O 28 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV Het Nederlands Filmfestival begint vrijdag met de vertoning van Instinct, het regiedebuut van Halina Reijn over een verboden relatie in een tbs-kliniek. ,,Ik wilde geen schaamhaar of tepels tonen.'' Zo voelt het dus als Pasen en Pinksteren op één dag vallen, sint-juttemis is aangebro ken en sneeuwvlokken dwarrelen in augus tus. Want precies hetzelfde onmogelijke is nu ge beurd: Ivo Niehe is met een interview genomi neerd voor de Sonja Barend Award 2019. Zijn naam pronkt fier tussen die van de usual suspects als Eva Jinek, Jeroen Pauw, Matthijs van Nieuwkerk, iemand van Nieuwsuur, Tijs van den Brink en Tim den Besten. Ivo zal geheid denken dat er eindelijk gerechtig heid is, omdat hij allang weet dat hij unaniem een belachelijk groot succes is. En daar heeft hij na tuurlijk gelijk in. Als tv-maker heeft hij in veertig jaar TV Show alle toppen gezien qua kijkcijfers, aan de keukentafel gezeten bij de groten der aarde en is hij door alles en iedereen geparodieerd en gekopi eerd. Maar enige erkenning in de vorm van een serieuze tv-prijs of een compliment van de VPRO- minnende elite bleef uit. Daarom wil ik er hier toch even een momentje van maken dat een vakjury van journalisten van Trouw, NRC, Parool en VARAgids hem nu voor draagt voor het beste tv-interview van afgelopen seizoen. Dat is even gedenkwaardig als opmerke lijk. Daarmee bedoel ik dat de bewuste aflevering met Lagerhuisvoorzitter John Bercow absoluut de moeite van het kijken waard was. Hij was goed ge timed ook. Iedereen die ook maar enigszins het nieuws volgt, is geïnteresseerd in de man met grijze kuif die 'order order' (of 'odder' zoals Ivo te recht constateerde) staat te schreeuwen en daar mee de ster is van de ellenlange brexitdebatten. Maar het was tegelijk oldskool TV Show. Ont spannen gezeten in te Engelse fauteuils van roze velours bij mr. Speaker thuis, in zijn ambtswoning in The Houses of Parliament, kronkelde het ge sprek van werk, tennis en Bercows ondeugende echtgenote naar de kat, die ook Order heet. Met tussendoor lekker veel fragmenten van die gekke Engelse politiek. Precies zoals Ivo ook al honderd keer heeft gedaan met Jaap van Zweden, Jan des Bouvrie en de bedenker van Kapla, om maar een willekeurige greep uit zijn oeuvre te doen. Niet direct een logisch opvolger van eerdere Sonja Barend Award-winnaars als Eva Jinek versus Farid Azarkan, Humberto Tan met de vier mannen uit de Bataclan of Mariëlle Tweebeeke die haar klauwen zet in de directeuren van VUmc. Maar als Ivo's nominatie een eerbetoon is aan de grondleg ger van wat inmiddels een heus genre is op tv (Van der Vorst ziet sterren, Chantals pyjama party, Waar is De Mol?) terwijl die na veertig jaar nog steeds on betwist de beste is op dit gebied, dan ben ik het er van harte mee eens. Quote van de dag Breng mijn dierbare zonnbril terug Egberts terug op tv Opvolger LuckyTV l heel lang is ac trice Halina Reijn (43), zowel in haar professionele als privéleven, gefas cineerd door de relatie tussen macht en seks. Het thema duikt op in bijna alle toneelrollen die zij in de loop der jaren vertolkte: van Hedda Gabler tot en met Katharina in Het temmen van de feeks. Geen wonder dat haar debuut als filmregisseur ook over dit onderwerp gaat, maar dan in de vorm van een gedramatiseerde karakterstudie. Het idee voor haar film Instinct kreeg zij toen zij vijf jaar geleden op de televi sie een documentaire van de EO over liefdesrelaties in een tbs-kliniek zag. ,,Daar was destijds veel over te doen'', memoreert Reijn. ,,Het ging over grensoverschrijdend gedrag in een gesloten instelling. Over thera peuten die getrouwd waren met psy chopaten. Terwijl je denkt dat die vrouwen beter moeten weten. ,,Het komt overigens meer voor dan je denkt. In Amerika is er zelfs een vrouwelijk jurylid geweest die een seriemoordenaar, bijgenaamd The Night Stalker, veroordeelde, maar hem vervolgens toch nog een huwelijksaanzoek deed omdat ze on danks alles voor het monster was ge vallen.'' In Instinct wordt het niet zo ex treem voorgesteld, maar de opbloei ende relatie tussen een therapeute Nicoline (Carice van Houten) en een veroordeelde zedendelinquent (Marwan Kenzari) belicht vooral de psychologische aspecten van zo'n gevaarlijke verhouding. rif We zijn allemaal gewend geraakt aan het mannelijke perspectief. Ook ik, moet ik bekennen Reijn: ,,Het thema houdt mij al lang bezig: waarom doen mensen dingen die slecht voor ze zijn? Waarom loop je een donkere steeg in, terwijl er overal waarschuwingsborden staan? Waarom eten mensen als ze zich slecht voelen zeven repen chocolade, zodat ze nog slechter in hun vel ko men te zitten? Of zitten ze, net als ik, veel te lang op hun mobiele telefoon te turen?'' Haar regiedebuut kenmerkt zich vooral door het duidelijk vrouwelijk perspectief. Zo zijn er geen naakt scènes in opgenomen. Een zeer be wuste keuze van Reijn: ,,Ik wilde geen tepels of schaamhaar tonen. Hoewel dit verhaal over macht en seks gaat, wilde ik niet het vrouwe lijk lichaam daarvoor gebruiken. ,,Er komt wel mannelijk naakt in voor, maar dat doen we met veel res pect. We willen geen seksualiteit to nen die opwindend is, maar wel ver slavend. De relatie die wij laten zien, gaat over drift en taboes en niet over rust, veiligheid en liefde.'' Zelf had de actrice, zeker in haar toneelrollen, geen moeite om in Eva kostuum op het podium te staan. ,,Dat klopt en daar heb ik nooit een punt van gemaakt, zeker als het bloot bij de rol paste, zoals in The Fountain- head, een van mijn recente rollen. Maar misschien knaagt er toch iets.'' Dat blijkt uit het tweede project waar Reijn en Van Houten met hun productiebedrijf Man Up bij betrok ken zijn: Red Light, een tiendelige se rie over vrouwenhandel. ,,We heb ben op een bepaal moment alle seks scènes herschreven. Ik wilde die mo menten vanuit vrouwelijk perspec tief verbeelden. Het heeft te maken met de mannelijke blik waar we alle maal gewend aan zijn geraakt. Ook vo Niehe —Lenny Kravitz plaatste een oproep op social media om zijn vintage zonnebril terug te vin den. Hij verloor hem in Los Angeles woensdag 25 september 2019 PC TELEVISIE Tom Egbers is terug op televi sie. De presen tator maakte gister zijn ren tree in het NOS Sportjournaal. De komende periode zal hij af en toe weer Studio Sport presenteren. De 61-jarige Egbers kreeg in juli een hartinfarct. TELEVISIE Sander van de Pavert is vanaf 6 oktober te zien met zijn eigen talkshow Avondlicht. In het enigszins absurdistische interview programma gaat 'mister LuckyTV' in gesprek met mensen uit de mediawereld. 3 ■u Ab Zagt Halina Reijn (mid den) regisseert Carice van Houten en Mar wan Kenzari. foto kris de- —Halina Reijn, regisseur door

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 28