Hollands INHOUD VOORWOORD Ronald Giphart: de schrijver die gewoon bleef De Canta. Net zo Nederlands als het systeemplafond HET De dochter van de schrijvers van Oei, ik groei! Als ik 's ochtends de trap afloop - ik woon op 1-hoog - stuit ik in het krappe gange tje naar de voordeur regelmatig op de buur vrouw. Ze woont op 3-hoog en brengt haar baby op dat tijdstip naar de crèche. Haar wan delwagen staat in twee losse stukken in de gang. Ik wilde schrijven: haar wandelwagen verspert de gang, maar ik begrijp heel goed dat ze dat ding niet elke dag naar 3-hoog sjouwt. Het gevolg is dat mijn kinderen nu de moeite niet meer nemen om de fietspomp mee naar boven te nemen en dat de buurman van 2-hoog er afgelopen zomer, tussen de festivalweekein- den door, zijn tent ook nog gezellig bij plantte. Het beeld van zo'n onbegaanbaar volge stouwd gangetje, zo'n krap stukje niemands land in een oud huis waar later meerdere appartementen van zijn gemaakt - ik vind het heerlijk Hollands. Zo'n heel gewoon tafereel dat, als je er maar oog voor wilt hebben, bijna kunst is; een stilleven van het stadse bestaan. Zo zag ik onlangs in het Amsterdamse Rijks museum de film Night Watching van kunste naar Rineke Dijkstra. Zij filmde veertien groe pen mensen die naar De Nachtwacht staan te kijken en daar met elkaar over praten - van pubers tot bankiers, van Japanse zakenmannen tot kunstminnende dames op leeftijd. Alle daagse gesprekken met een hoog vermakelijk gehalte. (Als u de kans heeft: ga kijken, het is erg leuk.) Dat er kunst schuilt in het dagelijks leven, viel ook Fotograaf des Vaderlands Jan Dirk van der Burg op. Hij fotografeerde typisch Nederlandse taferelen zoals daar zijn de hondenpoepzuiger, de Canta en de tuin-met-grint. Binnenkort begint hij een theatertoer waarbij zijn foto's van commentaar worden voorzien door schrij ver en beroepscynicus Marcel van Roosmalen en radiopresentator Roelof de Vries. Een beetje lachen om onszelf kan nooit kwaad al kreeg collega Mark Roos, die de heren inter viewde, het idee dat het woord 'treurig' veelvuldig zal vallen in de voorstelling. Ook leuk. 'f I "groei! SCILVPS 04 Goeie zaak 06 Geld geluk 07 Egbert Jan 08 Ronald Giphart 15 BV De Liefde 16 Nederland op z'n smalst 22 Gitaartoerisme 26 Oei, ik groei! 29 Fijn spul 32 Lezen 36 Eten 38 Reizen 43 Joost mag 't weten 44 Puzzelen Colofon Chef Anniek van den Brand Artdirection Henk Marseille Redactie Theo den Boer, Merel Dado, Charlotte van Genderen, Sanne van der Kolk, Cathérine van der Linden, Ruud Roodhorst, Mark Roos Vormgeving Sasja Kooistra, Jolanda Vogelaar Beeldredactie Marcel Wagenaar Medewerkers Edith Andriesse, Monica Beek, Shody Careman, Daniël Cohen, Suzanne Eijgenraam, Vivian de Gier, Ronald Giphart, Annet de Groot, Hilde Harschagen, Ingmar Heytze, Joost Hoving, Pieter Hulst, Julia Maria Keers, Annemarie Kleywegt, Peter Kuijt, Rianne van der Molen, Jolanda van der Ploeg, Joost Prinsen, Annemart van Rhee, Egbert Jan Riethof, Peter Sierksma, Erik Smits, Studio Ski, German Villafane Reageren? magazine@dpgmedia.nl EFacebook @admagazine De foto op de voorkant is van Erik Smits. Anniek van den Brand ZATERDAG 21 SEPTEMBER 2019 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 91