Hue, Yeelight of Tradfri? Vanuit bed, auto, trein en vakantiehuis kun je tegenwoordig je lampen in huis bedienen. Handig, maar welke slimme lamp moet je hebben? Vier merken onder de loep. Yeelight Tradfri Hue white and color Hue LIFX Smartlampen zijn led-lampen die je verbindt met inter net. Via een app op je telefoon kun je vervolgens experimenteren tot je een ons weegt. Denk aan lampen die gaan knipperen als het gaat regenen, of lampen die aangaan zodra je binnen 100 meter van je huis staat. Of je stelt in dat de lampen 's avonds aangaan, terwijl je op vakantie of op pad bent. Handig om inbrekers te weren. De meeste lampen kun je zelfs bedienen met je stem, als je gebruikt maakt van de stem- assistenten van Google, Apple en Amazon. Neem bijvoorbeeld een zelf geprogrammeerde filmmodus ('Hé Google, activeer film-mo dus') die je lampen een zacht paars licht laat uitstralen: leuk voor op de muur achter de te levisie. Of kies een sterke witte gloed die de concentratie tijdens een werkdag in het thuiskantoor moet verbeteren. We nemen vier slimme E27- lampen onder de loep: van het Australische LIFX, Philips, Ikea en het Chinese Yeelight. 11 Goedkoop en verrassend goed De (Xiaomi) Yeelight is bij bol.com te koop voor 29,95 euro. Maar bij de Chinese web winkel AliExpress is deze lamp (met 16,3 miljoen kleuren) voor de helft van die prijs te bestellen. De helderheid van de Yeelight lampen ligt rond de 800 lumen, ruim voldoende voor een gemid delde woning. De app werkt goed en een hub, een apparaatje dat lampen met internet verbindt, is niet nodig. De lampen verbinden zich indi vidueel met internet en installa tie is makkelijk: inschroeven en klaar. Wel hadden we tijdens de installatie last van verbindings problemen, omdat het internet de lampen niet herkende. Dat werd na enkele pogingen auto matisch opgelost. Betaalbaar en gebruiksvriendelijk je de lamp met alleen witte licht- tinten. Voor de kleurenversie be taal je 25 euro. Met 1000 lumen is deze Trad- fri-lamp een stuk helderder dan de Yeelight en de Hue en dat zie je. De app is gebruiksvriendelijk, snel en heeft veel functies. Zo kun je instellen hoe laat de lam pen aangaan en een avondpro gramma kiezen. Denk aan welke kleuren, welke helderheid en welke lampen. Dat zijn functies die niet onderdoen voor de func ties van de duurdere lampen. Wel is de lamp beperkter qua kleurenopties dan de andere drie uit deze test: de kleurenlamp heeft slechts 20 voorgeprogram meerde kleuren, en de witte ver sie kent slechts drie tinten. Het starterspakket is inclusief hub. PHILIPS Betrouwbaar en mooi 'starterkit' met drie lampen, dim mer en bridge (waarmee je tot 50 lampen kunt verbinden), kost 155 euro. De opties in de gebruiks vriendelijke en snel reagerende app zijn talrijk. Zo kun je 'recep ten' maken voor verschillende kleurinstellingen op meerdere lampen en stel je opties in voor de lampen als je van huis bent of wanneer je thuis komt. Daarnaast kun je groepen maken (bijvoorbeeld woonka mer, slaapkamer en keuken) en zit er een wake-up functie in waarbij de lamp je wakker pro beert te maken met de gloed van een zonsopgang. Daarnaast heeft Hue een lijst met experimentele functies. Zo kun je games met de lampen laten samenwerken. Wel moet je dan een hub aanschaffen. De hoeveelheid lumen (806) is aan de zwakke kant, maar ruim voldoende voor een gemiddeld huis. De allermooiste, maar aan de prijs De LIFX White Color is de meest in het oog springende lamp door zijn helderheid, maar ook de duurste van deze vier (bijna 45 euro). Met ruim 1100 lumen is het de krachtig ste lamp uit de test. De peert jes van dit Australische merk staan direct in verbinding met internet, waardoor ze sneller reageren. In de app staan voorgeselec teerde 'recepten' met kleuren. Bij 'sport' krijg je een groene kleur en bij 'intens' een paarse hemelgloed. De functies schieten nog tekort; zo is er geen weg-van-huis-functie. Wel kun je de lichten aanpas sen aan het daglicht. De lichtkwaliteit bij LIFX is beter in vergelijking met de andere fabrikanten. De lam pen zijn fel en produceren mooiere kleuren. De app werkt snel en efficiënt, maar het besturen van het licht zelf is minder gebruiksvriendelijk dan bij de concurrenten. GO ZATERDAG 21 SEPTEMBER 2019 Slimme lampen CHRISTIAN BORN Goed geprijsde smartlamp met een app die uitstekend werkt. h Installatie verloopt niet vlekkeloos en de lampen zijn niet te bestellen in Nederland. Leuk accessoire: de led-strip, een klevende strip met kleinere led-lampjes die je bijvoorbeeld onder een meubel kunt bevestigen. Goedkope lamp die niet onder doet voor de concurrentie, inclusief de geavanceerde en effectieve app, die je eerder zou terugzien bij een duurdere lamp. h Bij de kleurenversie zijn enkel voorgeprogrammeerde kleuren te gebruiken. Leuk accessoire: het slimme led paneel, waarmee je een lichtbak in huis plaatst op donkere plekjes. Ikea's Tradfri-lampen zijn ver krijgbaar vanaf 10 euro, dan heb De lampen van Hue zijn veelzijdig, geven prachtig licht en worden soms wel maandelijks geüpdatet met nieuwe functies. Wat ons betreft de meest gebruiksvriendelijke en veelzijdige slimme lamp. h De lampen en de accessoires zijn prijzig. Leuk accessoire: de Hue-lampen hebben ook een buitenvariant, waardoor je de verlichtingsopties naar de tuin kunt uitbreiden. Onze tip: de Philips Hue Outdoor Impress. Een mooi vormgegeven lichtbak die subtiel licht brengt in de voor- of achtertuin. De Philips Hue-lampen zijn de bekendste op de markt. Een Geen hub vereist en prachtige felle kleuren. h Gebruiksonvriendelijke app. Leuk accessoire: met de LIFX Tile kun je op de muren in alle kleuren licht laten dansen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 77