9 Zuiderburen BELGIË GEKSTE PLEKKEN Over de grens moeten we zijn. In Vlaanderen, Wallonië, ver weg in Charleroi of vlakbij in Zelzate en Kemzeke. Daar kom je absurde, onverwachte en rare beelden tegen. Jeroen van der Spek verzamelde er 111 in een boek: De gekste plek van België. Belgenmoppen zijn uit. Sinds ze beter voetballen, goedko pere benzine hebben en onze kranten hebben geconfis queerd kan er geen glimlach meer af als we het over onze zuiderburen hebben. En dan laten ze straks ook nog eens onze Westerschelde peilloos uitdie pen omdat de containervaart op Antwer pen zich niet aan grenzen laat binden. Vanaf de Nederlandse kant van de grens kan er slechts worden gegrimlacht om de langzamerhand overduidelijk omge keerde machtsverhoudingen. Gelukkig hebben we de Nederlandse reisjournalist en fotograaf Jeroen van der Spek nog als geheim wapen. Hij mocht de afgelopen jaren al eens op zoek naar bizarre, onverwachte, onlogische, rare plekken in Nederland. Dat resulteerde in twee uitgaven met verrassende reis doelen, zoals de muur van Mussert bij Lunteren, de Kooi-Met-Geen-Poema- Er-In bij Apeldoorn, het Grafstenen- pad bij Vijfhuizen en - voor ons dicht bij - de rode pinguïns bij de jachtha ven van Breskens. Na zijn Nederlandse inventarisatie rees uiteraard de vraag: moeten we niet eens een kijkje nemen bij onze Zuiderbu ren? Dat tweetalige - misschien zelfs drie talige - land met drie of vier regeringen is voor niet-Belgen al op afstand een vol strekt ondoorgrondelijk samenstel van partijbelangen en steekpenningen. Dus pakte Jeroen van der Spek pen en camera. Wat hij zoal tegen kwam lezen en zien we in zijn pas verschenen boek De gekste plek van België 111 bizarre loca ties en hun bij zondere ver haal. Gelukkig, Bel gen hebben humor. Dat wis- ten we natuurlijk al door Manneken Pis in Brussel. Wie erin slaagt zo'n wildplasser tot een nationaal icoon te laten uit groeien, kan zichzelf niet al te serieus ne men. Dankzij Van der Spek weten we nu dat Manneken Pis niet meer alleen is. Net over de grens in Zelzate kwam hij zijn verloofde tegen: Mietje Stroel. Ze is heel wat jonger dan haar vier eeuwen oude ge liefde in Brussel. Mietje laat haar water straal pas sinds 1976 over de kasseien van de Grote Markt kletteren. Carnavalsver eniging De Gilde der Polkaheertjes liet het beeld vervaardigen. Spookdorp Veel gekkigheid heeft een serieuze ach tergrond. Zoals het in Zeeland bekende spookdorp Doel, dat Antwerpse havenba ronnen van de kaart willen vegen. En de frietkoten voor het Belfort op de Grote Markt van Brugge. De uitbaters zijn con currenten van elkaar die - als de geruch ten kloppen - 125.000 euro per jaar beta len om daar patat met mayo te verkopen. Er staan bewonderenswaardige bouw werken in het boek. Zoals de scheepslift van Strépy-Thieu, het in verzinkt staal uitgevoerde wandelpad tussen de boom toppen bij het grensstadje Péruwelz, de als 'een verroeste erectie in het landschap' omschreven Vlooybergtoren bij het Vlaams-Brabantse Tielt-Winge, de Zwe vende Kraan op een rotonde bij Ieper en de tot 'beachcastle' op elkaar gestapelde strandcabines op het Maurice Lippens plein in Knokke. De Verbeke Foundation bij Kemzeke komt twee keer voorbij: het kunstpark in het geheel en daarna nog eens uitgelicht het op het Verbeke-terrein geplaatste éénkamerhotel CasAnus van Joep van Lieshout. Een dikke darm om lekker in weg te dromen, meldt onze reisjournalist. Met een foto van de 'verkeersborden jungle' op het industrieterrein van Boom zijn we weer op vertrouwd terrein. Weg wijzers en verdwalen, in België gaan die begrippen nog altijd samen. Gelukkig maar. dinsdag 24 september 2019 GO Gelukkig, Belgen hebben humor In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: bizarre plekken en beelden van Knokke tot Charleroi. M Verkeers bordenjungle bij Boom. foto UITGEVERIJ LIAS Het beeld van Mietje Stroel, net over de grens in Zelzate. FOTO KURT DESPLENTER/BELGA Jan van Damme Zelzate Cpiit. ui Beachcastle op het Maurice Lip pensplein in Knokke. foto uitgeverij lias Zwevende Kraan op een rotonde bij Ieper. foto uitgeverij lias Jeroen van der Spek: De gekste plek van België - Uitgeverij Lias, 240 pagina's, 17,95 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 41