Wetenschappers proberen toekomst klimaat te voorspellen NIEUWS 13 VVD-Kamerlid in opspraak Duik in gracht levert ton op Pokersite krijgt vier ton boete Wetenschappers zetten de boor in de Zuidpool. Het oudste ijs ter wereld bevat cruciale informatie over het eeuwenoude klimaat. Het oudste ijs op aarde is 'hot'. Aus tralische wetenschappers volgen het voorbeeld van collega's uit Eu ropa. Ook zij treffen nu voorberei dingen voor boringen op de Zuid pool naar het ijs van 1,5 miljoen jaar oud. Klimatologen zijn ervan over tuigd dat het ijs, op een diepte van liefst 3 kilometer, cruciale informa tie bevat over de eeuwenoude at mosfeer van de aarde. Bovendien zou het ijs hen kunnen helpen bij de voorspellingen over ons klimaat in de toekomst, in het bijzonder over de effecten van de opwarming van de aarde. De Australische Antarctica Divi sie (AAD) onthulde gisteren de boorinstallatie die haar bij de zoek tocht op de Zuidpool moet helpen. ,,We hopen dat we hiermee een van de laatste, grote problemen in onze klimaatstudies kunnen oplossen'', aldus glacioloog Tas van Ommen. In het ijs zitten kleine luchtbelle tjes. Die ontstaan bij de vorming van ijsplaten als gevolg van sneeuwval. Elke keer als het sneeuwt, wordt er een extra laagje gevormd. Die laagjes worden sa mengeperst tot ijs door nieuwe la- gen die erop vallen. In die sneeuw zitten ook luchtbellen, gassen en stofdeeltjes en die kunnen een beeld geven van de temperatuur, de atmosfeer en het klimaat op een be paald moment in de geschiedenis. Van Ommen noemt de belletjes in het oude, kilometers diepe ijs, 'de tijdcapsules van onze oude atmos feer'. ,,Zij kunnen ons opheldering geven over het gehalte aan CO2 zo'n miljoen jaar geleden, in een tijd dat het klimaat veranderde'', aldus de glacioloog. Ruwweg een miljoen jaar geleden deed zich een grote verandering voor in het klimaatsys teem van de aarde, de Mid-Pleisto cene Transitie. Daarvoor duurden ijstijden 40.000 jaar, daarna 100.000 jaar. ,,Dat zou kunnen zijn gebeurd onder invloed van de CO2'', voegt Van Ommen eraan toe. ,,Met de informatie van toen willen we onderzoeken welke gevolgen de huidige, stijgende gehaltes van CO2 op de lange termijn kunnen heb ben op ons klimaat.'' De Australische boor, gemaakt van roestvrij staal, aluminium, brons en titanium, is geheel in Aus tralië ontwikkeld. Intense kou, tot min 55 graden Celsius, is volgens de Met de informatie van toen onderzoeken we de gevolgen van de CO2-stijging makers geen enkel probleem. Het karwei is er een van de lange adem. Naar verwachting zal het Australi sche team in 2021 beginnen met boren. Pas vier jaar later zal de diepte van 3 kilometer zijn bereikt. ,,Het wordt een ongelooflijk avon tuur'', zegt AAD-directeur Kim El- lis. ,,Het gaat hier om een van de meest extreme, afgelegen delen van de aarde.'' Ook Europese wetenschappers uit tien landen treffen de voorbe reidingen voor een diepe boring in het Zuidpool-ijs. Zij concentreren zich met hun project 'Beyond Epica', financieel ondersteund door de Europese Commissie, op het ge bied 'Little Dome C', in het oosten van Antarctica, op 3200 meter bo ven zeeniveau. Hun boringen be ginnen al volgend jaar juni, een jaar eerder dan die van hun Australi sche collega's. Die boring zal drie jaar duren. Vijftien jaar geleden slaagden de Europese onderzoekers er al in om ijs te vinden van 800.000 jaar oud. Dat ijs liet een heel nauwe relatie zien tussen het CO2-gehalte en de temperatuur op aarde. ,,We kwa men toen ook te weten dat de con centraties van broeikasgassen die we vandaag kennen, veel hoger lig gen dan ze de afgelopen 800.000 jaar ooit zijn geweest'', aldus pro fessor Raimund Muscheler van de universiteit van Lund in Zweden. dinsdag 24 september 2019 HAARLEM Het bedrijf van VVD-Kamerlid Wybren van Haga heeft dit voorjaar zonder vergunning bouw kundige werkzaamheden laten uitvoeren aan het Haarlemse rijksmonument Het Essenhofje. Dat meldt Hart van Nederland. De ge meente liet het werk op 5 april stilleggen, na een tip van een bewoner van het Essenhofje. De gemeente laat weten dat Van Haga geen boete heeft gekre gen, maar dat er bij een volgende overtreding een dwangsom van 25.000 euro zal worden opgelegd. LEIDEN De Rapenburgrace in Leiden heeft ruim een ton opgeleverd voor onder zoek naar dwarslaesie. Aanleiding was de Leidse student Maarten Jorissen (26) die drie jaar geleden bij een duik in het zwem bad zijn nek brak. Vijfhon derd mensen doken zater dag de gracht in voor het goede doel. Jorissen noemt de inzameling 'een ultiem bedankje' aan zijn dokters. Het geld gaat onder meer naar de ont wikkeling van het exoskelet bij TU Delft, een robocop- achtig harnas waarmee pa tiënten weer kunnen lopen. DEN HAAG De eigenaar van de site Pokerstars.eu moet een boete van 400.000 euro betalen. Mensen kunnen geld win nen op de site en dat mag alleen op sites met vergun ning, maar die heeft eige naar TSG Interactive Ga ming Europe Limited uit Malta niet. De gokwaak- hond van de overheid, de Kansspelautoriteit, heeft de boete opgelegd. De dienst concludeert dat Po- kerstars.eu zich richt op Nederlandse consumenten. Die kunnen met iDeal beta len. De pokersite had een Nederlandstalig contact formulier en de site ver meldde twee Nederlandse organisaties voor hulp bij verslaving. Luchtbelletjes in het ijs geven opheldering over het gehalte CO2 zo'n miljoen jaar geleden. Rechts: een ijsboorinstallatie. fotos aad, jan tell Boren in het oudste ijs ter wereld naar 'tijdcapsules' Hans van Zon Rotterdam/Sydney -Tas van Ommen, glacioloog M Zo komt het ijs met de waardevolle informatie uit de boor. FOTO AAD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13