Waterschap: kosten eerlijker verdelen Miljoen geïnvesteerd in tegengaan verkrotting Aansluiting op R4 duurt nog jaren 4 Piet Quant, Jacob iT" Klaaijsen, en binnenkort ook Nicolaas Corstanje. Het zijn enkele Goese verzetshelden die in hun stad een straat naar zich vernoemd kregen. Maar de naam van Marinus van der Hell ontbreekt in dat rijtje. Dat betreuren dochters Ank (82) en Ria (79). VERZETSSTRIJDER MARINUS VAN DER HELL ,,Het kan allemaal niet meer zo verblijvend zijn", aldus West- strate. ,,Men denkt dat het geld bij het waterschap tegen de plinten klotst, maar dat is niet het geval. Ook wij halen het geld bij de bur ger weg via belastingen en ook wij moeten de broekriem aanhalen. Dat zal de gemeenten duidelijk onder de neus worden gewreven." Een voorbeeld is de komst van vakantiepark Waterpark Veerse Meer bij Arnemuiden. ,,Er moet heel veel infrastructuur worden aangepast om de verkeersdruk aan te kunnen." De rekening zal meer dan voorheen bij de initiatiefne mers en de gemeente worden neergelegd. Weststrate zei dit gisteren bij de presentatie van het waterschaps programma van Scheldestromen, met alle plannen en ambities voor deze bestuursperiode (tot 2023). Dat is pas een halfjaar na de ver kiezingen gereed. Dat komt door dat de formatie een valse start kende. Bovendien wilde men geen coalitieakkoord, maar een programma waaraan alle dertien fracties in het algemeen bestuur meewerkten. Dat ligt nu op tafel. Het bevat geen grote verrassingen. Wel zijn de klimaatverandering en het be lang van voldoende zoet water nog prominenter op de agenda ge komen. Zo wordt er gekeken of het afvalwater dat nu op onder meer de Westerschelde wordt ge loosd, nog verder kan worden ge zuiverd, zodat het geschikt is als zoet water. ,,We liften daarbij mee op on derzoek dat in het oosten van het land wordt gedaan", zegt dagelijks bestuurder Gert van Kralingen. Verder wordt met alle belangheb benden in de regio bekeken hoe de voorziening van zoet water meer kan worden verzekerd. Over het al dan niet verzilten van het Volkerak-Zoommeer heeft het waterschap nog geen standpunt ingenomen. Het waterschap wil verder de Men denkt dat het geld bij het waterschap tegen de plinten klotst, maar dat is niet het geval schuldenlast binnen de perken houden en de belastingen geleide lijk verhogen. De afspraak is dat de tarieven maximaal twee procent per jaar stijgen. ,,Buitenom de in flatie, want daar hebben we geen invloed op", zegt dagelijks be stuurder Denis Steijaert. Ook komt er opnieuw een on derzoek naar de kosten en baten van het aanhouden van twee hoofdkantoren (in Middelburg en Terneuzen). Volgens Steijaert is dat vooral bedoeld om de nieuwe leden van het algemeen bestuur ervan te overtuigen dat het verla ten van een van de kantoren niet verstandig is. ,,Beide kantoren zijn volledig bezet en brengen zichzelf op." MIDDELBURG Met 1 miljoen euro van de provincie worden dit jaar 225 woningen in Zeeland ge sloopt of samengevoegd. Daar ko men 170 nieuwe woningen voor terug. Voor de achtste keer heeft de provincie woningeigenaren subsi die gegeven uit het sloopfonds. In nette bewoordingen heet dat de Provinciale Impuls Wonen. Die is bedoeld om slechte Zeeuwse wo ningen te slopen of te verbouwen en er nieuwe voor in de plaats te zetten. Zo wordt verkrotting te gengegaan. Dit jaar was 1 miljoen euro be schikbaar. Daarvoor kwamen 49 subsidieverzoeken binnen, waar van er 29 zijn toegekend. Voor het verlenen van de subsidies wordt een systeem gehanteerd, waarbij punten worden toegekend voor de verwachte kwaliteitsverbetering, de locatie en duurzaamheid. Zo ontstaat een ranglijst. Er was voor ruim anderhalf miljoen euro aan gevraagd, maar met de 29 hoogste scorende projecten was de koek van 1 miljoen op. Negen projecten kwamen wel in aanmerking, maar scoorden te weinig punten. Vier aanvragen werden ingetrokken en zeven projecten voldeden niet aan de criteria. Bij elke ronde komt veel van het subsidiegeld in Zeeuws-Vlaande- ren terecht. Dat is nu ook weer het geval. Verder scoren Walcheren en de Bevelanden goed. Naar Schou wen gaat alleen subsidie voor de samenvoeging van twee wonin gen in Ellemeet, naar Tholen niks. Het is niet duidelijk of daar iets is aangevraagd. Gesloopt Het meeste geld gaat naar de ver betering van sociale huurwonin gen. Daarvan worden er 202 ge sloopt, waarvoor 162 energie-neu trale en vaak levensloopbesten- dige woningen terugkomen. De subsidie is niet alleen een impuls voor de woningkwaliteit. De 29 projecten zijn ook goed voor een investering van 34,5 miljoen euro in de bouwsector. Goes Toen de huidige verzets- heldenbuurt in Goes- Oost gebouwd werd, is het hun moeder wel ge vraagd, herinnert Ank zich. ,,Maar ze vond dat niet nodig. Ze hadden hun plicht gedaan, meer niet." Nu de wijk verbouwd wordt en het stratenplan veran dert, zou het toch wel een eer zijn als er een Van der Hellstraat zou komen, vinden de zussen. ,,Kees de Graaff, Marien de Groot, dat waren zijn vrienden. Hij heeft echt veel gedaan en onze moeder ook." Altijd als ze door de Lange Vorststraat loopt, kijkt Ria van der Hell bij nummer 45 even naar bo ven. Achter het meest linkse van drie raampjes zat haar slaapkamer. Ze heeft nog veel meer herinne ringen aan het gebouw waar haar ouders in de oorlogsjaren een elektriciteitswinkel runden. Radio Van der Hell had destijds als eerste een radio en televisie in de winkel, herinnert haar zus Ank zich. ,,Daar waren we heel trots op. Bovenop de zolder stonden wij aan de an- Hij heeft echt veel gedaan en onze moeder ook tenne te trekken, zodat ze beneden wat konden zien." Ank en Ria weten nog goed hoe de Duitsers in de zomer van 1943 hun huis annex winkel binnenvie len. Die waren op zoek naar Mari- nus Anthony, hun vader, die in het verzet zat. Hij had het geluk dat hij niet thuis was en dook onder. Eerst bij de buren, later in Kloe- tinge en uiteindelijk in Halsteren. Onderduikers Twee mensen die de familie Van der Hell verborgen hield achter een kast, waren op het moment van de inval wél thuis. ,,Zij waren op de zolder Margriet-tegeltjes aan het maken, vertelt Ank. Tegeltjes die herinnerden aan de geboorte van Prinses Margriet en tegelijkertijd Het Vlaams gewest wil de R4, de ringweg aan weerszijden van het Kanaal Gent-Terneuzen tussen Gent en Zelzate, opnieuw inrich ten. Alle gelijkvloerse kruisingen met verkeerslichten worden door ongelijkvloerse kruisingen met viaducten vervangen, zoals in 2017 2018 op de Tractaatweg is gebeurd. Vlaanderen heeft daarvoor De Werkvennootschap ingeschakeld. Deze niet-ambtelijke organisatie is door de Vlaamse overheid opge richt om complexe verkeerswer- ken te regelen. De ombouw van de R4 is er daar een van. De Werkven- nootschap is inmiddels met de voorbereidingen begonnen. Een aanneemcombinatie wordt gezocht om de nieuwe R4 te ont werpen, te bouwen, te financieren én voor dertig jaar te onderhouden. Op enkele onderdelen na, die eer der beginnen, moet het in 2022 zo ver zijn dat de reconstructie in het veld kan beginnen. De werken lo pen door tot in 2027. Infasen Officieel hoort de aansluiting in België op de Tractaatweg niet tot de R4, dat is de N423. Ook dit stuk weg maakt deel uit van het R4- project, meldt Frank Van den Eeck- haut van De Werkvennootschap. De R4 zal in fasen worden aan gepakt, zodat het verkeer niet al te veel hinder ondervindt. Een exacte planning is nog niet bekend, aldus Van den Eeckhaut. Die wordt in overleg met de nog te kiezen aan nemer gemaakt. Over de R4 door Zelzate en de aansluiting op de Tractaatweg stelt Van den Eeck- haut alvast: ,,Die komen waar schijnlijk in de laatste fase, in 2026 2027." Portiz, de vereniging van Zeeuwse havenbedrijven, en de Vlaamse zusterorganisatie Voka- VeGHO drongen in februari nog aan op 'een snelle oplossing voor de flessenhals bij de grensovergang Tractaatweg-Zelzate'. Zij deden dat in een brief aan de Vlaamse en Ne derlandse ministers van Verkeer. woensdag 25 september 2019 GO Gemeenten en bedrijven gaan meer betalen voor de aanleg en het onderhoud van wegen in het buitengebied. Marien West- strate, dagelijks bestuurder van waterschap Scheldestro- men, wil dat de kosten eerlijker worden verdeeld. Rolf Bosboom Middelburg - Marien Weststrate Michiel Bouwman - Ank en Ria van der Hell Een goede aansluiting van de vernieuwde Tractaatweg (Ter- neuzen-Belgische grens) op de R4 in België laat nog jaren op zich wachten, mogelijk zelfs tot 2026-2027. Harmen van der Werf Zelzate Dochters hopen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36