'Wapen had nooit in ons huis mogen zijn' NIEUWS 13 Moeder van moordverdachte schreef boek over haar en zijn zware jeugd V. ook gelinkt aan misbruik Roemeens meisje in 2016 Zijn opa pleegde zelfmoord, zijn moeder zat in een inrichting, zijn vader was alcoholist. Het kón bijna niet goed aflopen met Joop V., die in Roemenië een 11-jarig meisje zou hebben vermoord en een paar dagen later zelfmoord pleegde. De moeder van Joop V. gaf vijfjaar geleden in eigen beheer een boek uit. Uit het levensverhaal van de bejaarde vrouw komt een treurig beeld naar voren van het gezin waarin Joop V. opgroeide. Ze zegt zelf over het boek dat ze wil laten zien dat iedereen die een moeilijke jeugd heeft gehad er net als zij toch bovenop kan komen. Dat lukte haar, schrijft ze, onder meer door te beseffen dat er 'altijd mensen zijn die het nog veel erger hebben'. Uiteraard kon ze toen niet weten dat haar tweede zoon zelf moord zou plegen, nadat hij werd verdacht van moord en pedofilie in Roemenië. Uit het Facebookaccount van de vrouw blijkt dat ze in elk geval tot een paar jaar geleden nog goed con tact had met Joop. Op een foto zit ze ogenschijnlijk gezellig met hem, zijn vrouw en zijn kind op de bank. De moeder van V. beschrijft in het boek haar eigen harde jeugd. Haar va der pleegde zelfmoord op zijn 48ste, een jaar ouder dan Joop werd. Zelf belandde ze vanwege paniekaan vallen vanaf haar 17de meerdere malen in een inrichting, de laatste keer voor zeker zes jaar. Door haar labiele toestand moest ze rond haar 20ste haar pasgeboren oudste zoon afstaan, Joops halfbroer. Ze zag hem pas weer terug toen hij bijna volwassen was. In 'het gekken huis' leerde ze een nieuwe liefde kennen, een bijna dertien jaar oudere man, die er zat om aan zijn alcohol verslaving te werken. Nadat het paar trouwde en ontslagen werd uit de inrichting, bleek de behandeling weinig te hebben geholpen. t De alcoholistische vader van V. dwong zijn vrouw zich te prostitueren toen het gezin in geldnood kwam Haar man dronk veel en overtuigde zijn vrouw ervan dat het normaal was ook met andere mensen seks te hebben. Zo dwong hij haar tot partnerruilavonden, en later, toen het jonge gezin in geldnood kwam, om zich te prostitueren. Eén keer betrapte de vrouw haar man, terwijl hij op de bank hun 14-jarige nichtje onzedelijk betastte. Ze schrijft dat ze daar niet over wil uitweiden, omdat het voor haar 'te gevoelig ligt'. Toch kreeg het paar een kindje: Johannes 'Joop' V. Kerngezond, met een flinke bos zwart haar. 'Hij was echt heel mooi, en perfect van lijf en leden.' Maar de alcoholistische vader wil, blijkt uit het boek, vanaf het begin weinig met zijn zoon te maken hebben. De moeder beschrijft hoe hij het kind op zijn 2de met een meetlat zo hard op zijn billen slaat, dat er nog weken striemen te zien zijn. Ook wordt de kleine Joop in een donkere gangkast opgesloten. Ruzies De hoogoplopende ruzies in het gezin gaan niet ongemerkt aan Joop voorbij. Als hij 5 jaar is, wordt z'n moeder weer opgenomen in een kliniek. Ze weet daar weer uit te komen, maar ondertussen ziet Joop de ruzies steeds erger worden en z'n vader de vernieling in gaan. Op school wordt hij gepest en geschopt. Hij leert voor zichzelf op te komen door terug te slaan. Hij heeft wel vriendjes en vriendinnetjes. Joops vader en moeder scheiden, maar de man woont met tussenpozen nog jaren bij het gezin, zonder dat de sfeer er beter op wordt. Uiteindelijk overlijdt hij, net als de veel oudere broer van Joop, met wie het gezin dan allang geen contact meer heeft. ONDERZOEK De zoon van burgemeester Femke Halsema en haar man, filmmaker Robert Oey, werd in juli opgepakt, omdat hij met een vriend een leeg staande woonboot had betreden en daar voor overlast zorgde. Hij zou een wapen hebben weggegooid toen de politie arriveerde. Een 'nep- wapen', meldde de burgemeester in een open brief aan de Amsterdam mers. Verder vond ze het vooral een privékwestie. Dat veranderde toen Oey meldde dat het een echt, maar onklaar gemaakt vuurwapen be treft, dat hij twintig jaar geleden in Duitsland kocht. Hij had het nodig voor zijn werk en in een kastje in de woonkamer gelegd. Gisteren moest Halsema zich verantwoorden voor de raadscom missie algemene zaken voor het feit dat er een vuurwapen in de ambts woning was, waarmee haar puber zoon aan de haal ging. Halsema zegt dat ze sprak van een 'nepwa- pen', omdat de advocaat van haar zoon het zo noemde. Ze wist niets van de aard van het wapen. ,,Ik ben geen wapenexpert." Halsema is nog steeds furieus dat haar zoon groot op de voorpagina van de Telegraafbelandde, nadat een agent over het incident had gelekt. ,,Mijn zoon is gebrandmerkt als ge wapende inbreker, wat hij volstrekt niet is, daarom heb ik publiekelijk gereageerd.'' Ze noemde het 'ont wrichtend' om als tiener 'zo voor de leeuwen te worden gegooid'. ,,Misschien hebben sommigen van u wat leedvermaak", aldus Halsema tegen de raad. ,,Dat mag. Maar laten we elkaar niet voor de gek houden. Vandaag ik, morgen u. In al onze families zijn partners die eigen zinnig zijn, spelen zaken als echt scheiding, ruzie, gedoe.'' Er is ook meer informatie over het wapen. Het blijkt geen revolver, zoals Oey zei, maar een gas/alarm revolver. ,,In de loop is een 'sper' aangebracht waardoor geen kogel projectielen kunnen worden verschoten'', aldus Peter Plasman, advocaat van Halsema's zoon. Halsema's zoon mag zich melden bij Bureau Halt voor een gepaste reprimande, de jongen wordt niet vervolgd. Oey wordt verdacht van verboden wapenbezit en is inmid dels gehoord door de politie. Dat onderzoek is nog gaande, meldde het Openbaar Ministerie gisteren. vrijdag 27 september 2019 Joop V. als kind gepest en geschopt Victor Schildkamp Chris van Mersbergen Rotterdam Praten over zelfdoding kan bij de landelijke hulplijn '113 Zelfmoord preventie'. Telefoon 0900-0113 of www.113.nl Joop V. pleegde afge lopen maandag zelfmoord door op een vracht wagen in te rijden. FOTO'S SK-MEDIA PRIVÉBEELD Joop V. zou in juni 2016 ook al een 8-jarig meisje heb ben misbruikt uit het dorp Bogdanesti. Volgens vlucht- gegevens van de reizen die V. naar Roemenië maakte, was hij op dat moment in derdaad in het noordoosten van Roemenië. De vader van het meisje wijst V. aan als de man die destijds zijn dochter kauwgom gaf en meevoerde naar een veld, waar hij haar betastte. Toen het meisje begon te huilen, bracht hij haar terug naar het dorp. De Roemeense politie onder zoekt de zaak. Burgemeester van Amsterdam Femke Halsema zegt dat ze niets wist van het wapen waar mee haar 15-jarige zoon deze zomer werd gepakt. Ze hoorde er pas van toen ze hem op haalde van het politiebureau. Ton Voermans Amsterdam M Femke Halsema legde gisteren ver antwoording af aan de raadscom missie in Amsterdam. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13