7 DWARSLAESIE RAPENBURGRACE Maarten Jorissen (26) dook drie jaar geleden een zwembad in, brak zijn nek en belandde in een rolstoel. Zijn vrienden kregen vijfhonderd man zo gek vandaag in een gracht van Leiden te zwemmen om geld op te halen voor onderzoek. Ik ben niet medisch onderlegd, maar ik voelde gelijk dat het een dwarslaesie was Of ze al eens in het Ra penburg lagen? Maar ten Jorissen kijkt zijn vrienden aan en schiet in de lach. Vrijwel elke Leidse student is weleens na een avondje stappen in de bekendste gracht van de stad beland. ,,Of na de 5-1 tegen Spanje op het WK'', grijnst zijn vriend Jort van Gent. Afgelopen week zijn de laatste ver roeste fietsen uit het water gevist om ruim baan te maken voor de ten bate van Jorissen georganiseerde Rapen burgrace. Vandaag zullen de vijfhon derd deelnemers 800 meter afleggen in de gracht om geld in te zamelen. Jorissen zal het zwemevenement vanaf de kant volgen. Maar niet pas sief, zegt hij stellig. Demonstratief tikt hij met zijn neus op zijn horloge, gevolgd door twee klapjes op de zij kant van zijn rolstoel. Daarmee zet hij 'het dopingstandje', de elektrische ondersteuning, uit. ,,Als er zo veel mensen voor mij in de gracht liggen, wil ik op eigen kracht de hele route meerollen langs de kant.'' Jorissen heeft 'gewoon pech' ge had, vindt hij zelf. ,,Twee weken voor mijn ongeluk ben ik met zestien vrienden naar Indonesië geweest. Ie dereen huurde daar een scooter, be halve ik. Ik vond het te gevaarlijk. Moet je nagaanzegt hij, doelend op het fatale feestje in zijn studen tenhuis, waarbij hij 's nachts in het zwembad duikt dat hij die middag zelf heeft opgebouwd in de tuin. Hij klapt met zijn hoofd tegen de wand en breekt zijn nek. ,,Ik ben niet me disch onderlegd, maar ik voelde ge lijk dat het een dwarslaesie was." In het ziekenhuis vraagt het perso neel of hij geopereerd wil worden. ,,Ja natuurlijk. Maar is er een kans dat ik het niet ga overleven, vroeg ik. Want dan wil ik nog wat dingen tegen mijn ouders zeggen.'' Een operatieteam is bijna twaalf uur met hem bezig. De breuk is zo le lijk dat niet duidelijk is of Jorissen tot zijn nek verlamd zal blijven of dat hij meer functies terug zal krijgen. Neurochirurg Wilco Peul, bekend van de RTL-serie Topdokters, wordt 's nachts uit bed gebeld en past een nieuwe techniek toe. Zijn patiënt krijgt kunstwervels van titanium in zijn nek. Een deel van de opbrengst van de race - streefbedrag: 120.000 euro - gaat naar zijn onderzoek. De neurochirurg wil aantonen dat patiënten meer kans op herstel heb ben wanneer zij binnen acht uur worden geopereerd. Nu zijn er nog veel ziekenhuizen waar artsen pas opereren nadat de zwelling in de nek is afgenomen. Peul: ,,Vergelijk het be schadigde ruggenmerg met een tuin slang die afgeklemd is. Wij geloven dat we de druk op het ruggenmerg gelijk moeten wegnemen, zodat de zenuwbanen die hier doorheen lo pen niet verder beschadigd raken.'' HARNAS Jorissen kreeg deels het gevoel in zijn armen en romp terug, maar zal nooit meer kunnen lopen. ,,Ik heb vrij snel tegen mezelf gezegd: ik ga niet zitten verpieteren. Er zijn nog heel veel dingen die ik wél kan.'' Hij wijst naar zijn biertje, dat hij na een operatie aan zijn handen weer kan oppakken. ,,Niet onbelangrijk.'' Drie weken geleden studeerde hij af in het ondernemingsrecht. Bin nenkort gaat hij aan de slag bij een groot advocatenkantoor in Amster dam. En verder is het een kwestie van 'het leven herontdekken'. Zijn eerste Tinderdate is al achter de rug. ,,Alles voelt weer als de eerste keer en dat is hartstikke spannend. Na mijn eerste zoen met een meisje heb ik gelijk een vriend opgebeld.'' Positivisme Zijn uitgesproken positivisme komt onder andere door steun van zijn vrienden en familie, vertelt hij. ,,In de elf maanden dat ik in een revali- datiekliniek zat, ben ik geen enkele avond alleen geweest.'' Twee van die vrienden, Jort van Gent en Okker Bijlstra, zitten hier nu aan tafel in een cafeetje in Den Haag. Afspreken in Leiden kan niet, want de kroegen zijn volgens Joris- sen niet rolstoeltoegankelijk. Van Gent en Bijlstra waren 1,5 jaar bezig met de organisatie van de race, zamelden al 80.000 euro in voor het onderzoek en strikten cabaretier Jo- chem Myjer voor het startschot. Jorissen: ,,Ik vind het ontzettend gaaf dat het zo'n groot evenement is geworden. Langs de kant rol ik elke meter mee." zaterdag 21 september 2019 GO Met z'n allen de gracht in voor een exoskelet Hanneke van Houwelingen - Maarten Jorissen Maarten Jorissen en zijn vrienden Jort van Gent en Okker Bijlstra (vlnr) samen in een café in Den Haag. Rolstoelvriendelijke kroegen zijn er vol gens Jorissen in Lei den niet te vinden. FOTOFRANKJANSEN De opbrengst van de Rapen burgrace gaat onder meer naar de ontwikkeling van het exo skelet. Dit is een robocop-achtig harnas waardoor mensen met een dwarslaesie weer kunnen staan en lopen. De rolstoel moet daarmee overbodig zijn. Studen ten van de TU Delft hebben in middels een vierde prototype ontwikkeld, maar dit is nog te zwaar en groot. Het is de vraag of Maarten Jorissen deze elek trische benen ooit zal kunnen gebruiken. Zijn bovenlichaam lijkt daar nu te zwak voor. De organi satie van de Rapenburgrace za melt ook geld in voor de ontwik keling van een exoskelet voor de armen en handen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7