Oer-Hollandse traditie brandweervrijwilliger ligt zwaar onder vuur 00T\ 4 Niet doen, roept garantiefonds SGR. Maar reizigers van Thomas Cook zitten soms flink in hun rats. De hotelbaas extra betalen? VAKANTIEDRAMA THOMAS COOKA ZWEMHELD WILDWATERBAAN Henk van Gelder Nijmegen Een brandweervrijwilliger krijgt gemiddeld tussen de 2.000 en 3.000 euro per jaar. ,,Niet veel? Het gaat ons niet om het geld. Daarom doen wij dit niet'', zegt Marcel Dokter, voorzitter van de Vakvereniging Brandweer Vrijwilligerslieden. ,,Wij willen bijdragen aan de veilig heid van de samenleving. Het liefst in de gemeente waar we wonen en werken.'' Dokter is teleurgesteld dat zijn vereniging van zesduizend leden niet is uitgenodigd voor de denk tank die minister Ferdinand Grap- perhaus (Justitie en Veiligheid) over de rechtspositie moet advise ren. ,,Er wordt over de hoofden van de vrijwilligers beslist.'' Met lede ogen zien de brand- weervrijwilligers hoe het fijnma zige netwerk van kleine brand weerkazernes in Nederland ver dwijnt. Vanwege bezuinigingen worden kleine posten opgeheven of samengevoegd. De betrokkenheid van de vrijwilliger die juist actief wil zijn voor de lokale gemeen schap neemt af, waarschuwt Dok ter. De brandweer heeft steeds meer moeite om vrijwilligers te vinden. Basis Die vrijwilligers krijgen piketdien sten en worden steeds vaker inge roosterd, stelt Dokter. ,,Dan begint het werk te worden. Wij willen te rug naar de basis: posten dicht bij huis. Je hebt een pieper op zak en bent in drie minuten van je werk of thuis op de kazerne. De eerste zes rukken uit. Straks moet ik in dienst treden. Dan is van vrijwilligheid geen sprake. Ik ben commercieel di recteur van een middelgroot be drijf. Mijn baas geeft mij nu nog alle ruimte. Straks niet meer. Hij wil niet dat ik bij twee bazen ga wer ken.'' De brandweer is in Nederland verdeeld over 25 veiligheidsregio's. De kosten komen voornamelijk voor rekening van de gemeenten. Die betalen elk jaar ongeveer een miljard euro. Gemiddeld betaalt de Nederlander nu 63 euro per jaar aan de brandweer. Dat kan snel oplo pen als de vrijwilligers hetzelfde betaald moeten krijgen. Raar Een denktank onder leiding van de Nijmeegse burgemeester Hubert Bruls onderzoekt nu of brandweer lieden straks verschillend betaald kunnen worden omdat ze zwaar dere, specialistische of minder zware taken krijgen. ,,Vrijwilligers worden zeer gewaardeerd en doen het werk wat ook de beroeps doen. Het is niet makkelijk om te zeggen, maak maar even een onderscheid'', aldus Bruls. ,,Als dat niet kan, dan moeten we beroeps en vrijwilligers hetzelfde betalen. Dan krijg je een rare situatie. Dan moet de vrijwilli ger maar helemaal in dienst komen. Of de brandweer daarmee onbe taalbaar wordt? We zijn dit niet voor niets aan het onderzoeken. Geld is er niet op korte termijn.'' Het overkwam Linda Vermeer (44) uit Baarn en haar zwangere collega Marena Vrijhof (29). Toen zij maandagavond terugkwamen in hun hotel Puente Real in het Spaanse Torremolinos, werd hen opeens de toegang tot het hotel ontzegd. Ze moesten eerst de hele reissom betalen, wilden ze hun hotelkamer nog van binnen zien. Na veel gedoe gunde de eigenaar de vrouwen wat extra tijd. Als ze de volgende ochtend geen bewijs van Thomas Cook hadden dat de hotelrekening was betaald, dan werden ze alsnog het hotel uitge zet, luidde het dreigement. ,,Van D-Reizen kregen we de garantie dat garantiefonds SGR alles betaalt, maar daar nam het hotel geen genoegen mee. Als we niet nog eens de som van 901 euro zouden betalen, dan zouden we op straat komen te staan. Tja, wat moet je dan?! We hebben dat maar gedaan.'' Ze realiseert zich dat niet ieder een zo'n bedrag in één keer kan neertellen en dat maakt haar al leen maar bozer. Voor de collega's loopt het nog goed af; ze krijgen het bedrag binnen veertien dagen teruggestort op de rekening, heeft D-Reizen beloofd. ,,We gaan nu proberen de drama's achter ons te laten en te genieten van de rest van onze vakantie.'' Bij de moeder van Nick de Vos, de 61-jarige Therese, liep de va kantie ook anders dan gepland. Zij vierde samen met haar zus, zwager en de broer van haar zwa ger vakantie in het Turkse Anta lya. ,,Het geëtter begon maan dag'', vertelt haar 26-jarige zoon aan de telefoon. De vakantievier- ders vonden die dag een briefje in de hotelkamer dat zij zich moes ten melden bij de receptie. Daar kregen ze te horen dat zij 3.500 euro moesten betalen. Zo niet, dan zouden ze de ochtend erop niet naar huis mogen vertrekken. ,,Het kwam allemaal heel drei gend over op mijn moeder. Het bizarre was dat het bedrag ook nog eens veel hoger was dan de hele reissom.'' Zijn advies aan zijn moeder was om het bedrag niet te beta len, ook omdat Thomas Cook Ne derland officieel niet failliet is. ,,Ze werden zo onder druk gezet om te betalen. Het was gewoon een gijzelingssituatie.'' In paniek zocht Nick contact met het ministerie van Buiten landse Zaken. De medewerker van de noodlijn adviseerde hem met lokale autoriteiten contact te zoeken als er sprake was van een gijzeling. Ook opperde hij om Thomas Cook te bellen, maar bij dat loket kreeg Nick niemand te pakken. Tot overmaat van ramp kon SGR op dat moment ook nog niets voor hem betekenen, omdat de boekingen nog niet officieel waren overgedragen aan het ga rantiefonds. ,,Ze hebben uitein delijk dat geld betaald. Het is maar de vraag of ze het geld ooit terugzien. Je hebt geen idee hoe triest ik mij voelde.'' Inmiddels is zijn familie veilig teruggekeerd. ,,Ik ben blij als ik mijn moeder weer in de armen kan sluiten.'' Pasgetrouwd Voor Rob (51) en Vera (55) Ver hoeven uit Tilburg liep de vakan tie ook niet best af. Zij waren dit weekend net getrouwd en gingen daarna op vakantie. Meteen zon dag bij aankomst begonnen de perikelen, aldus Rob tegenover de krant Het Laatste Nieuws. Ze kre gen in het hotel te horen dat ze al leen mochten blijven, mits ze 1200 euro betaalden. ,,En dat ter wijl we onze vakantie al betaald hadden. We hebben een reislei der gebeld, die zei dat we naar een ander hotel moesten. Toen ik dat uitlegde aan het hotel, mochten we toch blijven.'' Een dag later was het opeens toch anders. De twee mochten de kamer niet meer in en zaten vast in de hotellobby. ,,We moesten 150 euro betalen om nog een dag langer te blijven. Daar stonden we dan aan de receptie, zonder spullen, niet wetend wat te doen. Uiteindelijk kregen we iemand van Neckermann aan de lijn. Hij raadde ons aan niet te betalen.'' woensdag 25 september 2019 De Vakvereniging Brandweer Vrijwilligerslieden is somber over de toekomst van het fijn mazige blusnetwerk in ons land. Europese regelgeving over 'eer lijke beloning' dreigt onze op roepkrachten onmogelijk duur te maken en de vrijwilligheid te ondermijnen. I Blussen is prima, maar wel graag vrijwillig. foto anp V Maarten van der Weijden heeft het zelden zo makkelijk gehad in zijn zwemleven. De held van de lange afstand en het goede doel roetsjt soepeltjes omlaag als hij de nieuwste wildwater baan van een vakantiepark in Zandvoort open glijdt. foto anp Natasja de Groot Rotterdam Ruim 350.000 vakantiegangers uit deze landen zijn getrofien: 10.000 Nederlanders 00 150.000 Britten 10.000 Belgen 10.000 Fransen 9000 Noren DH^HhL t 17.000 Zweden 9000 Denen 140.000 Duitsers 50.000 reizigers vast in Griekenland (22.000 op Kreta) 21.000 gestrande reizigers in Turkije -J 250919, bron: Thomas Cook 'Het kwam op

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4