Hoe we onbewust gestuurd worden in onze keuzes Organisaties gebruiken nudges om ons de juiste keuzes te laten maken. Wat het precies zijn en wat we ermee kunnen, schrijven Denise de Ridder en Lars Tummers in het boek Nudging. Soms is het goed een keuzehulp te krijgen die het beste met jou voorheeft 7 uwtjes. Dat is de beste vertaling van nudges. Als je een keuze moet maken, laat het dan de goede keuze zijn. Dat kan op twee manieren, leggen Denise de Ridder en Lars Tummers uit in hun nieuwe boek Nudging. 'Een nudge is een manier om gedrag te veranderen zonder opties te verbieden of de alternatieve keuze heel moeilijk te maken', schrijven ze. Wil je minder snoepen, dan is het een vorm van nudging om een schaal met fruit in het zicht op tafel te zetten en de snoeppot op de verste schap in de kast. Nudging lijkt op het eerste gezicht op de marketing die bedrijven gebruiken om hun waren aan de man te brengen, zoals het plaatsen van A-merken op oog hoogte. Maar waar bedrijven vooral geïnteresseerd zijn in hun eigen belang (meer verkopen), zijn nudges gericht op het belang van de burger of de consument (bijvoorbeeld meer gezonde of duurzame keuzes ma ken). De nieuwe donorregistratie, waar bij je automatisch donor bent tenzij je anders aangeeft, is een vorm van nudging door de overheid. Het moet leiden tot meer donoren. Hoogleraar psychologie De Ridder en hoogleraar publiek management en gedrag Tummers verzamelen in hun boek voorbeelden van nudging en leggen het fenomeen uit. De Rid der vertelt hoe nudging toegepast kan worden. ,,We overschatten misschien onze invloed op keuzes, maar dat wil niet kUA a zeggen dat je slechte keuzes maakt als je automatische keuzes maakt. Vaak doen we dan nog steeds verstandige dingen. Je kunt heel lang over iets nadenken en dan nog steeds uiteindelijk een impulsieve keuze maken, je kunt ook automatisch de keuze maken die je ook na lang nadenken zou maken. In Nederland hebben we het woord 'onbewust' voor keuzes zonder nadenken, dat is iets anders dan 'bewusteloos'. Onbewust wil niet zeggen dat je blind bent voor wat je doet.'' „Strikt genomen spreken we niet van nudgen als een bedrijf probeert je keuzes te beïnvloeden, tenzij dat bedrijf je keuzes wil laten maken die in jouw belang zijn. Bijvoorbeeld meer gezonde keuzes. En nee, als mensen echt geen fruit willen kopen, doen ze dat ook met een nudge niet. Ze hebben dan toch het gevoel dat er iets niet klopt. Als op de plek van die kroket plots een appel ligt, hebben mensen dat heus wel door.'' ,,Nudging wordt ook wel keuze architectuur genoemd en daar is de overheid altijd mee bezig. Ergens een rotonde plaatsen is ook een vorm van keuze-architectuur. Wij zijn niet blind voor de bezwaren tegen nud ging en hebben die in het boek ook genoemd.'' ,,Je moet de autonomie van mensen respecteren. Je wil niet betuttelend zijn of listige trucs uithalen. Daarom moet je afwegen welke nudges je voor welke keuze kunt inzetten.'' ,,We moeten de hele dag ontzettend veel keuzes maken. Soms is het goed om een keuzehulp te krijgen die het beste met jou voorheeft. Dat is ook de taak van de overheid. Als die ervoor zorgt dat je gezondheid vooruitgaat, het klimaat verbetert, er minder studieschuld is en er meer donoren zijn, dan is dat toch iets positiefs?'' ,,Het fenomeen is in 2008 voor het eerst beschreven. Wij vertellen wat sindsdien is ontdekt, wat je zelf kunt met nudging en hoe organisaties het verder kunnen gebruiken. In het boek beschrijven we hoe je jezelf kunt nudgen door aan 'zelfbin ding' te doen. Daarmee doe je een publieke belofte, op Facebook bij voorbeeld, dat je twee keer per week gaat sporten. Of je legt jezelf boetes op, via stickk.com bijvoorbeeld, als je een vastgesteld doel niet haalt. Die boete kan naar goede doelen gaan, of zelfs naar doelen die je haat, om je te motiveren. Dat zijn harde duwtjes. Onder de categorie zachtere nudges vallen voorbeelden als kleinere borden gebruiken als je minder wilt eten, automatisch maandelijks een bedrag sparen of je buren vertellen hoeveel geld je bespaart met je zonnepanelen als je hen wilt stimu leren iets voor het milieu te doen.'' GO ZATERDAG 21 SEPTEMBER 2019 Nudges duwen je in de goede richting ALEX VAN DER HULST D Het lezen van jullie boek geeft soms een wat ongemakkelijk gevoel. Ik dacht meer macht over mijn beslissingen te hebben. l/U Ben je dan ook niet blind als een bedrijf je probeert te nudgen? Is het niet gewoon manipulatie? Moet de overheid zich daar wel mee bezighouden? Wat zijn die bezwaren? En wat zijn voordelen van nudging? Wat willen jullie bereiken? Nudging, makkelijke oplossingen voor moeilijke keuzes verschijnt dinsdag bij Prometheus 20).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 79