Gevaerlijke spelletjes 8 ZEELAND Streektaal BRIEVEN Pontje De verkeersveiligheid staat bij de meeste politieke partijen hoog in het vaandel. Daarom is het onbe grijpelijk dat men over het be houd van het pontje in Sluiskil (21 september) zo moeilijk doet om voldoende bij te dragen. Het is voor scholieren en overige fietsers een belangrijke en vooral veilige route, en de brug van Sluiskil is geen goed alternatief (zal in de toekomst ook meer open staan). De verschillende in stanties die er voor kunnen zor gen dat het pontje blijft, kunnen en mogen niet verzaken in hun plicht om te zorgen dat de ver keersveiligheid hoge prioriteit heeft en houdt. Dus niet alleen maar zeggen dat je sympathiek staat tegenover het pontje maar ook voor voldoende bijdrage in de kosten zorgen. Een ernstig on geval en de kosten daarvan zijn hoger dan de gevraagde bijdrage. Personeelstekort Elke dag in de krant: personeels tekort. 'Het piept en kraakt als nooit tevoren. Er is maar weinig aan te doen' (20 september). Is dat zo? Ervan uitgaand dat ieder een met een uitkering deze te recht heeft en dat de registreerd- wang (kost tijd) in menig beroep niet omlaag kan, valt mij op: De werktijd. Bijstandsmoeders kun nen mijns inziens pas gaan wer ken als jonge kinderen naar school zijn en moeten weer thuis zijn als zij van school komen. Ik merk in de praktijk dat het werk hier geen rekening mee houdt. Dan: Meer mensen uit het bui tenland toelaten. Turkije en Liba non kunnen er een hoop leveren, mensen die daar nu als asielzoe ker in een kamp wegkwijnen. Mijn praktijk draait prima mede door twee doktersassistentes wier wieg aan de andere kant van de wereld stond. Laten wij elkaar helpen! Willem Osterman, huisarts De Kempenaerstraat 2, Vlissingen VVV Hoe is het mogelijk dat het VVV- kantoor in de toeristenstad Vlis singen moet sluiten ten gevolge van het stopzetten van subsidie (20 september). Is er dan geen an dere mogelijkheid? Kan het VVV misschien intrekken bij de bibli otheek of in een ander pand ook al zou de ruimte maar heel klein zijn. Natuurlijk zijn er mensen die online alles bekijken en rege len en dat doe ik ook regelmatig maar als ik in een andere stad kom dan ga ik toch altijd nog naar een VVV om informatie en neem ik folders mee die niet op de site staan. Jammer en een gemis voor toeristen die naar Vlissingen ko men als er geen VVV meer is. Elly van der Bliek Zeemanserve 30, Vlissingen Bevrijding Als oud-West-Zeeuws-Vlaming volg ik hier in Duitsland met grote belangstelling de herden king van 75 jaar Vrijheid. Ik vond het prachtig dat het jubileumjaar '75 Jaar Vrijheid in Nederland' of ficieel werd geopend in Terneu- zen. Jammer dat er bij die opening weinig aandacht was voor de ge beurtenissen die aan de bevrij ding van West-Zeeuws-Vlaande- ren zijn vooraf gegaan. Met name de operatie Switchback met z'n vele burgerslachtoffers - naast vele militairen - had veel sterker voor het voetlicht gebracht mo gen worden. Een gemiste kans om het in West-Zeeuws-Vlaan- deren geleden leed te delen met overig Nederland. Arsène de Jonge Lilienthalsstrasse 17, Hassloch D) Verkrachting Een milde straf voor een verzon nen verkrachting (16 augustus). De politie kwam massaal in actie politie nadat J. van den B. te Domburg in wanhoop te kennen gaf verkracht te zijn door twee mannen. Naar mijn mening ver zin je zoiets niet. Dat de dader ter plaatse niet gepakt is, wil niet zeggen dat er nooit een verkrach ting was. Bovendien: A: dit ver dient volgens mij behandeling achter gesloten deuren; B: straf lijkt me niet op zijn plaats: eerder hulp van een professional (wel licht kan zo achter de reden van deze wanhoopskreet en een mo gelijke dader gekomen worden). De gemeenschap lijkt me hier meer mee gediend dan met een (taak)straf. W. van der Meijden Korte Kerkstraat 17, Terneuzen De spelletjes van joengers waere in bin nog aoltied eêl andester as die van de meisen. Ik mien jeugd dühebrocht in Nij megen in ons woonde vanof septem ber 1944 in 'n frontstad. 't Gieng noe eêmae nie zó goed bie Arnhem as Montgomery gedocht ao in d'r wier van beie kanten nae mekaore ge- schote. Ik wete nog wè, dat ons eêl lank in de kelder deeje slaepe. Me bin d'r goed of ekomme, ma 't was 'n spannende tied. Enkelt vó ons joen- gers van 'n jaer of tiene was 't 'n eêl moóie tied. De straete stieng bie ons vol mit tanks, jeeps in aore voertu- hen. Me waere dikke vriendjes mit de Engelse, Canadese in Amerikaanse soldaoten. Dust zó mocht ik 'n keer meerieje in 'n babytank in an de stuurknuppel zitte. Geweldig ne- tuurlijk! Meehae in 'n jeep was a gauw eêl gewoon. Ik wete nog, dat ik mee mocht naer de kantine in 'n groót gebouw in daer 'n echte snee wittebroód kreeg. Wittebroód kende m'n eêmae nie, 't was aoltied gries re- heeriengsbroód. De komme thee die ik kreeg kon ik agheêl nie leeg- drienke, zóvee was 't. In ons konde vees te makkelijk an geweerkohels komme. Dae waere die soldaoten aarg slordig mee. Die ge- weerkohels mieke m'n ope mit 'n tange in m'n aelde 't kruut in de vurm van grieze dunne staefjes d'r uut. Dae mieke m'n "raketten" van. De staefjes in 'n stik van 'n krante stief dichtbinde an eêne kant, d'n aore kant mit 'n klein gaetje ope bie 'n lont. Dan schuin zette in de lont ansteke. Noe, dat "raketje" kwam somtieds zaalfs boven 't dek uut. Dat was aomè nog nie zó gevaerlijk. Ma ons mieke ok wè 's 'n vier in dae goóide me dan zó'n kohel in. Want dat dee zó moói knalle. Tot de weg- vliehende kohel tehen de knie van mien maotje kwam: bloeie as'n vaarke netuurlijk in mien maot brul lend naer uus. Dat was glieke de leste keer. 't Was ok de tied van de "zeêpkis- ten", laehe waehentjes, dü de vaoders gemaekt, waer of je ard mee kon rieje. Ikke nie zó ard, want ik ao kleine wieletjes d'r onder in die aore joen- gers aode vee groótere wielen, die konde dust vee arder rieje. In mien vaoder was nie zó andig as d'aore va- oders. Ik bin trouwes zaalf ok eêl on'an- dig. Ons liepe somtieds mit 'n krootje naer Groesbeek, waer moóie euvels waere. Dae kon je dan nae benee rieje, ma dat was op de lesten euvel wi gevaerlijk, dan kwam je op de Rijksstraatweg uut in dae ree 'n tram. Dat is 'n keer bienae mis ehae mit 't vriendje dat 't ardste kon rieje omdat 'n de groótste wielen ao. Dust ok nie eêmae zonder gevaer. Jao, as joengers aode m'n toch aore spelletjes as de meisen. dinsdag 24 september 2019 GO U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 Thon Bastiaansen Drostlaan 1, Sluiskil Henk Blom In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Henk Blom in het Schouws. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal. Het pontje van Sluiskil. foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 40