II Medewerkers nodig? Zonnepark bij Lewedorp ongewenst WERKT 7 KLAPBANK ZEEUWSE ANKERS Restaurant 't Veerhuis in Anna Jacobapolder heeft een nieuwe attractie voor de deur. Vanmiddag is daar een nieuwe klapbank in gebruik genomen. Een klapband? Nee, een klapbank! Die vertelt ver halen over de geschiede nis van een plek, in dit ge val Anna Jacobapolder. De bank vormt het achtste Zeeuwse Anker van de tien die er zullen komen. ,,Ik herken mijn eigen stem niet eens. Wat klinkt die zwaar", zegt Annie Vleghels uit Sint-Philips- land tegen dorpsgenoot en jeugd vriendin Ineke Krijger, als zij zich zelf terughoort in één van de ver halen. De twee Fluplandsen zijn te beluisteren onder de knop 'Tram en Veer', maar moeten wel een beetje lachen als het verhaal wordt afgespeeld. Vleghels: ,,Mijn man is voorzit ter van de Heemkundekring. Hij kwam ermee dat ze insprekers zochten voor de klapbank. Bij één van de vier onderwerpen moest iets in dialect worden gedaan. Hij dacht dat dat wat voor ons was." En dus werd er een 'inspreek- middag' georganiseerd voor Annie en Ineke. ,,Op die middag was bij hen een studiootje gemaakt", ver telt Ineke. ,,Een soort doos met demping erin. En dan moesten wij daar van alles inspreken. We heb ben het wel een aantal keren moe ten doen voordat het goed was." Het resultaat van de 'inspreek- middag' is een verhaal uit 1900 over de tram en het veer bij Anna Jacobapolder. Naast dit verhaal kunnen nog drie andere stukjes geschiedenis van de omgeving worden beluisterd: 'Leven op het schor (1487)'; Spaanse troepen door het Zijpe (1575) en de 'Duitse aanval' (1945). Zeeuwse Ankers De klapbank maakt deel uit van een tiental, over Zeeland ver spreide, Zeeuwse Ankers. De gis teren bij 't Veerhuis geïnstalleerde bank is daarvan de achtste, liet Jea- nine Dekker (Erfgoed Zeeland) bij de ingebruikname weten: ,,Er Er was een studiootje; een soort doos met demping erin. Wij mochten daar dus wat inspreken komt er nog één in Aardenburg en ook nog eentje in Middelburg." Samen met de Thoolse wethou der Jan Harmsen verrichtte Dek ker de officiële handelingen. Ge- meente-archivaris Fred van de Kieboom vertelde daarbij over de geschiedenis van de omgeving: over de eerste inpoldering; Wil lem Frederik Delcampo en zijn vrouw Anna Jacoba; de in 1953 weggespoelde tramlijn en de actie van de Duitsers om in 1945 de wa tertoren te laten springen. Twintig personen De bank zelf is gemaakt in een U- vorm. Het bouwsel biedt plaats aan ongeveer twintig personen. Op het hout staat een gedicht van Jan J.B. Kuipers, en uiteraard is er informatie te lezen. Deze nieuwe toeristische voorziening heeft 18.480 euro gekost. Dat bedrag is opgehoest door de gemeente Tho- len (6000 euro), Nationaal Park Oosterschelde (4000 euro), Het Zeeuwse Landschap (2480 euro), het VSB fonds (3000) en het Fonds voor Cultuurparticipatie (3000). Voor het onderhoud gaat de ge meente zorgen. In samenwerking met Erik Moerland van restaurant 't Veerhuis en Heemkundekring Philippuslandt. Meer informatie over Zeeuwse Ankers op zeeuwseankers.nl. Luc Oggel Lewedorp Hoewel de polder aan de westrand van Lewedorp een heel ander ka rakter heeft dan het kleinschalig polderlandschap in de gemeente Borsele, is er volgens de dorpsra den geen reden om het gebruik daarvan anders aan te merken dan dat van de andere polders. 'In de directe omgeving van Lewedorp en Nieuwdorp zijn al meer tech- nologische ontwikkelingen zicht baar, zoals het aantal windmolens en de hoge bouwwerken die in het Sloegebied worden geconstrueerd. Om daar horizontale 'landschaps vervuiling' aan toe te voegen, tast Dorpsraden zien voor zonnepanelen nog voldoende andere mogelijkheden het karakteristieke open karakter van de Quarlespolder verder aan', stellen zij. De dorpsraden zien voor zonnepanelen als energie- opwekker nog voldoende moge lijkheden in alle Borselse polders, met name op de daken van land- bouwschuren en andere grote be drijfsgebouwen. 'Zolang die mo gelijkheden niet voluit worden be nut, is er geen aanleiding om nu al over te gaan tot het realiseren van zonneparken op goede landbouw grond', aldus de dorpsvertegen woordigers. Zij zijn 'verwonderd' over het feit dat de gemeente Bor- sele, ondanks haar standpunt dat het westelijk poldergebied als mo gelijke zoeklocatie is aangewezen voor zonneparken, hen niet van tevoren heeft geïnformeerd dat er inderdaad concrete belangstelling zou zijn. De initiatiefnemers wil len de precieze plannen toelichten. Gedeputeerde Jo-Annes de Bat heeft gezegd dat het provinciale beleid geen ruimte biedt voor de komst van het park. ab-werkt.nl/zeeland Livingstoneweg 42 Goes 5 dinsdag 24 september 2019 Hier hoor je over de geschiedenis Willem Adriaansens Anna Jacobapolder Annie Vleghels (zittend, links) en Ineke Krijger (zittend, derde van links) kunnen er naar zichzelf luisteren. foto johan van der heijden - Ineke Krijger De dorpsraden van Lewedorp en Nieuwdorp zijn tegen de komst van een zonnepark in de Quarlespolder. Dat laten zij weten in reactie op een plan van initiatiefnemers Solarfields en IB Vogt, dat afgelopen week naar buiten kwam. O Z3 INJ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 52