Witte tent EGBERT JAN Aan relaties zitten kanten die Egbert Jan niet mist. Tijdrovende onmin over wie wat doet in het huishouden, bijvoorbeeld. Henk: ,,Aan contributie betaalden we maandelijks 110 euro.'' Marga: ,,Daar kwamen reis-, kleding en wedstrijdkosten bij. De jongste voet balde en de oudste speelt saxofoon. De voetbalcontributie bedroeg maar 17,50 euro per maand. De saxofoon is van de vereniging waar wij ook bij zitten.'' Henk: ,,Ik treed vier avonden per week op als drummer en krijg alleen reiskos ten vergoed. Ik ben ook penningmees ter van een harmonieorkest." Marga: ,,We steunen de enige dorps winkel, waar onze jongste werkt. Hij verdient drie euro per uur.'' Henk: ,,We willen dat die winkel blijft bestaan. Daarom betalen we 20 euro per jaar aan de coöperatie en kopen daar regelmatig iets.'' Marga: ,,De rest van de boodschappen doe ik vrijdags bij Albert Heijn.'' Henk: ,,We kiezen niet altijd voor de duurste artikelen.'' Marga: ,,Henk is thuis ook de analist.'' Henk: ,,Ik houd alles al vijftien jaar bij in Excelbestanden. Even kijken. Per maand gemiddeld 650 euro aan bood schappen.'' Marga: „Vertel maar verder.'' Henk: „Kleding in 2018 totaal als gezin: 1100 euro. Drogisterijkosten: 550 euro. Een week met zijn vijven all inclusive naar Griekenland: 4000 euro.'' Marga: ,,En de auto's?'' Henk: „Onderhoud van de Suzuki was vorig jaar 400 euro. Van de Peugeot 1400 euro. Aan benzine waren we 4300 euro kwijt. Jaarlijks geven we aan onze twee honden 275 euro uit bij de dieren winkel. Gas en licht 2000 euro.'' Marga: „Vertel over de zonnepanelen.'' Henk: ,,Door de aardbevingen liepen we schade aan het huis op; we kregen 4000 euro compensatie. De scheuren heb ik zelf dichtgemaakt, het geld heb ben we besteed aan tien zonnepanelen. Dat scheelt 40 euro per maand op de elektriciteitsrekening.'' Marga: ,,Een geluk bij een ongeluk.'' Henk: ,,Aan buiten de deur eten gaven we vorig jaar 1600 euro uit.'' Marga: ,,Dat kan omlaag.'' Henk: „Zoiets moet speciaal blijven.'' Vaak kom ik rond etenstijd voorbij een keukenraam, hier in het dorp, en dan zie ik daar een man achter het fornuis. Ik ken hem wel. Soms maken we door zijn geopende raam een praatje. Laatst mocht ik mee-eten, maar hij serveerde zalmfilet met kikker erwtensalade en gegrilde auber gine met een toefje gember. Bo vendien speelde Ajax. Ik bedankte beleefd. Heel soms staat z'n vriendin in die keuken. Zoals vandaag. Ik: ,,Kook jij nooit?'' ,,Dat is zijn taak. Hij mag ook weleens wat doen.'' Ze lacht erbij, maar het is ernst. De man had al een grijns op zijn gezicht en die blijft, maar het ver starren van wat spiertjes laat zien dat zwijgen inspanning kost. Ik ken die tijdrovende onmin van vroeger: wie doet het meeste in huis? Ik mis dat niet. De vriendin ziet er prima uit, slank en sportief, maar de keuken man heeft zijn kanttekeningen. ,,Ze heeft een Fitbit, houdt haar stappen bij en noteert hoeveel calorieën ze verbruikt'', zegt hij bij een kop koffie, mannen onder elkaar. Mij lijkt daar weinig op tegen. ,,Maar ik hou van een beetje... vlees. Mollig. Ze gaat te ver.'' ,,Jij kookt. Jij weet hoeveel calo rieën er in de pan gaan.'' ,,Precies.'' ,,Dus jij geeft de aantallen op.'' ,,Ja.'' ,,En dat doe je getrouw.'' ,,Nee.'' ,,Dus je zegt dat er 100 gram spek in zit, en het is 200.'' ,,Zoiets.'' Mijn ex-vrouw en ik hadden vaak woorden over kledingkeuze. Zij kreeg meestal complimenten maar kon het niet hebben als ik haar nieuwe jas 'eerlijk gezegd tuttig' vond. Mijn net aangeschafte boxershort heette 'die witte tent'. Ik beoordeelde, volgens haar, jurken en truitjes op hoe haar vor men erin uitkwamen. Dat ont kende ik. Zij, over de trui met gaten die ik droeg als ik nergens heen hoefde: 'Jezus, dat kan écht niet.' Op een dag dat we uit zouden gaan, verstopte ik de jurk waarin ze meer weg had van een slagschip dan van de leuke vrouw die ze was. Na lang zoe ken: ,,Weet jij er meer van?'' ,,Waar zie je me voor aan.'' Toen kwam de dag dat ik de trui met gaten niet meer kon vinden. Misschien mis ik het toch wel. Ook meedoen? Stuur een mail naar geldengeluk@dpgmedia.nl Egbert Jan Riethof (65) is journalist. Hij heeft een dochter (26) en een zoon (24). Egbert Jan woont in z'n eentje in een huis met drie verdiepingen. ZATERDAG 21 SEPTEMBER 2019

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 95