AS Oppositie en D66 blij met radicale stikstofplannen Drama dreigt voor reisgigant Thomas Cook 5 Natura 2000-gebieden en maximum snelheden Remkes wil met zijn commissie noodmaatregelen treffen in verkeer en landbouw. Het lijkt onvermijde lijk dat de maximumsnelheid op snelwegen naar beneden moet, zo blijkt uit een nog geheim advies dat zaterdag uitlekte via deze krant. Ook moet de veestapel fors worden ingekrompen, vooral in de buurt van natuurgebieden. „Pijnloze maatregelen zijn niet mogelijk'', zegt PvdA-Kamerlid William Moorlag. Hij hoopt dat het kabinet het advies als 'breekijzer' gebruikt om af te komen van een 'jarenlange gijzeling'. Moorlag: ,,We moeten ophouden de agrarische sector met een schoenlepel in de natuurruimte te persen. Het is nu aan minister Schouten van Land bouw om te laten zien dat ze een daadkrachtig minister wordt.'' ,,De vraag was of Remkes met een rekentruc zou komen, maar dat is gelukkig niet zo'', reageert GroenLinks-Kamerlid Laura Bro- met. ,,Er wordt niet gemorreld aan de natuur, we moeten langzamer rijden en de veestapel wordt ver minderd. De inkrimping moet wel met een goed plan gepaard gaan. Niemand zit te wachten op boeren in de bijstand.'' Regeringspartij D66 kwam eer der deze maand met een voorstel om de veestapel te halveren. Ka merlid Tjeerd de Groot: „Hopelijk reageert het kabinet snel op de commissie-Remkes. Het land zit op slot en de natuur is in slechte staat, terwijl we dringend woningen moeten bouwen en spoorwegen willen aanleggen.'' SP-Kamerlid Frank Futselaar is blij dat Remkes geen natuurgebieden schrapt of 'juridische uitwegen' zoekt om het probleem op te lossen. ,,De krimp van de veestapel is on vermijdelijk, maar het moet wel op een slimme manier gebeuren waar bij andere maatschappelijke doelen worden gediend. Daarbij denk ik aan terugdringen CO2 en stank overlast en behouden van de water kwaliteit.'' CDA-Kamerlid Jaco Geurts laat weten 'eerst maar eens het advies afwachten', dat komende woens dag verschijnt. Dan is de officiële presentatie van Remkes' voorstel len aan het kabinet. Er moet een goed plan komen. Niemand zit te wachten op boeren in de bijstand VVD-Kamerlid Arne Weverling wil ook nog niet reageren voordat het rapport er is. Hij opperde eerder de mogelijkheid om te snijden in het aantal natuurgebieden, om zo onder de stikstofregels uit te ko men. Remkes sluit die optie uit in zijn advies. Zandvoort Het kabinet gaat er alles aan doen om de Formule 1-race volgend jaar op Zandvoort door te laten gaan, ondanks de stikstofproblemen. Dat verzekerde minister Bruins (Sport). Hij hoopt dat de wedstrijd geen ge vaar loopt door de maatregelen die stikstof moeten beperken. Er moe ten nog allerlei vergunningen wor den aangevraagd en verleend, be nadrukte Bruins in het programma WNL op Zondag. Maar 'natuurlijk' wil het kabinet er voor zorgen dat de race gereden kan worden. ,,Daar kijkt heel Nederland naar uit.'' Hermetisch afgesloten hekken met gewapende bewakers voor de poort. Internet ging uit. Sleutels van kamers bleven in de kluis. Uit vrees voor een faillissement van reisbureau Thomas Cook nam een hotel in Tunesië geen enkel risico. Toeristen mochten het terrein pas verlaten als ze bij de receptie dui zenden euro's afrekenden. Vanuit Groot-Brittannië volgde meteen actie. De gasten werden vergoed. Op zonnige locaties in Europa, het Midden-Oosten en op Caribi sche eilanden houden zo'n 600.000 klanten van Thomas Cook nerveus het nieuws in de gaten. Klokslag middernacht moest het oudste reisbureau ter wereld een bankga rantie van 226 miljoen euro veilig hebben gesteld om de ondergang te voorkomen. Het bedrijf geeft de onzekerheid over de brexit de schuld van de be narde financiële situatie. In werke lijkheid worstelt de reisgigant met talloze problemen. Door stijgende kerosineprijzen, het zwakke pond, terrorismedreiggen, hittegolven in Europa en toegenomen concurren- tie wankelt Thomas Cook al jaren. In Groot-Brittannië kunnen ge neraties de gevleugelde slogan 'Don't just book it, Thomas Cook it' opdreunen. Het reisbureau hoort net zo bij het culturele erfgoed als thee, donker bier en de gediscipli neerde wijze van in de rij staan. Nostalgie alleen kan Thomas Cook, in 1841 opgericht door een geheel onthouder, niet overeind houden. Zonder hulp van buitenaf is het ten dode opgeschreven. Het Chinese Fosun Tourism kocht onlangs al een meerderheids belang. Met een noodpakket van een miljard euro moest het winter seizoen worden overbrugd. Schuld eisers willen echter nog een extra buffer van 226 miljoen euro zien. Over deze deal onderhandelen sta keholders vandaag koortsachtig bij advocatenkantoor Slaughter May in Londen. Weinigen rekenen op witte rook. e Oudste reisbureau ter wereld kampt al jaren met talloze problemen Met ruim 21.000 werknemers, meer dan honderd eigen vliegtuigen en bijna tweehonderd hotels zou een faillissement een gevoelige econo mische klap betekenen. De regering lijkt echter niet van zins om bij te springen. Wel wordt keihard ge werkt aan Operation Matterhorn, een missie om gestrande reizigers naar huis te brengen. Die hoeven zich, als het goed is, geen zorgen te maken. De pakket ten van Thomas Cook beschikken over een speciaal keurmerk waar door klanten financieel zijn ge waarborgd bij een faillissement. De gemoederen lopen deson danks hoog op. De 'gijzeling' in Tu nesië lijkt slechts het begin. Toeris ten vrezen op straat te worden ge gooid. Zorgvuldig geplande huwe lijksreizen dreigen in het water te vallen. Een woordvoerster van Tho mas Cook Nederland 'kan nog niet zeggen' hoeveel Nederlandse reizi gers op dit moment via de organi satie op pad zijn. Vooralsnog gaan alle reizen door, zegt zij. maandag 23 september 2019 GO A4 A13 Natura 2000-gebied 130 km/u 120-130 km/u 100-130 km/u 120 km per uur 100 km per uur m overig (bijv. 80 km/u) De oppositie en regeringspartij D66 reageren enthousiast op het advies van VVD'er Johan Remkes aan het kabinet om de stikstofcrisis te lijf te gaan. Dui zenden bouwprojecten zijn stil komen te liggen. Jan Hoedeman Den Haag —Laura Bromet, GroenLinks De Britse regering maakt zich door het naderende faillisse ment van reisgigant Thomas Cook op voor een grootse ope ratie om gestrande reizigers naar huis te brengen. Geert Langendorff Londen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5