Korte pareltjes op het witte doek Post Goes voorbeeld voor heel Nederland 4 Filmfestival Tegenstroom pakt uit in Oostburg ,,Het wordt nu veel meer een echt festival", zegt J eannice Adriaansens van Stichting Deining Films, initia tiefnemer van Tegenstroom. Drie jaar geleden was in Sas van Gent, min of meer als proef, een eerste editie. Nu is de opzet breder en am bitieuzer. ,,Het festival duurt vier in plaats van drie dagen en we hebben veel meer randactiviteiten, zoals elke avond livemuziek. J e kunt er bij wijze van spreken ook vier dagen rondhangen zonder dat je een film ziet." Toch zijn die films, vanzelfspre kend, de basis. De selectie was een forse klus, zegt Adriaansens. ,,We hebben 1500 films binnengekregen. Dat is wel heel veel." Uiteindelijk zijn er daarvan 50 overgebleven. ,,Die zijn afkomstig uit 20 landen, tot aan Japan en Brazilië toe." On der de geselecteerden zijn vier Ne derlandse films. Kwetsbare films Tegenstroom richt zich specifiek op de 'kwetsbare' korte film. ,,Er moet meer in gebeuren dan enkel een verhaal dat wordt verteld. Het gaat erom dat de maker er een extra di mensie aan geeft, waardoor de film tot nadenken stemt en iets lo smaakt dat j e heel moeilijk in woor den kunt vatten." De films worden, met Engelse ondertiteling, ver toond in twee ruimtes van het Le- deltheater. Het festival beleeft donderdag avond 17 oktober een officiële ope ning. De gasten krijgen een aantal verrassingsfilms voorgeschoteld. ,,Een ervan is The Walking Fish van Thessa Meijer, die in Cannes de ta- lentenprij s won", verklapt Adriaan- sens. De film is nu ook genomi neerd voor een Gouden Kalf. Op vrijdag is onder meer het pro ject Onbegrensd te zien. Dat is op gezet om jongeren in de grensregio bij elkaar te brengen. In een twee daagse workshop maken ze een do cumentaire, waardoor ze elkaars leefwereld beter leren kennen. Het Het gaat erom dat de maker er een extra dimensie aan geeft, waardoor de film tot nadenken stemt eindresultaat wordt op Tegen stroom vertoond. Zaterdagmiddag is er, naast de films, een rondetafelgesprek over de vraag hoe de filmcultuur in de grensregio een impuls kan krijgen. Onder anderen Daan Schalk (CEO van North Sea Port), gedeputeerde Anita Pijpelink en vertegenwoordi gers van zowel het Vlaams als het Nederlands Filmfonds schuiven aan. Op zaterdagavond worden prij zen in diverse categorieën uitge reikt. De jury bestaat dit jaar uit ac trice Gilda De Bal, regisseur Erik de Bruyn, oud-directeur Wim Vanse- veren van deBuren en Réginald Pembele, hoogleraar Nederlands aan de universiteit in Lille. Om te zeggen dat de oude post af tands was, gaat te ver. Maar het ge bouw aan de Verrijn Stuartweg was wel verouderd en te klein. Boven dien was het het er in de buurt zo druk (zeker in de spits), dat uitrij den minder snel ging. Daarom werd gekozen voor nieuwbouw op een andere plek: schuin tegenover de nieuwe afslag met de A58 op be drijventerrein Poel II. Die huiselijke sfeer is belangrijk. Als het een heftige inzet is geweest, is dit de plek om het even van je af te praten Inmiddels werken de pakweg 80 medewerkers (20 kantoor en 60 rij dend) er al sinds 1 juli. Een paar kleine dingen moet nog gebeuren, zoals het ophangen van raambekle- ding. De grote verschillen met de oude post? Het is hoger, lichter, ruimer en efficiënter ingedeeld en.... er is een heuse huiskamer. ,,Hier beginnen we onze diensten en komen we na een rit ook weer terug", vertelt Hofman tijdens een rondleiding. ,,We werken in ploe gen, zodat de post 24 uur bemand is. Niemand slaapt hier."Er staat een groot leren bankstel, een tele visie, een eettafel en er is een keu- ken. ,,Die huiselijke sfeer is belang rijk. Gelukkig is het in veel gevallen niet zo, maar als het wel een heftige inzet is geweest, is dit de plek om het even van je af te praten. Ja, daar vloeien ook wel eens tranen."Op- vallend is de ruime opzet. ,,Daar hebben we bewust voor gekozen", vertelt Hofman. ,,Zo kunnen we ruimtes op verschillende manieren inzetten. We kunnen er vergade ren, maar ook cursussen en oefe- ningen doen." Ook ziet het er bin nen fris uit. ,,We zijn allemaal be trokken bij de inrichting. Samen met een interieurarchitect hebben we een stijl bepaald. Toen we klaar waren, zei het landelijk manage ment: dit is de stijl die we gaan doortrekken in alle ambulancepos ten van Witte Kruis. We zijn een voorbeeld voor het hele land." Gaat de pieper, dan zijn mede werkers nu ook snel bij de ambu lances. ,,De oude post was in de loop der jaren drie keer verbouwd, waardoor de routes onhandiger lie pen. Doordat alles nu korter bij el kaar is, kunnen we sneller en effi ciënter werken." De locatie, vlakbij de snelweg, is ideaal, zegt Hofman. ,,We zitten dichtbij het ziekenhuis. Handig omdat we met regelmaat mensen vanuit Goes naar Rotterdam moe ten brengen. Ook zitten we zo op de snelweg, dus kunnen we snel alle kanten op. Vanaf hier zijn aanrijtij- den tientallen seconden sneller. Dat kan belangrijk zijn." Vrijdag wordt de ambulancepost officieel geopend. De dag erna, za terdag de 28ste, is het open dag. Mensen kunnen een kijkje nemen in het gebouw en krijgen uitleg bij de ambulances. Ook is er voor kin deren van alles te doen. De open dag is van 10.00 tot 16.00 uur. En wat als er dan een ambulance nodig is? ,,We zetten een ambu lance voor het gebouw neer, zodat we in geval van nood ons werk kunnen doen." dinsdag 24 september 2019 Tegenstroom, het internationale festival voor de korte film, strijkt van 17 tot en met 20 oktober neer in het Ledeltheater in Oost burg. Er zijn 50 films te zien, af komstig uit 20 landen. Rolf Bosboom Oostburg - Jeannice Adriaansens Meer informatie op tegenstroomfestival.com. De 'huiskamer' is het hart van de post. beeld uit video De nieuwe ambulancepost in Goes heeft een primeur. De stijl van inrichten - die mede door de medewerkers is bedacht - bevalt de landelijke directie zo goed, dat alle posten van Witte Kruis er zo gaan uitzien. ,,We zijn een voorbeeld. Uiteraard zijn we daar trots op", zegt teamcoördi nator Andy Hofman. Vrijdag wordt de post officieel geopend, zaterdag kan iedereen een kijkje nemen. Jeffrey Kutterink Goes - Andy Hofman Kijk op de site bij /video Nieuwe ambulancepost in Goes is een voorbeeld voor de rest van het land Andy Hofman voor de nieuwe ambulancepost in Goes. ,,We zijn allemaal betrokken bij de inrichting." foto marcelle davdse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36