4 Tegenstanders van Formule 1 bij Zandvoort laten 'fanatisme' alleen varen in Raceliefhebbers dromen al van 3 mei 2020: de Formule 1 in Zandvoort! Maar als het aan milieuclubs ligt, gaat het autofeest in de duinen niet door. De snelle bolides veroorzaken té veel schade aan de natuur. Ondertussen wordt er óók onderhandeld. Geplande aanpassingen en beschermde natuur Karel van Broekhoven, voorzitter van Rust bij de Kust, is achterdochtig. Twaalf dagen geleden heeft zijn stich ting samen met vier andere milieu clubs bij de voorzieningenrechter om een voorlopige voorziening gevraagd, om alle werkzaamheden op het cir cuit stil te laten leggen. Maar er is nog geen zittingsdatum gepland, bevestigt de rechtbank Haarlem. ,,Is dit een 21ste-eeuwse vorm van klassejustitie, dat een prins en een biermagnaat hun zin moeten krijgen in strijd met de wet?'' briest hij. Die prins is prins Bernhard van Oranje, eigenaar van het circuit, en de biermagnaat is hoofdsponsor Heineken. Milieugroe pen vrezen dat 'het kabinet opnieuw met een truc komt om de milieuwet ten te omzeilen'. ,,Alles wijst erop dat het circuit zich boven alle wetten ver heven voelt en rekent op onvoorwaar delijke steun van de overheid'', stelt Rust bij de Kust. De stichting Duinbehoud, Rust bij de Kust, Milieudefensie, Natuur- en Milieufederatie Noord-Holland en Vrienden van Middenduin eisen dat alle voorbereidende werkzaamheden rond het circuit in Zandvoort per di rect worden stilgelegd tot duidelijk is of alle benodigde vergunningen er zijn. Het is nog niet duidelijk wanneer en of hun kort geding dient bij de rechtbank in Haarlem. Want volgens de rechtbank heeft de provincie toe gezegd dat er geen werkzaamheden op het circuit worden verricht tot er vergunningen zijn afgegeven. Maar volgens de Formula 1 Heineken Dutch Grand Prix, de formele naam van de autowedstrijd, is er helemaal niets stilgelegd. Ook omdat er tot begin no vember gewoon nog wordt geracet op het circuit. De argwaan van de milieuclubs is groot. Vorige week bleek dat het mi nisterie van Infrastructuur en Water staat 2,3 miljoen euro in de spoorlijn Haarlem-Zandvoort steekt om het publiek naar het circuit te krijgen, ter wijl premier Rutte eerder zei dat er geen cent naar de Formule 1 zou gaan. Minister Bruno Bruins (Sport) voedde de achterdocht afgelopen weekeinde nog meer toen hij stelde dat de For mule i niet 'de dupe' mocht worden van de stikstofcrisis. Gisteren nuan ceerde zijn woordvoerder dat. Bruins had de uitspraken gedaan 'in zijn en thousiasme als sportminister' en 'na tuurlijk staan we niet boven de wet'. Tribunes Dat de Formule 1 tot extra stikstofuit- stoot leidt, lijkt niet te voorkomen. Alles wijst erop dat het circuit zich boven alle wetten verheven voelt Het circuit moet gemoderniseerd, met nieuwe tribunes, tunnels, wegen en gebouwen. De organisatie rekent in het eerste weekend van mei volgend jaar op 105.000 bezoekers per dag. Daarnaast zorgen de raceauto's zon der katalysatoren en honderden heli- koptervluchten van cameraploegen, vips en coureurs voor forse stikstof- uitstoot. De organisatie stelt dat de Formule 1 juist tot mmder uitstoot leidt, omdat er vanwege de werkzaamheden voor het evenement minder races zijn op andere dagen. De hoogste rechter bepaalde dit voorjaar echter dat de extra uitstoot van stikstof bij nieuwe activiteiten niet mag worden gecompenseerd met maatregelen die pas in de toekomst tot minder uitstoot leiden. Dat geldt ook voor de Formule 1, stelt advocaat Sander Lely. ,,De organisatie mag zich niet rijk rekenen door aan te nemen dat er de rest van het jaar minder uit stoot is rond het circuit. Op die rede nering is de hele landelijke stikstof- aanpak onderuitgegaan. De eigenaar van het circuit heeft de extra activitei ten gedurende het jaar bovendien hard nodig om Zandvoort winstge vend te krijgen.'' Circuit Park Zandvoort ligt fantas tisch in de Kennemerduinen. Wind, zand, zee, wuivende duinen. Maar die kracht is ook de zwakte. De duinen, Natura 2000-gebied, moeten gevrij waard blijven van nog meer stikstof en lawaai, stellen de milieuclubs. Ze worstelen zich door honderden pagi na's vergunningen en documenten. Ieder hiaat is een potentiële rechts zaak. Inzet Tegelijkertijd zijn ze wel bereid om te onderhandelen met Circuit Zand voort. Vorige week vrijdag zaten de milieuclubs nog om de tafel. De inzet: veel minder overlast en dan laten de milieuclubs de bezwaren tegen de Formule 1 misschien varen. „Maar het circuit heeft nog geen con creet voorstel op tafel gelegd", zegt Mare Janssen van Stichting Duinbehoud. De Formula 1 Heineken Dutch Grand Prix bevestigt dat er gesprekken dinsdag 24 september 2019 Milieuclubs zetten hakken N200 >verveen Circuit Nieuwe weg Nieuwe tribunes Aerden hout Nieuw talud mtveld Nieuwe tunnel Nieuw gebouw Waarnemingen rugstreeppad Waarnemingen zandhagedis 't S^restaurant 240919/ïïjjlbmn:'Eindrapportage Ecologisch OnclerzóekZandvoort V J? NATURA 2000 GEBIED Annemieke van Dongen Ton Voermans Zandvoort -Rust bij de Kust, actiegroep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4