al veel gewoner L Dat leren ze je dan weer niet op de universiteit Ik weet heus wel dat u psycholoog bent. Ik studeer zelf psychologie 21 René Diekstra dinsdag 24 september 2019 verwaarloosbaar. Voor sommige vrouwen is de kans op hart- en vaat ziekten zelfs kleiner als zij hormoon therapie gebruiken. Dat geldt met name voor vrouwen die onder de 42 jaar in de overgang komen.'' Iedereen mag aan de hormoontherapie Hormoontherapie is bedoeld voor vrouwen die zulke ernstige klachten hebben dat het hen belemmert in het dagelijks leven. Veel hangt af van je beleving, zegt Molenaar: ,,Leid je de hele week vergaderingen of sta je voor de klas, dan kan het vervelend zijn als je het zichtbaar warm krijgt. Hormoontherapie kan een goede op lossing zijn.'' Wel gelden er voor waarden. ,,Wie borstkanker heeft of heeft gehad, of er erfelijk mee is belast, kan beter niet met hormoon therapie beginnen'', zegt gynaeco loog Van Dijken. ,,Als een vrouw al tien jaar niet meer menstrueert, raden we het ook af, omdat het risico op hart- en vaatziekten toeneemt.'' Ook voor rokers is de therapie ongeschikt. Alleen al omdat die ge woonte, net als veel alcohol drinken, weinig bewegen en overgewicht, de overgangsklachten vergroot. Rokers wordt daarom altijd aangeraden eerst te stoppen. Meestal helpt dat al tegen de klachten. Wie niet breekt met zijn sigaretten en toch hormoontherapie volgt, loopt meer risico op trombose. Je kunt zelf aan de gang met hormonen Hormoonpillen zijn buiten een huis arts of gynaecoloog om via internet te bestellen. Een rondje googelen levert diverse websites op waar je hormoonpreparaten kunt kopen. Maar volgens alle drie de deskundi gen is het een bijzonder slecht idee je opvliegers en stemmingswisselingen met deze pillen het hoofd te willen bieden. ,,Je weet nooit precies wat erin zit, en dus ook niet wat de risico's zijn'', zegt Care for Women- specialist Adri Rijkmans. „Bovendien is hormoontherapie een kwestie van maatwerk en daar heb je echt profes- 'Het wordt aangeraden om na vier jaar hormoon therapie geleidelijk af te bouwen' sioneel advies voor nodig. Heeft een vrouw bijvoorbeeld nog een baar moeder, dan krijgt ze ook progeste ron, om het baarmoederslijmvlies te beschermen.'' Ook de dosis luistert nauw. Van Dijken: „Internationaal is afgespro ken dat je altijd een zo laag mogelijke dosis geeft. Het lastige is dat je als arts niet van tevoren weet hoeveel hormoon een vrouw nodig heeft. Je kunt dat niet in het bloed zien. Een vrouw zonder klachten en een vrouw met enorm veel klachten kunnen hetzelfde oestrogeenniveau hebben. We beginnen daarom altijd met een lage dosis. Helpt het onvoldoende, dan verhogen we de dosis. Dat kun je onmogelijk zelf allemaal uitzoeken.'' Als je stopt met de therapie krijg je de klachten dubbel en dwars terug Fijn dat met een pil of spray de opvliegers en stemmingswisselingen verdwijnen, maar komen deze klach ten terug zodra je ermee stopt? En misschien nog wel heftiger? Zeker niet, stelt Rijkmans gerust. Als je hormonen gebruikt, gaat de natuur lijke overgang in je lichaam door. De therapie bestrijdt alleen de symp tomen. Stop je ermee, dan komen de klachten terug, maar dan zijn ze niet erger dan als je geen hormoonthera pie had gebruikt. En hoe kap je er het beste mee? Verlaag in overleg met je arts je dosis geleidelijk, raadt Van Dijken aan. ,,In plaats van drie keer per dag spray je bijvoorbeeld nog maar één keer, of je knipt pleisters doormidden en gebruikt de helft. Dat doe je enkele weken, en vervolgens verminder je opnieuw, waarna je na een maand of drie stopt en kijkt hoe het gaat. Het wordt aangeraden om na vier jaar gebruik met beleid af te bouwen. Voor de meeste vrouwen is dan het ergste achter de rug.'' Bewoners van mijn straat gebruiken steeds vaker de stoep als fietspad, wat soms hachelijke situaties veroor zaakt. Voorbeeld. Terwijl ik een hoek om loop, komt van de andere kant een fietser aanzetten. De berijder ziet mij te laat omdat ze op haar mobiel zit te vingeren. Ik spring net op tijd opzij. Maar zij rijdt van de weeromstuit de stoep af en laat haar mobiel vallen. Zwijgend legt ze haar fiets op straat, raapt haar mobiel op, pakt de fiets op en loopt weg. 'Kun je niet eens sorry zeggen!' roep ik. Ik zie haar verderop haar fiets in een voortuin zet ten. Iemand aanspreken op zijn gedrag op straat vind ik lastig om te doen - ik voel me dan al gauw zo'n ouwe jeweetwel - maar ik besluit dat nu toch te doen. Ik loop naar haar toe, vertel dat ik hier ook woon en ervan baal dat de stoep als fietspad wordt gebruikt. 'Helemaal', wijzend op haar mobiel, 'als je daarmee bezig bent'. 'Ik weet het', zegt ze, 'dat mag ook niet. Maar toch.' 'Maar toch', neem ik over, 'doe je het. Gebrek aan zelf beheersing. Toch?' Dan wordt ze opeens bijde hand. 'Ja, ik weet heus wel dat u psycholoog bent. Ik studeer zelf psychologie.' Een gesprek volgt waarin ze verrassend openhartig blijkt. Zelfbeheersing is niet alleen in het verkeer niet haar ding. 'Ik snoep en eet vaak te veel, ga te laat naar bed, laat me te gemakkelijk afleiden, schuif werkstukken te lang voor me uit, kijk te veel Netflix, enzovoorts, enzovoorts.' Dan, met een half-ondeugende glimlach: 'Kunt u me dat niet leren, zelfbeheersing?' 'Leren ze je dat op de universiteit dan niet?', is mijn tegenvraag, 'je studeert nota bene psychologie'. 'Nee, ze heb ben het erover, maar ze leren het je niet.' 'Dat is een beschamende tekortkoming, zeg ze dat', zeg ik. 'Want zelfbeheersing of zelfcontrole is een belangrijke bepaler van studiesucces en geluk.' Die avond stop ik het meest recente weten schappelijke overzichtsartikel over zelfbeheer sing in haar brievenbus. De volgende dag kom ik haar weer tegen, op de fiets op weg naar de universiteit. Weer fietst ze over de stoep, dat wel. 'Geen mobiel deze keer', roept ze. 'Wel', het papier omhoog houdend, 'dat artikel!' Diekstra ergert zich aan fietsers op de stoep. Hij adviseert een student zich te verdiepen in zelfbeheersing. Reageren? rene.diekstra@dpgmedia.nl GO tegen opvliegers r ILLUSTRATIE SHUTTERSTOCK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21