ECONOMIE 19 De grootste Pyjama Party van Nederland! PROFIEL PIET FORTUIN Piet Fortuin (59) wordt op 1 januari de nieuwe voorzitter van CNV. Zijn eerste doel is de christelijke vakbond weer wat kleur op de wangen te geven. De gekkigheid op de arbeidsmarkt moet worden aangepakt CNV is nooit een vak bond geweest die voorop liep bij de monstraties of te pas en te onpas naar het stakingswapen greep. Maar For tuin, die in de voetsporen treedt van voorzitter Arend van Wijn gaarden, die op zijn beurt de even onzichtbare Maurice Limmen opvolgde, lijkt te beseffen dat de slinger binnen het CNV wel erg ver richting gezapigheid is door geslagen. ,,We waren te veel bezig met het Haagse beleid uit te leggen aan de mensen. De werknemers herken nen zich niet meer in de bond. We moeten terug naar de mensen en stapje voor stapje onze zichtbaar heid vergroten. Luisteren naar de klachten en daar oplossingen voor bedenken. In Amsterdam zijn we bijvoorbeeld de hotels ingegaan om met het schoonmaakpersoneel te praten. De klachten van die mensen gaan we dan vervolgens met de hotels oplossen.'' ,,Een: de gekkigheid op de arbeids markt moet worden aangepakt. Dan heb ik het over de doorgesla gen flexibilisering die mensen te gen elkaar uitspeelt op prijs. Het tweede thema is dat de bond van een organisatie in een beweging moet veranderen.'' ,,Dat ben ik niet met u eens. Wat ik zie bij het kabinet zijn heel kleine stapjes. De zelfstandigenaftrek wordt een beetje gekort en er komt een minimumtarief van 16 euro per uur. Dat tarief is veel te laag. En die zelfstandigenaftrek zorgt er voor dat zzp'ers zich veel te goedkoop aanbieden op de ar beidsmarkt. Die aftrek is bedoeld om ondernemerschap te stimule ren. Maar veel zzp'ers zijn ver kapte werknemers. Ik stel voor de aftrek na twee of drie jaar af te schaffen. Dat standpunt zie ik het kabinet niet gauw omarmen.'' ,,Zeker als het gaat om gelijk loon voor gelijk werk moeten we met de werkgevers om de tafel. En over de hoogte van de tarieven. Maar we hebben de Haagse tafel ook nodig om constructies aan te pak ken die flexibilisering mogelijk maken.'' ,,Onze leden zien de ongelijkheid op de werkvloer. Het is vreemd dat je voor hetzelfde werk verschil lende beloningen hebt. Zelfstandi gen die eigenlijk werknemer zijn, maar onder de streep meer over houden door een fiscaal voordeel. Dat zie je veel in de zorg bijvoor beeld. Die mensen doen niet mee aan roosteroverleg, werken niet in de weekenden bijvoorbeeld. Dat leidt tot scheve gezichten. Dat moeten we niet willen. Onze le den willen dat we het werk soli dair verdelen.'' ,,We moeten uit onze ivoren toren komen en dichter bij de mensen op de werkvloer staan. Of in de huiskamer bij mensen thuis. En de wensen en zorgen van mensen moeten we vertalen naar de poli tiek en naar de cao-onderhande lingen. Mensen willen geen lid meer zijn van een anonieme club.'' ,,Ze wilden iemand die het CNV door en door kent en een ervaren onderhandelaar is. Daarom zijn ze bij mij uitgekomen. Ik heb de baan niet geweigerd en gezegd dat ze een vrouw moesten nemen.'' woensdag 25 september 2019 Piet Fortuin. foto shody careman 'CNV moet uit zijn ivoren toren komen' Peet Vogels Utrecht Het CNV is bijna een anonieme club geworden, of ziet u dat anders? Wat worden uw belangrijkste actiepunten? Het binnenhalen van dat eerste punt moet een makkie worden, gezien de stemming in het kabinet. Moet het zzp-probleem niet aan de cao-tafels worden opgelost in plaats van op het Binnenhof? -Piet Fortuin, voorzitter CNV Waarom bent u zo fel op flexibili sering? Veel werknemers kiezen daar toch bewust voor? Het allergrootste probleem van uw vakbond is dat het ledental terugloopt. Hoe gaat u dit tij keren? Tot slot, had dit gesprek niet met een vrouwelijke voorzitter gevoerd moeten worden? Amsterdam Ziggo Dome 16 november 2019 *De prijzen zijn incl. servicekosten per ticket en excL. €3,60 transactiekosten per bestelling. Op 16 november is het tijd voor de grootste pyjama party van Nederland. Op een bed midden in Ziggo Dome ontvangt Chantal bekende slaapgasten, zoals Lil' Kleine, Glennis Grace, Maan, Victor Mids, Wibi Soerjadi, Tony Junior, Famke Louise, Corry Konings en vele anderen. Bestel nu de allerlaatste tickets voor de 2" ring op zaterdag 16 november in de Ziggo Dome. Bestel tickets op pzc.nl/chantal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19