De invloed van de streamingdienst op de maatschappij en Generaties groeien op met het gemak dat je altijd en overal je favoriete serie of film kunt kijken. Netflix is dominant, snoept tv-tijd af van gevestigde zenders en verandert levens. En er komen steeds meer streamingdiensten bij. Generatie Netflix wordt ongeduldig 22 tiekem missen ze het wel. De reuring van dagenlange filmopna mes, de aanwezigheid van acteurs als Tom Waes, Anna Drijver en Frank Lammers, en niet te vergeten hun eigen figurantenrol van wijndrinkende vakantievier- ders of passant-met-hond. ,,Een flits, je bent zo weer uit beeld.'' De draaidagen van de populaire Netflix-serie Undercover op het veldje bij hun vakantiehuis brach ten leven in de brouwerij op het idyllische park Het Blauwe Meer in het Belgische Lommel. De wo ning van Nederlanders Fred en Ria Kruijs stond pal tegenover het huis van topcrimineel Ferry (ge speeld door Frank Lammers) en de undercoveragenten Bob en Kim (Tom Waes en Anna Drijver) die het syndicaat pillendraaiers rond Ferry moeten oprollen. ,,In de allereerste aflevering zie je me meteen zitten", zegt Ria op het terras van haar buren Leo en Tonnie van der Schans, een stel uit Rotterdam dat hier ook al der tig jaar lang een huis heeft. Of er sprake is van Netflix-toe- risme in Lommel? Jazeker. Gere geld komen Undercover-fans het veld oplopen. ,,Dan zoeken ze het huis van Ferry. Maar dat is weer afgebroken", zegt Ria. Tonnie en Leo verhuurden hun eigen woning een week lang als decor voor de opnames. Dat le verde het Rotterdamse stel drie honderd euro op, een bos bloe men, een doosje wijn, maar ook een verstopt toilet. Leo en Tonnie zien de toedracht pas als de serie uitkomt: ,,Een van de acteurs kotst op een gegeven moment in het toilet. Onze wc dus. Ze kwa men wel meteen alles opruimen.'' Zo blijven ook deze vier figuran ten tevreden over de streaming- dienst die sinds haar lancering in 2013 een revolutie ontketende in de manier waarop we films en se ries kijken. Nederlanders zijn er dol op. Ons land telt inmiddels drie miljoen abonnees (wereld wijd 150 miljoen) die netflixen of bingewatchen - het in één keer kij ken van een compleet seizoen. De Netflix-abonnee betaalt maandelijks een tientje. In 2018 noteerde de streaminggigant een omzet van 16 miljard dollar, meer dan een derde hoger dan het jaar ervoor. De winst verdubbelde naar 1,6 miljard. House of Cards Hits als Stranger Things, Orange is the new Black, House of Cards en La Casa de Papel domineren gesprek ken bij de koffieautomaat, fans or ganiseren speciale kijkavonden, in gezinnen dicteert Netflix de kijk- keuzes op tv, ipad of telefoon, merkt ook blogger Lisette de Bruijn uit De Lier. Haar zoon van 9 (Pokémon-fan) en dochter van 7 ('meer van de paardenseries') vormen de Generatie Netflix. ,,Als we op vakantie in een huisje ko men met een gewone tv zonder Netfix snappen ze er niks van. Dan zeggen ze: ik wil nu die ene serie kijken." Lisette heeft geen protocol met maximale schermtijd: ,,De regel is: niet tijdens het eten. Maar ver der ben ik een beetje een lousy moeder op dat punt. Ik begrijp hen ook. Zelf verslind ik ook de series die mij echt pakken. The Good Wife of Homeland: die kijk ik zelfs tijdens het douchen of ko ken.'' Hoewel Jellinek de 'Netflix-ver- slaving' als zodanig niet herkent (zie kader) maken sommigen het wel erg bont. Zo ligt Hollywood- acteur en producent Robert de Niro in de clinch met een ex- werknemer die niet alleen geld wegsluisde maar ook buitenspo rig veel naar Netflix keek onder werktijd: de vrouw in kwestie zou in vier dagen tijd 55 afleveringen van Friends hebben gekeken. Maar hoe krijgt Netflix het voor elkaar om je steeds weer een uurtje slaap te laten inleveren om die volgende aflevering nog even mee te pikken? Hoe slagen ze erin de goede series en films te laten maken en te kopen? Wat is, kortom, de methode-Netflix? Kenners zeggen: het is de tech niek - de algoritmes die feilloos weten wat en hoe voor te schote len - plus een heel grote zak met geld en een neusje voor series en documentaires die aanslaan of voor ophef zorgen. Algoritmes Eerst die algoritmes. De Netflix- wiskundigen schaven voortdu rend aan de formules om een zo goed mogelijke inschatting te ma ken van je voorkeuren. In totaal onderscheiden ze 2000 verschil lende 'smaakgemeenschappen' - als kijker pas je in meerdere hok jes, bijvoorbeeld als je een liefheb ber bent van Scandinavische mis daadseries maar ook graag mu- ziekdocumentaires kijkt en eens per week een romantische kome die aanklikt. Al dat kijkgedrag wordt geanalyseerd. ,,Wij weten wat je kijkt, op welk tijdstip, wat je vorig jaar keek en wanneer je na twee minuten afhaakte of juist niet'', zo legt topman Todd Yellin het uit. En, verklaart hoogleraar psy chologie Paul van Lange (Vrije Universiteit Amsterdam), Netflix voorziet in een belangrijke basis behoefte van de mens: autono mie. ,,Je beslist zelf waar je wan neer en hoelang naar kijkt. Voor heen moest je een week wachten tot de volgende aflevering, nu heb je totale keuzevrijheid, dat is goud waard." En dat we telkens toch een aflevering méér kijken dan vooraf gepland 'nog eentje dan' - komt omdat er amper barrières zijn tussen de afleveringen. Eén keer swipen en je kijkt weer ver der. ,,We houden van een verhaal dat niet onderbroken wordt. Door de cliffhangers krijg je de be hoefte verder te kijken. En dat kan dus ook." En dan de tweede troef: cash. Heel veel centen. Netflix inves teert in dramaproducties als een gokverslaafde aan de roulettetafel in Las Vegas. Alleen al vorig jaar spendeerde het bedrijf zo'n 13 miljard dollar aan series en films, ZATERDAG 21 SEPTEMBER 2019 GO Je gaat vanavond wéér Netflixen... en wel hierom NIELS KLAASSEN Creëert Netflix een ongeduldige genera tie? De on-demand- kijker is niet meer ge wend te wachten op de volgende afleve ring. „Streaming stelt ons geduld minder op de proef", zegt hoog leraar psychologie Paul van Lange (Vrije Universiteit Amster dam). ,,En dat kan na delig zijn. In de maat schappij - denk aan het verkeer, op je werk, op school - moet je soms wach ten. Dan helpt het wel als je geduld hebt." Bij de verslavingsex perts van Jellinek lopen de Netflix-junks nog niet de deur plat. ,,Als de Netflix-ver- slaafden al bestaan, zal het een kleine groep zijn", denkt een woordvoerder. ,,We spreken pas van een verslaving als het de dagelijkse bezighe den hindert, de rela ties onder druk zet."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 70