be schermde marathonlopers pas rond middernacht. Maar ook dan ligt de temperatuur nog altijd bo ven de 30 graden, met een hoge luchtvochtigheid bovendien, om standigheden voor een ware slijta geslag. Onverantwoord? Niet volgens Sebastian Coe, voorzitter van de internationale atletiekfederatie IAAF, die zich deze week weer moest verdedigen. Hij benadrukte hoeveel extra maatregelen de orga nisatie heeft genomen. Bij de ma rathon voor de vrouwen komende nacht staan overal langs het par koers water- en medische posten. De vraag is of er ook publiek staat. Want wie hier daags voor het toernooi rondwandelt, heeft niet het gevoel dat de Qatari en de vele expats al in atletiekstemming zijn. En veel Europese fans wagen zich niet aan de dure reis naar het woestijnland. Een fractie van de beschikbare kaarten zou zijn ver kocht. Om het stadion met 40.000 stoeltjes niet al te leeg te laten ogen, worden gratis kaartjes uitge deeld aan kinderen en arbeidsmi- Er moet wel rekening worden gehouden met het klimaat. De timing van dit WK is moeilijk uit te leggen granten en is de tweede ring gro tendeels bedekt met doeken. Na het geslaagde trainingskamp in het Turkse Belek is de omscha keling groot voor Dafne Schippers. Op Instagram haalde ze vilein uit naar Ezdan Hotel, waar haar ka mer en het eten volgens de sprint ster ver onder de maat zijn. Wat Nederlands bekendste atlete ervan vindt dat de medailles deze week worden verdeeld in Qatar? ,,Het is nu eenmaal een feit'', zegt Schip pers. Sportevenementen Qatar verwierf het voorbije decen nium de organisatie van meerdere grote sportevenementen, zoals de WK zwemmen (kortebaan, 2014), de WK wielrennen (2016, in de lege straten van Doha) en de WK turnen (2018). In 2022 wordt het WK voetbal hier gehouden, in de winter en ook dan in stadions met airconditioning. Aan geld geen gebrek in het door gas en olie steenrijke Arabische emiraat. Aan kritiek op de toewij zingen ook niet. Dan gaat het over steekpenningen. Voor de WK atle tiek bood Qatar de IAAF zo'n 26 miljoen euro en leverde het een nieuwe sponsor aan. In een eerdere kandidatuur van Doha voor het evenement werd Nasser Al-Khelaifi, voorzitter van de Franse voetbalclub Paris Saint- Germain, verdacht van corruptie. De onderzoeksrechters in Parijs hebben vragen bij de miljoenen dollars die door een van zijn be drijven zijn overgeschreven naar een bedrijf dat geleid werd door Papa Massata Diack, zoon van de voormalige IAAF-voorzitter La- mine Diack. Beiden worden nu beschuldigd van witwaspraktij ken, corruptie en betrokkenheid bij het verdoezelen van positieve dopingtests in Rusland in ruil voor geld. ,,Lamine Diack was een clown die daar niet hoorde te zitten'', zegt Bart Bennema, coach van Schippers en acht andere Neder landse WK-atleten. ,,Ik vind het erg dat in mijn sport zulke praktij ken hebben plaatsgevonden. Er lij ken nu competente mensen op de juiste plekken te zitten, die probe ren de sport langzaam maar zeker de goede kant op te krijgen. Maar of het in alle lagen altijd zuiver gaat, betwijfel ik.'' Op de korte, explosieve num mers verwacht Bennema niet al te veel problemen voor de atleten, mede door de airco. Voor de lange- afstandslopers en meerkampers wordt het toernooi wél een be proeving. Want ondanks alle vraagtekens en kritiek verschuift vandaag de aandacht naar de sport, met veel kwalificaties en eerste rondes en de marathon voor de vrouwen als blikvanger, op de eer ste van tien dagen topatletiek. Bennema: ,,Ik vind dat de atle tiek zich zo moet ontwikkelen dat wij overal ter wereld onze sport bedrijven. Dat het niet een Euro pees, Amerikaans en soms Azia tisch onderonsje wordt. Maar dan moet er wel rekening worden ge houden met het klimaat. De ti ming van dit toernooi in Qatar is moeilijk uit te leggen en we weten inmiddels ook dat het niet zuiver is gegaan.'' UITSLAGEN - vrijdag 27 september 2019 GO Bizar WK van de blazende airco's Pim Bijl Doha -Bart Bennema HONKBAL De organisatie van de Amerikaanse honk balcompetitie MLB laat on derzoeken waarom er dit jaar zoveel homeruns wor den geslagen. De MLB laat wetenschappers uitzoeken hoe het kan dat de honk ballers de ballen zo makke lijk over de hekken slaan. Hoewel het seizoen nog wel even duurt, werd twee weken geleden al het re cordaantal homeruns ver beterd. Het record stond op 6105 homeruns in 2017. Vorig jaar vlogen 5585 bal len over de hekken. Dit jaar staat de teller al op 6590. WINDSURFEN Windsurfers Kiran Badloe (foto) en Do rian van Rijsselberghe zijn bezig aan een indrukwek kende opmars bij de WK in de RS:X-klasse op het Gar- dameer. De Nederlanders domineerden twee van de drie races die gisteren wer den gevaren. Badloe nam de eerste plaats in het klassement over van de Fransman Pierre Le Coq, Van Rijsselberghe klom naar de derde plaats. Bad- loe gaat nu aan de leiding in de tussenstand met 21 punten. Le Coq staat op 23 punten, Van Rijsselberghe is de nummer 3 met 37 punten. Dammen Yamoussoukro (Ivo). WK. Stand aan kop na de twaalfde ronde: I. Groenendijk (Ned) 18, 2. Valneris (Let), Georgiev (Rus) 17, 4. Pan (Chi) 16, 5. Schwarzman (Rus), Atse (Ivo) 14, 7. Slump (Ned), Morena (Bra), Souaré (Mal), Nga (Kam) 13, II. Tsjizjov (Rus), Van IJzendoorn (Ned) 12. Tennis Vrouwen Wuhan (Chi). Kwartfinales: Barty (Aus/1) - Martic (Kro) 7-6 3-6 6-3, Sabalenka (WRu) - Rybakina (Kaz) 6-3 1-6 6-1, Riske (VS) - Svitolina (Oek/3) 6-1 6-3, Kvitova (Tsj/5) - Jastremska (Oek) 6-2 6-4. Zeilen Garda (Ita). WK surfen in RS:X- klasse. Mannen, stand na 9 races: 1. Bad loe (Ned) 21, 2. Le Coq (Fra) 23, 3. Van Rijsselberghe (Ned) 37, 4. Kok- kalanis (Gri) 42, 5. Goyard (Fra) 58. Vrouwen, stand na 7 races: 1. De Geus (Ned) 29, 2. Speciale (Ita) 31, 3. Spychakov (Isr) 32, 4. Maggetti (Ita) 33, 5. Yunxiu (Chi) 33, 57. Wen- nekes (Ned) 161. Een journalist maakt een selfie bij de airconditioning in het Khalifa Stadium. FOTO BSR AGENCY

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 22