Lintje voor brandweermannen Evert de Gendt en Rini Willemse <£jow.d beterooiA/de B>oLu.sseiA, 3+1 gratis! BEVELANDEN EN THOLEN 19 ,,Is dit alles?" De verbazing over de afmetingen van de stookkelder onder de Bathsewegkerk is groot wanneer Jap Goedbloed de stalen trap afdaalt. Scholen halen geld op voor Nepal OORLOG BATHSEWEGKERK Op de keldervloer staat nu een laag vies wa ter. Tussen de rom mel springen kikkers weg. ,,Hier moeten de matrassen gelegen hebben waarop we sliepen. De ruimte was toen nog kleiner, want er stond ook nog een grote kachel in." ,,Heel gek, in mijn herinnering was hier een raam...", zegt zijn broer Henk, turend naar een blinde muur. Jap (82) en Henk (79) zijn terug in de ruimte die 75 jaar geleden ge durende tien dagen hun thuis was. Vlak voordat Rilland als eer ste plaats op Zuid-Beveland zou worden bevrijd, lag het dorp zwaar onder vuur. Daarbij werd ook hun huis ontzet. Omdat de beschietingen aanhielden, zoch ten ze een schuilplaats. Hun vader, bovenmeester van de school, was goed bevriend met de dominee. Zo kon de familie Goedbloed met nog een ander gezin terecht in de stookkelder. ,,Ik kan me nog heel goed de spanning tussen de vol wassenen herinneren op de mo menten dat ze discussieerden welk deel van de kelder het veiligst zou zijn", zegt Henk. Huilen Jap weet nog precies hoe hun jongste zusje Lily telkens hard moest huilen als er weer een Vi (een vliegende bom van de Duitse bezetter) overvloog. ,,Heel bijzon der, want ze was maar drie maan den oud." Voor hem is het weer zien met de kerk emotioneler dan hij dacht. Zo komt het gevoel van spanning dat hij als jongetje van 7 voelde weer naar boven. ,,Zeker op de momenten dat de kerk werd beschoten en de granaten hier rondvlogen." Het beeld van zijn vader, die met een pan boven zijn hoofd uit het raam keek of de om geving veilig was, staat op zijn net vlies gebrand. Pap met water Terug in de kerk, die na twintig jaar leegstand tot een bouwval is geworden, borrelen ook meer alle daagse herinneringen uit die tijd Het beeld van mijn vader die met een pan boven zijn hoofd keek of het veilig was, staat op mijn netvlies gebrand op. ,,Het vreselijkste van alles was dat ik pap met water in plaats van met melk moest eten", lacht Jap. ,,Als het rustig was, mochten we ook naar buiten. In de tuin van de pastorie liepen we met rabarber- bladen als paraplu's boven ons hoofd", herinnert Henk zich. Jap: ,,We hadden niet veel speelgoed, moeder had wol en breipennen en leerde mij dus breien: insteken- draadje omslaan-doorhalen-af la ten glijden!" Stoute schoenen Het is Jap die het initiatief nam om de kelder nog eens te bezoeken. Hij woont al vele jaren in Hel mond, maar komt met zijn vrouw regelmatig in Zeeland, bijvoor beeld wanneer ze Henk in Goes bezoeken. ,,Dan rijden we soms door Rilland en Kruiningen, waar we ook nog hebben gewoond." Op een dag trok hij de stoute schoe nen aan en vroeg hij op de naast gelegen hoeve wie de eigenaar van de kerk is. Via de gemeente kwam hij in contact met aannemer Johan Berting, die de kerk een jaar gele den heeft gekocht. Een beter moment om de kelder te bezoeken is er haast niet. Vol gens Berting heeft de ruimte jaren onder water gestaan. Vorig jaar, toen de kerk gefatsoeneerd en toe gankelijk is gemaakt voor dorpsac tiviteiten, heeft de brandweer de boel leeggepompt. De aannemer werkt met de gemeente Reimers- waal een plan uit om de kerk af te breken, de toren te restaureren en appartementen in de stijl van de Amsterdamse School te bouwen. Als de plannen doorgaan, is Ril land van een verloederde kerk ver lost, maar behoort ook een bijzon dere schuilplaats definitief tot de geschiedenis. VLISSINGEN Met een voorlopige opbrengst van meer dan 10.000 euro voor stichting Tashi Delek in Nepal, was de goede doelendag van Zeeuwse basisscholen een groot succes. Alle negen Prisma-basis scholen in Zeeland deden mee. Een aantal scholen hebben een spon sorloop gehouden, er zijn klusjes gedaan, lege flessen ingezameld en er is een markt georganiseerd. ,,We zijn alle kinderen, leraren en ouders enorm dankbaar. Wat een prachtige dag", zegt Jan Dictus, op richter van de stichting. ,,Met dit mooie bedrag kunnen we het agra rische onderwijs in Nepal een enorme, positieve impuls geven." KAPELLE Evert de Gendt en Rini Willemse hebben zaterdag uit han den van burgemeester Huub Hiel tjes een koninklijke onderschei ding ontvangen. De mannen zijn allebei ruim twintig jaar actief als vrijwilliger bij de brandweer in Ka- pelle. Tijdens de bindingsavond in de kazerne van de brandweerpost Ka- pelle werden bevelvoerder en ploegleider De Gendt en hoofd brandwacht Willemse benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nas- sau. Hieltjes bedankte hen omdat ze zich langdurig als vrijwilliger heb ben ingezet voor de samenleving in Kapelle. maandag 23 september 2019 BE Broers na 75 jaar terug in schuilkelder Joeri Wisse Rilland Broers Henk (l) en Jap Goedbloed in de stookkelder waar zij als kinderen schuilden tijdens de oorlog. fotos marcelle davidse - Jap Goedbloed M Evert de Gendt (l) en Rini Willemse nadat ze hun onder scheiding in ont vangst heb ben geno men. FOTO MARCELLE DAVIDSE Kijk op pzc.nl bij /video Nog één keer terug naar schuilplaats Rilland -MLQOD&Mm- AQvüöitdliAó) Is geldig x/ftuv: 1 1 ww.bfltelemi-ifliA^chrwtes.iAA 21 septem-ber 2019 tAvt 5^ oktober 221^

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 52