in het buitenland O Een strakke, streeploze muur Klusvrouw i Hieke Grootendorst 11 met een Kameroense arts. De arts stelde bij een patiënt de diagnose malaria vast en de student reageerde verontwaardigd. Wist die arts niet dat je altijd meerdere testen moet aanvragen? Wat die student niet wist, is dat de patiënt die testen zelf moet betalen. De medicus kwam de patiënt tegemoet door hem niet op kosten te jagen - ook al wist hij dat de protocollen meerdere testen eisen. ,,Die student had de arts later res pectvol naar zijn beweegredenen moeten vragen, dan had hij iets ge leerd. Ik hoor die vrijwilliger thuis al zeggen dat de Kameroense arts onbe kwaam was.'' Je korte verblijf maakt nog geen expert van jou: vaak begin je pas na een jaar een beetje te begrij pen hoe de logica in een land werkt. Blijf bescheiden Tenzij er '14' op je rug staat en je voornaam Johan is, ben je niet De Verlosser. Toch denken veel vrijwilli gers dat zij de reddende engel zijn op wie de lokale bevolking zit te wach ten. Het komt voor dat mensen in het buitenland werk uitvoeren waarvoor zij niet bevoegd zijn of dat de lokale bevolking zelf kan. Wil je je nuttig maken? Zoek dan naar beroepen waar weinig personeel beschikbaar voor is, zoals gekwalificeerde ver pleegkundigen, artsen en leraren. Vul de rol die je krijgt met verve in Je merkt het niet altijd, maar wes terse vrijwilligers worden vaak voor getrokken. Dat komt omdat je te gast bent, rijker bent, en je misschien in een land vertoeft met een koloniaal verleden, wat de bevolking nog altijd een dubbel gevoel geeft. Dat kan voor een ingewikkelde situatie zorgen. Als vrijwilliger verblijf je boven dien in betere accommodaties dan de mensen met wie je samenwerkt. Zij zullen niet snel 'nee' tegen je zeggen. Dat kan ongemakkelijk zijn. Van der Kamp: ,,Toch moet je jezelf leren schikken naar de rol die je is toe bedeeld. In Kameroen kwam ik te laat bij een optocht opdagen. Hoog geplaatste mensen gaven hun stoel op, omdat een witte vrouw niet op het zand mocht zitten. Weigeren zou een ernstige belediging zijn ge weest.'' Haar advies is dan ook: gedraag je naar de status die je krijgt toebe deeld. ,,Die komt ook met verant woordelijkheden. Draag dus geen korte broek en T-shirt, maar kleed je representatief zoals de mensen om je heen doen. En als je iets niet weet, vraag dan subtiel wat gebruikelijk is en pas je aan.'' Schone afdekplaatjes Natte spons Drie lagen Lichtinval 'Open' tijd KOKEN ©eten Hieke Grootendorst geeft elke week klustips en een inkijkje in haar leven als klusvrouw. Vandaag: schilderen. GO ZATERDAG 21 SEPTEMBER 2019 hulp verkeerd Zin in vrijwilligerswerk of een tussenjaar? Kijk bijvoorbeeld op volunteercorrect.nl De derde wereld op je cv is versche nen bij Uitgeverij Nieuw Amsterdam (€17,99) Wanden schilderen, het lijkt een klus die iedereen kan. Het tegendeel is waar, schilderen is niet zo eenvoudig. Van mooi schilderwerk kan ik genieten, dat vind ik een streling voor het oog. Soms ben ik onder de indruk. Laatst kwam ik in een huis waar na een grote verbouwing net was geschilderd. De schilder kende het geheim van strakke randjes bij contrasterende kleu ren. Soms ben ik verbaasd. Ik heb wel eens vers schilderwerk gezien dat leek op de rand van afgescheurd papier. Onlangs lukte het een collega niet om het plafond streeploos te krijgen. Daarom geef ik hier een rondje van de zaak met gouden verf- tips. Nou ja, goud, je mag natuurlijk ook een andere kleur kiezen. Erger je je aan verfklodders op afdek plaatjes van stopcontacten en schake laars? Vaak zijn het de resten van meer dere schilderbeurten. Neem maar van mij aan dat je gelijk het verschil ziet als ze weer schoon zijn. Dus: elektriciteit eraf, plaatjes losschroeven en eens goed opfrissen. Pak een natte spons en wrijf daarmee over de muur. Komt er wit vanaf, dan is de onder grond poederend. Als het vocht van de spons gelijk in de muur trekt, is-ie zuigend. Gebruik in beide gevallen voorstrijk. Zit er aanslag op, bijvoorbeeld van rook, ontvet de muur dan voordat je begint te schilderen. Le lijke randjes kun je bijwerken met acrylaatkit. Plak de randen van de wand goed af. Wil je het verfwerk pico bello hebben, schil der dan eerst een laag in de kleur van de aangrenzende muur (vaak een plafond dus meestal wit, maar als dat blauw is, is de eerste laag blauw!). Pas daarna twee lagen aanbrengen in de gekozen kleur. Voila, megastrak! Schilder als het kan met de lichtinval mee, tenzij de banen daardoor heel lang worden. Rol in elk geval niet willekeurig alle kanten op, kies altijd één richting. OfEn TliD Kies een muur- of plafondverf met een lange 'open' tijd. Dit betekent dat de verf langer nat blijft, waardoor je minder snel strepen op je banen krijgt. Je kunt ook middelen kopen om de 'open' tijd te verlengen. Wees slim, een extra laag aanbrengen is duurder. De redactie van Zo werkt samen met de specialisten van AutoTrack, Hardwareinfo, Independer, Intermediair, Koken&Eten, Nationale Vacaturebank, New Scientist en Tweakers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 83