Ella is er helemaal mee cfk regionale nieuws Beloning struikelblok nu volwaardig salaris verplicht lijkt te worden JOL Walcheren Ella Suykerbuyk uit Goes is helemaal klaar met de sigaretten. Ze wil dolgraag stoppen met roken. Maar ze kan het niet. Alles heeft ze al geprobeerd. Pillen, pleisters, laseren en acupunctuur, niets hielp. Nu is haar laatste hoop gevestigd op het Stoptoberhuis waar ze zich met 49 andere rookverslaafden vijf dagen onder begeleiding laat opsluiten. „Als het nu niet lukt, lukt het nooit." eeland 2 Is de moordenaar van Mihaela wel dood? Roemeens dorp nog in angst na vermoedelijke zelfmoord van Johannes V. P8 hebben 1 Hotels 'gijzelen' klanten van Thomas Cook Vakantiegangers mogen kamer niet meer in of juist niet weg totdat ze (nog een keer) betaald Henk van Gelder en Saskia Wassenaar Nijmegen Als gevolg van Europese wetgeving moet het Nederlandse brandweer korps op de schop. Brandweervrij- willigers zouden volgens de nieuwe regels loon moeten krijgen. Dat zou het einde betekenen van dit oer- Nederlandse instituut, want daar mee is een enorm bedrag gemoeid. Vrijwilligers vormen nu de rug gengraat van het Nederlandse blus- wezen. Het personeel, dat uitrukt voor branden en hulp, bestaat voor 80 procent uit vrijwilligers en voor 20 procent uit beroeps: er zijn ruim 19.000 vrijwilligers ten opzichte van ruim 5000 beroeps brandweerlie den. Posten op het platteland be staan uitsluitend uit vrijwilligers. Op de werkvloer bestaat inhoude lijk nauwelijks nog verschil tussen de vrijwilligers en de beroeps. Aan beide groepen worden dezelfde ei sen gesteld. Waar beroeps in vaste dienst zijn, krijgen vrijwilligers een vergoeding voor de opleiding, inzet en het oefenen. Volgens Europees recht is de hui dige positie van de Nederlandse brandweervrijwilliger onhoudbaar. Extra onderzoek door hoogleraar Vrijwilligers vinden dit een mooi vak. Er kleeft heroïek aan Arbeidsrecht Leonard Verburg van de Radboud Universiteit Nijmegen heeft dat nog eens bevestigd. Zeeland Jan Lonink, voorzitter van de Veilig heidsregio Zeeland: ,,Dit houdt ve len ook binnen de Zeeuwse brand weer al een jaar bezig. We koesteren de vrijwillige brandweer. Er ligt nu een richtlijn vanuit Brussel die elk land vraagt om te kijken hoe je om- gaat met beroepsmensen en vrijwil ligers. Die richtlijn moet vertaald worden naar nationale regels en die mogen per land verschillen. We kij ken heel zorgvuldig wat de richtlijn voor Nederland betekent met be houd van ons systeem van vrijwil lige brandweer. Voor de overheid betekent dit een hoofdpijndossier. Een denktank met deskundigen moet met oplossingen komen. Minister Ferdinand Grap- perhaus van Justitie en Veiligheid wil dat hun adviesrapport in decem ber klaar is. ,,Niets doen is geen op tie", beaamt hoogleraar Verburg. Volgens hem zijn er twee moge lijkheden. Alle brandweermensen krijgen dezelfde arbeidsvoorwaar den of de brandweerorganisatie wordt totaal anders ingericht met nieuwe groepen brandweermensen, die op verschillende manieren wor den betaald. De Vakvereniging Brandweer Vrijwilligerslieden ziet het somber in. ,,Ik heb er weinig vertrouwen in", zegt voorzitter Marcel Dokter. Ook vakbondsbestuurder van de FNV, Frans Carbo, voorziet een moeilijke discussie. ,,Vrijwilligers doen exact hetzelfde werk. Ze hebben volgens Europees recht dezelfde rechten, maar krijgen die niet." Carbo twijfelt ofvrijwilligers pro fessioneel willen worden. ,,Vrijwil- ligers vinden dit een mooi vak. Er kleeft heroïek aan. Deeltijdwerk schept ook verplichtingen. Je moet in dienst treden van de brandweer. Het is de vraag of vrijwilligers dat willen. Misschien hebben ze een ei gen bedrijf. Misschien gaat hun echte werkgever dwarsliggen." P4 17°C Nieuwsmedia Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 8 711688 555530 klaar P4 Brandweervrijwilliger in de knel Het einde dreigt voor de vrijwil lige brandweerlieden. Volgens nieuwe regels moeten zij wor den betaald en dat zou een enorme kostenpost voor de overheid betekenen. De gevol gen zijn groot; 80 procent van het Nederlandse brandweerper soneel bestaat uit vrijwilligers. woensdag 25 september 2019 —Frans Carbo, FNV Iedere dag pzc.nl neerslag Ook voor het laatste Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,60

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1