II Sports Events a Beleefde Olympische Spc ilenj 2020 in To ikyoj EUWS 11 Minister van Buitenlandse Zaken Stef Blok en mensen rechtenactivist Amal Clooney pleiten bij de Verenigde Naties voor een gezamenlijke aanpak van de berechting van IS-strijders. Bijvoorbeeld met een internationaal tribunaal in Irak. €1.999 pp €2.399 pp €2.699 pp Eén Duitse vrouw, dat is alles, houdt topadvocaat Amal Clooney de ministers en diplomaten in het zaaltje in het VN-gebouw in New York voor. In München staat de 27-jarige Jennifer W. voor de rech ter, omdat ze in Fallujah een 5-jarig jezidi-meisje als slaaf hield en van dorst liet sterven, vastgeketend in de brandende zon. ,,Het lijkt de enige zaak in de wereld voor mis daden door IS tegen jezidi's'', zegt Clooney. ,,Dat moet veranderen.'' Clooney, die de moeder van het vermoorde meisje bijstaat, is het gezicht van een bijeenkomst die minister van Buitenlandse Zaken Stef Blok en zijn Iraakse collega Mohamad Ali Alhakim gisteren be legden. Ze riepen ministers en di plomaten uit zo'n dertig landen bij elkaar om een plan te maken voor berechting van IS-strijders. De Ver enigde Staten, Europa en landen uit de regio zijn vertegenwoordigd. In het beste geval, zegt Blok, zou het Internationaal Strafhof de taak op zich nemen, maar Irak erkent dat hof niet en de Veiligheidsraad van de VN kan het niet eens worden over vervolging. Een apart VN-tri- bunaal, zoals dat er wel kwam na de oorlog in voormalig Joegoslavië, krijgt een veto van Rusland. Dus wil Blok alternatieven be denken, zoals een 'ad hoc' inter nationaal tribunaal in de regio, opgezet door een groep Europese landen en Irak, met zowel Iraakse als internationale rechters die oor delen over de kopstukken van IS. Een andere optie, bijvoorbeeld voor minder hooggeplaatste leden van IS, is nationale berechting in Irak. Er zijn obstakels. Irak kent de doodstraf en daar wil Nederland zich onder geen beding mee inla ten. Blok wil garanties dat IS'ers een eerlijk proces krijgen en zoals alle Nederlanders in buitenlandse rechtbanken consulaire bijstand krijgen. 20.000strijders In Irak zitten ongeveer twintigdui zend IS-strijders vast. Daarvan ko men er zo'n duizend uit vijftig verschillende landen, waaronder Nederland. De Iraakse minister Al- hakim ziet ze het liefst vertrekken, maar Blok blijft erbij dat Nederland hen niet terugneemt en dat ze ver antwoordelijk gehouden moeten worden voor hun misdaden in de regio waar ze zijn gepleegd. ,,Dat is ook normaal in het internationaal Als we steeds hetzelfde blijven zeggen, heeft alleen IS daar voordeel van recht. Als een buitenlander in Ne derland een misdrijf begaat, wordt hij ook in Nederland vervolgd.'' Blok zegt goede hoop te hebben dat Irak en Europa het eens worden over een plan voor vervolging. Maar de geschiedenis leert dat het jaren kan duren voordat het zover is. Het kostte zeker vijf jaar om een hof of tribunaal op te zetten voor de daders van misdaden in Rwanda, Kosovo en Joegoslavië. Bewijsmateriaal Nederland maakt zich alvast sterk voor het verzamelen van bewijs materiaal door VN-teams. IS heeft veel documenten achtergelaten. Nederland helpt Interpol met 1,6 miljoen euro voor apparatuur en mankracht waarmee de Iraakse po litie gevangenen kan identificeren. ,,Maar zonder vervolging is het verzamelen van bewijs niet meer dan een lege huls'', benadrukte Blok aan de zijde van Clooney. Amal Clooney gebruikt haar ster renstatus en beroemde achternaam om op te roepen tot actie. ,,Als we steeds hetzelfde blijven zeggen, heeft alleen IS daar voordeel van.'' Een proces en alle publiciteit erom heen helpen, denkt Clooney, om tegenwicht te bieden aan de propa ganda waarmee IS nog steeds nieuwe rekruten werft. ,,De slacht offers verdienen niets minder.'' oqp Boek nu je reis en wedstrijdtickets Sunwebsportsevents.nl 08810 30 750 vrijdag 27 september 2019 'IS mag straf niet ontlopen' Karlijn Van Houwelingen New York -Amal Clooney, mensenrechtenadvocaat Minister van Buitenlandse Zaken Stef Blok, topadvocaat Amal Clooney en de Iraakse minister van Buitenlandse Zaken Mohamad Ali Alhakim bij de VN. foto anp m Hl TOKYO 2020 Authorised Ticket Reseller Pakketreizen inclusief: Retourvlucht Amsterdam - Tokyo Narita, ruimbagage, luchthaventransfer, metrokaart en verblijf op basis van logies en ontbijt. Boek eenvoudig je wedstrijdtickets bij. Diverse reisduren en vertrekdata mogelijk. Pakket BRONS Verblijf in 2* hotel Vanaf Pakket ZILVER Verblijf in 3* hotel Vanaf Fouten voorbehouden. Prijzen zijn per persoon o.b.v. 2 personen, exclusief reserveringskosten, calamiteitenfonds en wedstrijdtickets. Pakket GOUD Verblijf in 4* hotel Vanaf Authorised Ticket Reseller for The Netherlands for Tokyo 2020

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11