op ons dagelijks leven wordt steeds zichtbaarder 23 Het Netflix- budget is hoger dan alle tv- budgetten in veel Europese landen bij elkaar dit jaar moet dat zelfs rond de 15 miljard uitkomen. ,,Het zijn gou den tijden voor de makers", zegt Paul Römer, directeur televisie en radio bij Talpa. ,,Ze investeerden 13 miljard in series en films! Je spreekt het makkelijk uit, zo'n be drag, maar het is echt enorm veel. Het is meer dan alle tv-budgetten in veel Europese landen bij el kaar." Als consument is Römer dolblij met de dienst. ,,Zelf kijk ik momenteel de Franse serie Dix pour cent, een fijne light comedy over artiesten en hun manage ment. Echt een aanrader." Maar voor tv-producenten en zender bazen is Netflix een gevaarlijke concurrent in de strijd om aan dacht. Römer: ,,Je hebt nu een- maal een beperkt aantal uren be schikbaar voor ontspanning. Als mensen langer Netflixen kan de tv-tijd dalen. En als mensen een maal naar Netflix gaan, zijn ze weg van de tv-omgeving, en zijn ze bijna verloren voor de rest van de aanbieders." De invloed van Netflix reikt ver. In het klein, zoals het onschuldige Undercover-toerisme in Lommel, of de door de Netflix-serie Desig nated Survivor geïnspireerde 'aan gewezen overlevende' in het kabi net, zoals afgelopen dinsdag op Prinsjesdag. Maar ook in het echte leven: oude misstanden die Net- flix in docu's en series aan de kaak stelt, zetten levens decennia later nog op hun kop. Neem de serie When they see us over een groep zwarte Amerikaanse jongeren die onterecht veroordeeld wordt voor de verkrachting van een witte vrouw in Central Park, New York. De zaak speelde dertig jaar gele den, maar kostte afgelopen jaar de toenmalige aanklagers alsnog hun reputatie. Zij legden afgelopen maanden diverse functies neer na de ophef over hun werk van toen. Beroemdste voorbeeld is Ma king a Murderer, de documentaire die toont hoe de Amerikanen Steven Avery en Brendan Dassey achter tralies verdwenen voor een moord die ze niet gepleegd lijken te hebben. De gedetailleerde docu ontketende een juridisch gevecht dat bijna vier jaar na het eerste deel nog altijd voortsleept. Peti ties, straatprotesten en bedreigin gen bij de lokale politie waren het gevolg. De Amerikaanse advocaat Kathleen Zellner bemoeit zich dankzij Netflix met de zaak en probeert Avery vrij te krijgen. De Nederlandse modejourna list Georgina Stulen uit Emmen volgt de queeste op de voet. Ze spendeert wekelijks zelfs zo'n twintig uur aan de zaak en ze be heert een steungroep voor Avery en Dassey op Facebook. ,,Ik keek de documentaire op vakantie in Spanje ik was meteen verslaafd." Stulen zocht contact met familie en de vriendin van Steven. Dat contact is heel hecht geworden. Supporters schrijven brieven, sturen geld, de virtuele gemeen schap telt wereldwijd honderden harde kern-leden die net als Stu- len elke snipper van de juridische strijd volgen. ,,Steven is onlangs 57 geworden, zo lang zit hij al in de cel. Dat is niet te bevatten." De ultieme waardering van de ver oordeelde kwam onlangs hoogst persoonlijk. In een videobood schap bedankt hij Stulen vanuit de gevangenis. ,,Dat is ontroerend om te zien. Ze zijn ons ontzettend dankbaar daarvoor. En wij zijn de filmmakers en Netflix zo dank baar: zonder hen zaten ze weg te kwijnen in de cel zonder dat ie mand zich om hen bekommerde." Ondertussen startte een poli- tierechercheur die betrokken was bij de zaak een lasterzaak tegen de documentairemakers en Netflix. Al zal het bedrijf niet snel wakker liggen van deze tegenslag. Er is groter gevaar op komst, denken kenners. Römer: ,,Hoe houd je de kwaliteit goed bij dit tempo en dit volume? Er is nu zo extreem veel meer aanbod dan vijf jaar geleden. Dat allemaal op peil houden is de grote uitdaging. Het overkomt me nu al soms dat ik een tweede of derde seizoen niet meer zo goed vind, dat moest dan zo te zien sneller gemaakt worden." Concurrentie En, zo denkt filmkenner Ab Zagt van deze krant: de concurrentie wordt taai, met allerlei kapers op de kust. Disney+ start in novem ber in de VS, Canada en Neder land - sinds vorige week al op proef te proberen bij ons - en is de eerste serieuze partij die het Net- flix echt lastig kan maken. „Dis ney heeft eerder al filmproducent 2ost Century Fox gekocht, dus ze hebben een enorme catalogus met kwaliteitsfilms, de superhel denreeks van Marvel en al die ei gen bekende klassiekers waar ze ook weer series van kunnen ma ken. Als ze dat in de strijd gooien en abonnementen aanbieden die goedkoper zijn dan Netflix, dan wordt dat wel een interessante strijd." Al zal de leidende positie niet gauw verdampen, 'Disney Plus sen' bekt ook niet zo lekker als Netflixen. GO ZATERDAG 21 SEPTEMBER 2019

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 71