Wat je wel en wat je zeker net moet doen als vrijwilliger Zoek je een werkavontuur als vrijwilliger in een ver land? Let dan op of je goedbedoelde hulp ook zo overkomt bij de mensen daar, waarschuwen deskundigen Yolande van Wijk en Judith van de Kamp. 10 Voor veel vrijwilligers begint het avontuur bij een organisatie die con tact legt met lokale projectleiders en de reis voor jou verzorgt. Een slecht geïnfor meerde organisatie weet vaak niet wat de bevolking ter plaatse nodig heeft. Zo kan jouw goedbedoelde hulp helemaal verkeerd vallen. Denk bijvoorbeeld aan het 'weeshuistoe- risme', waar de constante stroom aan arriverende en vertrekkende vrijwil ligers de hechtingsproblemen van wezen lijkt te verergeren. Hoe kies je als leek een goede organisatie? Wees weg als je vage antwoorden krijgt ,,In Nederland houdt de Vereniging Volunteer Correct zich aan strikte richtlijnen", zegt Judith van de Kamp (1983), auteur van De derde wereld op je cv. „Organisaties die verantwoord internationaal vrijwilligerswerk aan bieden, hebben zich daarbij aange sloten.'' Als een organisatie daar niet bij zit, is dat nog geen teken van on betrouwbaarheid. ,,Stel dan wel kriti sche vragen. En: wees weg als je vage antwoorden krijgt.'' Wees tactvol met je giften Soms wil je als vrijwilliger graag sinterklaas spelen in een arm land. ,,Sommige mensen delen zelfs op straat cadeaus uit, want de plaatse lijke bevolking maakt dan zo'n dank baar dansje. Dat noemen we het blankeredderssyndroom.'' Weet dat de mensen die je tegen komt, niet ondankbaar willen lijken. ,,Ze accepteren je geschenken vaak omdat ze de relatie met jou niet wil len verpesten. Als jij je oude wasknij pers en gescheurde kleding weggeeft, kunnen zij voor hun gevoel niet eer lijk reageren. Geld geven kan nuttiger zijn. Bespreek een donatie met iemand die je daar vertrouwt. Dan kunnen mensen er iets van kopen wat ze echt nodig hebben.'' Yolande van Wijk (1962) is het daar mee eens. Zij specialiseert zich met haar reisbureau Commundo in vrij willigerswerk en werkt alleen samen met officiële stichtingen en lokale partners die zich al langer dan drie jaar zelf kunnen bedruipen. ,,Wacht een paar weken voordat je iets geeft. En doe dan samen met iemand van het personeel je inkopen. Laat de zak ken met kinderkleding maar thuis, die kun je ter plaatse ook kopen. Dan stimuleer je meteen de lokale econo mie.'' En de knuffels die je van huis meeneemt? Je hebt soms je hielen nog niet gelicht of ze worden op de markt verkocht voor materialen waar grote behoefte aan is. Stel je oordeel uit Het is gemakkelijker gezegd dan gedaan: de beste ervaringen doe je op als je met een open blik kijkt. Van de Kamp: ,,Je neemt onbewust je ver wachtingen en aannames mee. Zoals dat Afrikanen altijd te laat zijn of geen kennis van zaken hebben. Die aannames kloppen niet en zorgen ervoor dat je situaties verkeerd in schat.'' Zoals die student die meeliep ZATERDAG 21 SEPTEMBER 2019 GO Soms valt goedbedoelde SAMUEL BOM Judith van de Kamp: „Leer jezelf schikken naar de rol die je is toe bedeeld." FOTOYVDM Yolande van Wijk: ,,Kinderkle- ding kun je ook ter plaatse kopen.'' Ervaringen opdoen in een ver land wordt steeds normaler. Vooral jongeren die van de middelbare school komen, gebruiken een tussenjaar om vrijwilligerswerk te doen. Hoed je dan wel voor de valkuilen, zeggen de deskundigen. foto's shutterstock en hollandse hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 82