Geen veldslag, wel een feestje Onderzoek: verzekeraars weigeren zes op de tien ex-patiënten 7 AREA 51 FACEBOOK-INITIATIEF WËê Mensen die kanker hebben gehad, kunnen nauwelijks een overlijdensrisicoverzekering afsluiten, bijvoorbeeld voor een hypotheek. Verzekeraars rekenen torenhoge opslagen of weigeren gewoon. Tot woede van ex-patiënten. *3 NjgV;,- j Het leven van Jan-Willem Lankhaar uit Maarssen stond in 2016 op zijn kop. De dokters constateerden lymfeklier kanker en het leven zag er even som ber voor hem uit. Toch knapte hij op en was hij een halfjaar later genezen. Alleen toen hij met zijn gezin naar een grotere woning wilde verhuizen, kwa men de problemen. Lankhaar had het liefst een nieuwe hypotheek afgesloten en hem was ver teld dat het ondanks zijn ziekte geen enkel probleem zou zijn om daarvoor een overlijdensrisicoverzekering af te sluiten. Maar na een wekenlange zoektocht bleek het toch niet te luk ken. De verzekeraars wezen hem af omdat hij kanker had gehad. ,,Het ad vies was om nog een paar maanden te wachten en het dan opnieuw te pro beren. Dat kwam wel even binnen.'' Het verhaal van Jan-Willem staat volgens de Nederlandse Federatie van Kankerpatiëntenorganisaties (NFK) niet op zich. Uit een inventarisatie blijkt dat zes op de tien (ex)-kanker- patiënten het niet lukte om een over- lijdensrisicoverzekering af te sluiten, terwijl dat vaak wel verplicht is, bij het afsluiten van een hypotheek bijvoor beeld. En daar schrok Mirjam van Bel- zen van de NFK van. ,,We wisten dat het een probleem was, maar dit aantal was hoger dan we hadden gedacht.'' Zelfs nadat patiënten vijfjaar kanker hadden overleefd, lukte het de helft van de mensen niet om een verzeke ring af te sluiten. Onacceptabel vindt NFK en daarom wil de federatie nu dat ex-kankerpatiënten het recht krijgen om vergeten te worden. In Frankrijk is dat al langer wettelijk vastgelegd. Daar Het beeld dat wordt neergezet is te somber vervalt de meldplicht om de verzeke raar te laten weten dat iemand ooit is behandeld voor kanker na tien jaar. ,,De overlevingskansen van kanker zijn enorm gestegen. Dat zouden ver zekeraars veel beter moeten meewe gen dan ze nu doen'', zegt Van Belzen. Te somber Het Verbond van Verzekeraars her kent dat (ex)kankerpatiënten soms problemen hebben met het afsluiten van een overlijdensrisicoverzekering, maar de groep gedupeerden zou in werkelijkheid veel kleiner zijn. ,,Het beeld dat wordt neergezet is te som ber'', zegt woordvoerder Paul Koop man. De enquête van de NFK werd uitgezet onder 35.000 panelleden, maar slechts 316 gaven antwoord. ,,Waarschijnlijk hebben vooral de mensen gereageerd die problemen hebben ondervonden. Zo krijg je een anti-selectie.'' Desondanks steunt het Verbond het pleidooi van de NFK. Koopman: ,,Ook wij vinden dat ex- kankerpatiënten die hun behandeling al jaren achter de rug hebben en gene zen zijn verklaard met een schone lei zouden moeten kunnen beginnen. Dus geen hogere premies of uitslui ting bij de verzekering.'' Jaarlijks worden er 200.000 overlij- densrisicoverzekeringen afgesloten. Verzekeraars mogen een nieuwe cliënt weigeren wanneer die een slechte levensverwachting heeft. ,,Als bij het overlijden twee ton moet wor den uitgekeerd, terwijl de verzekerde bij leven maar 500 euro premie kon inleggen is dat een groot risico voor de verzekeraar'', zegt Koopman. ,,Verze- keraars willen bovendien voorkomen dat mensen pas op het laatste mo ment hun overlijdensrisicoverzeke- ring afsluiten.'' Hogere premie Zowel de acceptatie als afwijzing moet goed worden onderbouwd, zegt Koopman. Maar dat een nieuwe cliënt met een vergevorderde ziekte een ho gere premie moet betalen, is volgens het Verbond niet vreemd. ,,De verze keraar verzekert j ouw leven. Als je een slechte levensverwachting hebt, heeft dat gevolgen voor de premie.'' Jan-Willem Lankhaar heeft uitein delijk toch een nieuw huis gekocht, en zijn huidige hypotheek meegenomen. Daar zat al een overlijdensrisicoverze- kering op. ,,Maar daardoor ben ik nu veel duurder uit, want de rente is nu veel lager.'' maandag 23 september 2019 GO *- AS' De op Facebook aangekondigde bestorming van de geheime testlo catie Area 51 in de Verenigde Staten, is gisteren met een sisser afgelopen. Niet de voorspelde twee miljoen be togers, maar een paar duizend men sen, van wie een aantal uitgedost als alien, kwamen opdagen. Geruchten gaan dat in Area 51 sporen van bui tenaards leven geheim worden ge houden. FOTO'S REUTERS, AP, EPA Genezen van kanker, maar toch geen verzekering Raymond Boere Hanneke van Houwelingen Maarssen -Paul Koopman, Verbond van Verzekeraars

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7