9 ■wegeN e Misschien gaan we dood, maar dat is nog geen reden om niet met hun vader. ,,Tirza en Dana waren vrolijke, vrijheidslievende dames. Ze woonden in antikraakpanden. Tirza ging veelal voorop, terwijl Dana terug houdender was.'' Ondanks het leeftijdsverschil vullen Arnoud en Tirza elkaar goed aan. Tirza geeft balletles en staat achter de bar, Arnoud is lasser op binnenvaartsche pen in de haven. Hun droom: met de boot reizen en geld verdienen met muziek. ,,Ze waren allebei non-con formistisch, avontuurlijk, muzikaal en handig'', vertelt Smit. ,,Voor een dub beltje de wereld rond, was hun motto.'' In de kroeg oppert Arnoud Ik ga ervan uit dat de boot met de bemanning in de golven is verdwenen het plan met de Warnow over de Noordzee naar het noorderlicht te va ren. Smit: ,,Hij had gelezen dat het noorderlicht goed voor je ziel was.'' De Warnow is alleen niet gebouwd om op zee te zeilen, maar om op de motor in kustwateren te varen. Daarom bouwt Arnoud zelf een stuurhut en mast, bestaande uit een hoge kraan, met een groot roodbruin zeil. De stalen boot is verre van stabiel. De ronde bodem heeft geen kiel. Bo vendien is de mast zo zwaar dat het bootje onmogelijk overeind getrokken kan worden als het omslaat. Ondanks de twijfels over de veilig- heid en Arnouds gebrekkige schip- perservaring, trapt niemand op de rem. Steketee: ,,Arnoud had charisma en was een enthousiast verteller. De anderen bewonderden zijn bravoure en achteloze manier van leven.'' Een week voor vertrek ziet Ger Smit zijn dochter voor het laatst tijdens het afscheidsfeestje op de Warnow. Een YouTube-filmpje toont het vertrek uit Schiedam (17 maart 2013). Op de derde dag stormt het en lij den ze voor de Engelse kust bijna schipbreuk. Ze krijgen motorpech en deinen stuurloos op de hoge golven. Ze worden gered door twee schepen van de Britse kustwacht. Zelf reageren ze luchtig. Trots poseert Arnoud met de lokale krant Whitby Gazette, waar op de voorpagina een foto prijkt van de reddingsactie. Bij de laatste tussenstop voor de oversteek naar Noorwegen, barst de bom in de groep. De vrienden zijn moe en geïrriteerd door de zware om standigheden. De vriend van Dana spreekt van een 'kamikaze actie'. De hechte groep valt uit elkaar. Arnoud, Tirza en Peter varen door. Ze negeren de stormwaarschuwing van de havenmeester. Nog hartver- scheurender: de tweeling die bijna al les samen deed, wordt gescheiden. Smit: ,,Dana vertrouwde het niet meer. Ze was de hele tijd zeeziek en bang. Tirza zei: 'Misschien gaan we dood, maar dat is nog geen reden om niet te gaan'.'' Een week later is Dana terug in Neder land. Smit: ,,Eerst was ik niet ongerust. Bellen deden ze nooit. Ze leefden hun eigen leven. We dachten: die zijn vast met een biertje aan het barbecueën op een Noors eiland.'' Na wéér een week stilte slaat Dana alarm. Smit: ,,Elke morgen als ik wak ker werd, besefte ik dat Tirza vermist was. Ik had in mijn maag een enorme bal, die niet meer wegging.'' Als Smit anderhalve maand later dna afstaat, heeft de politie de hoop op overlevenden opgegeven. ,,Ik besefte dat ik Tirza nooit meer zou zien. Een maand later wordt ze officieel dood verklaard. Onvoorstelbaar. Net geen 30 jaar geworden en dan al uit het le ven, terwijl zij juist het leven symbo liseerde met haar vrijheidsdrang." Hans Steketee twijfelt niet. ,,Ik denk dat ze met te veel zeil in slecht weer voeren. Als je dan dwars op een golf vaart, sla je om.'' In de media worden de Nederlan ders omschreven als 'zoute zigeuners' en 'hippies'. Arnoud was juist geen hippie, zegt Steketee. ,,Hij wilde niet de wereld verbeteren, maar wilde ook niet dat de wereld zich met hem be- Ze hebben te nonchalant hetgevaar opgezocht moeide. Hij wilde bewijzen dat hij niemand nodig had. Arnoud kickte op gevaar, was antiautoritair en wilde zijn droom verwezenlijken. Daarbij deed hij concessies aan de veiligheid. Hij accepteerde de autoriteit van de zee niet. Dat is fataal gebleken.'' Leegte Ger Smit schreef zijn verdriet van zich afin het boek Zingend naar het noorder licht. Dana wilde er nooit over praten. Ze is gaan reizen en is inmiddels moe der van een dochter: Tirza de la Selva ('Tirza van de jungle'). Smit: ,,Zij vult de leegte op die haar tweelingzus heeft achtergelaten.'' Hij kan accepteren dat nooit iets te ruggevonden wordt. ,,Soms neem ik het mezelf kwalijk dat ik niet beter mijn best heb gedaan haar van dit ge vaarlijke avontuur af te houden. Ik had mijn twijfels, maar liet ze gaan en hoopte er het beste van'', zegt hij. ,,Ik zie Arnoud niet als degene die mijn dochter de dood in heeft gejaagd. Ze deden het met z'n allen. Tirza had een belangrijke stem. Als ze écht niet had gewild, was ze niet aan boord gebleven. Ze hebben te noncha lant het gevaar opgezocht en gedacht dat het allemaal wel zou lukken. Die verkeerde gok hebben ze met de dood moeten bekopen.'' dinsdag 24 september 2019 -Ger Smit, vader vermiste Tirza DE ROUTE VAN DE WARNOW Shetland-eilanden NOOR Middlesbrough Schiedam 17 maart ©«170613 Foto boven: De Warnow, een Oost Duits loodsbootje, was verre van stabiel en ongeschikt voor het varen op zee. Foto midden: Arnoud Brinkman (r) wilde zijn droom verwezen lijken. Naast hem Peter van Liere en achter hem een opva rende die halverwege afhaakte. Foto onder: Vader Ger, die zijn dochter Tirza kwijt is. fotosarie KIEVIT, PRIVÉBEELD -Vader Ger Hans Steketee presenteert op 5 okto ber om 15.00 uur zijn boek De Warnow in De Drvkkerij in Middelburg. Op 30 oktober komt hij om 19.30 uur naar Kaffee t Hof in Middelburg (de stam kroeg van Peter van Liere). Hij wordt dan geïnterviewd door PZC-verslag- gever Jan van Damme. Kijk voor meer informatie op de-drvkkerij.nl Tirza, vermiste, voor vertrek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9