H EUWS 11 Na zijn gedwongen vertrek uit de VVD-fractie moet partijloos Kamerlid Wybren van Haga nadenken wat hij wil. Staat hij zijn zetel af, of blijft hij? I et kwam heel hard aan, dat finale oordeel van de I VVD-fractie'', zegt Wybren van Haga enkele uren na dat zijn 32 collega's lieten weten niet verder met hem te willen. ,,Ik ben er nog niet aan gewend dat ik niet meer in de VVD-fractie zit. Het is net als iemand die onver wachts overlijdt. De meeste frac tieleden zijn goede vrienden, het gaat hen ook niet in de koude kle ren zitten.'' Maandagmiddag om vijf uur hoorde Van Haga dat Hart van Ne derland 'zonder wederhoor' een verhaal zou publiceren. Namelijk dat Van Haga zich zou hebben be moeid met het bedrijf dat hij op afstand had gezet en zonder bouwvergunning een verbouwing van een rijksmonument in een hofje verrichtte. Van Haga: ,,De advocaat van mijn huurder belde en zei: 'Er is nu een cameraploeg van Hart van Nederland onderweg, die kunnen we terugtrekken als je mijn cliënt een contract voor onbepaalde tijd geeft'.'' ,,Ik besloten niet te zwichten voor chantage. Ik heb de fractietop ge beld en de Tweede Kamer. Ik vind het schandalig. Die huurder is een alcoholist die in een Maserati rijdt. Ik had hem een kans gegeven, maar als je zo grof met de beheer der omgaat, verdien je geen ver lenging van het contract. Al het materiaal overhandig ik aan mijn advocaat. Chantage deugt sowieso niet, maar wie een Kamerlid chan teert mag van mij jarenlang de bak in.'' ,,Ja, ik vind van wel. Ik wilde me in de fractievergadering kunnen ver dedigen. Klaas heeft me heel vaak gesteund. Nu kon hij dat minder doen. Ik moest dinsdagochtend even de fractie uit. Ik dacht, het wordt taai. Ik heb weerlegd dat ik me er direct mee heb bemoeid, maar toen ik terugkwam bleek dat ze me weg wilden hebben.'' „Natuurlijk! Als het beeld belang rijk is, - en voor de meeste mensen in Den Haag is dat het belangrijkst - en er zijn meerdere vervelende beelden, dan ziet het er naar uit.'' ,,Dat is het principiële probleem! Kun je als ondernemer met een se rieuze hoeveelheid contacten volksvertegenwoordiger zijn? Als je je moet voegen in het partijhar- nas en je niet kunt verdedigen? Ik denk dat onze democratie op een serieuze manier onder vuur ligt.'' ,,Ik twijfel niet, ik heb de afweging nog niet gemaakt. Ik ben de Het is niet de meest aantrekkelijke optie. In je eentje vind ik een horrorscenario Tweede Kamer ingegaan om de spreekbuis van de Nederlandse ondernemer te zijn die onderver tegenwoordigd is. Die moet vech ten tegen de overheid! Die ligt 's nachts wakker als hij het vakan tiegeld moet betalen of als een van zijn werknemers twee jaar ziek is. In Nederland is geen dieper besef van wat het betekent om een MKB-onderneming in de lucht te houden. Huurders, dingen die moeten gebeuren aan het huis, dat geeft jaar-in-jaar-uit stress.'' „Straks weeg ik het landsbelang mee, het belang van de VVD en het belang de ondernemer te ver tegenwoordigen. Ik ben geen plu cheklever, het gaat niet om mijn persoonlijke voordeel, ik ben fi nancieel onafhankelijk.'' ,,Het is niet de meest aantrekke lijke optie, in je eentje vind ik een horrorscenario. Maar ja, qua stem gedrag ben ik een VVD'er.'' ,,Ik vind Baudet een slimme vent, ik ken hem uit Haarlem. Hij is ook slachtoffer van demonisering, maar ik ben voor de euro en tegen de nexit. Dat wordt moeilijk.'' Zorgen over Sint-Maarten Rechter bekijkt windmolenzaak VERBETERING woensdag 25 september 2019 GO 'Klaas steunde me vaak, nu kon hij dat minder doen' Jan Hoedeman Den Haag Wat was uw reactie daarop? Heeft VVD-fractievoorzitter Klaas Dijkhoff het netjes ge speeld met u? Een VVD'er zei: ,,Het gaat niet om dit velletje van vandaag, het gaat om de hele stapel.'' Snapt u dat? U zei dat een ondernemer geen Kamerlid kan zijn. Waarom? Waarom twijfelt u over het terug geven van uw zetel in de Tweede Kamer? -Wybren van Haga, Kamerlid Wat weegt u straks in alle rust? Hoe ziet uw toekomst er uit als eenmansfractie? Altijd meestem men met de VVD? Gaat u de gezelligheid van Forum voor Democratie zoeken? DEN HAAG Het kabinet maakt zich zorgen over Sint-Maarten, waar de re gering is gevallen. Den Haag vreest dat de poli tieke crisis ook de weder opbouw van het Caribische eiland kan vertragen na de verwoestingen door de or kaan Irma. Verantwoorde lijk minister Kajsa Ollon- gren zei de bezorgdheid van VVD-Kamerlid André Bosman te delen. Bosman vraagt zich af wat er met het vele geld voor de we deropbouw gebeurt. Ook bekritiseert hij de politieke cultuur op het eiland. ASSEN Een man die ervan wordt verdacht onderne mers te hebben bedreigd die meewerkten aan de bouw van windmolenpar ken, moet volgende week voor het eerst voor de rechter komen. De 58-ja- rige Jan H. uit Meeden wordt samen met twee an dere mannen en een vrouw verdacht van betrokken heid bij het verspreiden van dreigbrieven en het dum pen van asbest. H. is de enige van de vier verdach ten die nog vastzit. De niet- inhoudelijke zitting gaat onder meer over de verlen ging van zijn voorarrest. Bij het verhaal over de po pulariteit van de Franse president Macron is in de krant van gisteren een ver keerde grafiek verschenen. De antwoorden op de vraag of Fransen vertrou wen hebben in Macron waren omgedraaid. Hier onder de juiste grafiek. Vertrouwt u op Macron om de huidige problemen in Frankrijk op te lossen? 2017 2018 2019 Klaas Dijkhoff en Wybren van Haga (r) voorafgaand aan het fractieberaad over de jongste aantijgingen. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11