J III Hete herfst op komst J A EUWS 11 FRANKRIJK KNUFFELSTRATEGIE In Frankrijk wordt vandaag weer gedemonstreerd tegen president Macron. Wat is er aan de hand met de president, die gold als baken van stabiliteit in een wereld vol populisme? Fransen hebben het idee dat hij iets beter naar ze luistert De Fransen zijn een onge lukkig volk. In de jong ste World Happiness In dex, de beroemde mon diale graadmeter van 'gelukkige landen', staat Frankrijk op een schamele 24ste plaats. Dat is nog échter het door drugsbendes en li quidaties geplaagde Mexico. Volgens een groot landelijk onder zoek, van begin deze maand, zijn de Fransen ontevreden en pessimis tisch. ,,Het land is in verval'', zegt driekwart van de ondervraagden. ,,Nog nooit is het wantrouwen in po litieke leiders en instituties zó groot geweest'', constateerde onderzoeks bureau Ipsos. Dat leidt tot tandenge knars op het Élysée, het paleis van president Emmanuel Macron. Het pessimisme vertaalt zich namelijk in een slecht rapportcijfer voor de presi dent: slechts een derde van de Fran sen heeft nog vertrouwen in hem. En het begon allemaal zo mooi. In 2017 won Emmanuel Macron overtuigend de verkiezingen. Hij ver sloeg zijn populistische rivale Marine Le Pen met een vernieuwend pro gramma: hij was niet links of rechts, zei hij, maar pragmatisch. Minstens zo belangrijk: Macron was een rela tieve nieuwkomer. Hij had geen le venslange politieke carrière achter zich met een rugzak vol schandalen. Bovendien kon een nieuwkomer in de politiek wel eens met vernieu wende ideeën komen, dachten de kiezers. Daar was behoefte aan, na het roemloze presidentschap van so cialist Francois Hollande (2012-2017). Alleenheerser Maar het ging anders. Macron won in mei 2017 de verkiezingen, stelde met een een regering samen en al na één maand moesten vier ministers op stappen wegens verdenkingen van fraude. Later stapten nog twee minis ters op die openlijk kritiek gaven op het beleid van Macron. Minister van Binnenlandse Zaken, Gérard Col- lomb, zei dat Macron zich te veel als een alleenheerser gedroeg. Macron werd niet voor niets de 'Zonneko ning' genoemd. Minister van Milieu Nicolas Hulot hekelde het beleid van de president: ,,Als ik zou blijven, wekt dat de illusie dat deze regering echt iets doet voor het klimaat.'' De eerste politieke smetten waren een feit. ,,In Frankrijk zijn nog nooit zó veel ministers zó snel opgestapt'', schreef dagblad Libération. Onder de kiezers speelde nog iets. Macron liet zich laatdunkend uit over 'gewone' Fransen. Tegenstanders van zijn hervormingen noemde hij 'lui wammesen'. ,,Als je de straat over steekt, kan je overal een baan vin den'', zei hij tegen een werkloze. Over mensen met een uitkering: ,,Je DEMONSTRATIES stopt er bakken met geld in en er ver betert niks!'' Toen moest de lakmoesproef voor Macron nog komen. In november 2018 gingen voor het eerst de Gele Hesjes de straat op. Dat begon als een protest tegen de snel gestegen ben zine- en dieselprijzen. Maar al snel ging een beerput aan onvrede open. De Fransen verweten Macron een 'te rechts' beleid te voeren. Door vooral maatregelen te nemen voor het be drijfsleven en rijkere Fransen, voel den lagere inkomens en de midden klasse zich genegeerd. De beweging van de Gele Hesje groeide uit tot een conflict tussen de elite en de massa. Lessen Het werd een keerpunt in het presi dentschap van Macron. Hij trok er lessen uit die zijn populariteit ten gunste lijken te komen. ,,Ik ben ver anderd'', zei hij. Macron hield twee maanden lang debatten in heel het land, luisterde naar wat er leefde en: hij trok 17 mil jard euro uit voor maatregelen die de laagste en middeninkomens ten goede moesten komen. Als dat haaks zou staan op de Europese begrotings regels: jammer dan. Sindsdien zit zijn populariteit voorzichtig in de lift. ,,De Fransen hebben het idee dat hij iets beter naar ze luistert en minder autoritair op treedt'', zei Jean-Daniel Lévy van on derzoeksbureau Harris Interactive. Macron wil die knuffelstrategie voortzetten. Er wordt al gesproken over 'Macron, deel 2'. Oftewel: de softe fase. Het eerste bewijs: de pen sioenhervormingen. Het plan was dit najaar in de pensioenen te snijden, maar de vakbonden kondigden acties aan en Macron stelde de hervormin- Vertrouwt u op Macron om de huidige problemen in Frankrijk op te lossen? N El E gen uit. Eérst moet er - met sociale partners én gewone Fransen - wor den overlegd. De scherpe kantjes zijn alvast van de plannen afgeslepen. Bovendien heeft Macron zijn mi nisters onder druk gezet. ,,Laat zien hoe we het dagelijks leven van ge wone Fransen verbeteren!'' is zijn boodschap. Hij hamert er op meer aandacht te besteden aan de islam en immigratie. ,,De rijke Fransen heb ben geen problemen met migranten: die komen ze toch niet tegen. Maar lagere inkomensgroepen wel.'' En vanzelfsprekend houdt de pre sident een vinger aan de pols. Op zijn telefoon heeft Macron een 'app' laten installeren waarmee hij 'live' het be leid, de maatregelen en de hervor mingen van zijn ministers kan vol gen. Want Macron mag dan wat van zijn arrogantie hebben afgeschud, hij blijft de Zonnekoning - maar dan wel een 21ste eeuwse versie. dinsdag 24 september 2019 GO De softe fase van Macron Frank Renout Parijs Emmanuel Macron in het Élysée. Na een moeilijke tijd lijkt zijn populariteit weer wat toe te nemen. foto afp —Jean-Daniel Lévy, onderzoeker Een week gele den gingen zelf standigen, zoals notarissen en fy siotherapeuten, de straat op om te demonstreren tegen pensioen hervormingen. Hoe Macron wil hervormen is nog onduidelijk, maar het protest is er nu al. Zaterdag werd opnieuw ge demonstreerd en vandaag gaan vakbonden voor de derde keer in een week de straat op en wordt er gestaakt in het onderwijs en bij het open baar vervoer. Op eerstehulpposten in ziekenhuizen en bij de brand weer wordt al maanden ge staakt. Boeren en vrachtwagen chauffeurs willen eveneens demon streren. President Macron krijgt vol gens critici te maken met 'een hete herfst'. 80% 70% 60% 50% 40% 30% 20% 10% 2017 2018 2019 240919 TU, bron: KANTAR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11