OZCAN AKYOL Grote tekorten kinderopvang door beperken diploma's 6 zaterdag 21 september 2019 Column ^0 @OzcanAkyol Tijdens de Algemene Poli tieke Beschouwingen werd een gevleugelde uitspraak gememoreerd die uit de Verenigde Staten is komen overwaaien: poli tics is show business for ugly people. Dat moment eindigde in een melig onderonsje, zoals er in de Tweede Kamer zo veel waren deze week, maar eigenlijk kenschetste het wel een bijzondere ontwikke ling. De fractievoorzitters, van links tot rechts, hadden zich voorgeno men een constructief debat te voeren, compleet met vergezich ten en compromissen, waardoor er plotseling aan bijna elk standpunt best getornd kon worden, ondanks rabiate stellingnamen uit het ver leden. De linkse oppositie raakte zicht baar moedeloos en probeerde daarom Rutte en consorten en passant helemaal te bekeren tot het socialisme - een soort wan hoopsdaad omdat de metamorfose van de coalitiepartijen alle muni tie onschadelijk had gemaakt. Dat leidde tot komische tafere len en een gemoedelijk sfeer, en dat in een week die in het teken stond van de gruwelijke moord op een strafrechtadvocaat, waarmee de kwetsbaarheid van onze demo cratie werd aangetoond. Wat de nieuwe wind in het parle ment vooral ongemakkelijk maakte, was het chagrijn bij poli tieke junkies, duiders en andere mensen die in de media werken. We zijn de afgelopen jaren ge trakteerd op verbale gevechten tussen politieke opponenten die de taal van het café salonfthig heb ben gemaakt. En eerlijk is eerlijk: hoe infantiel en onbeschoft dat ge drag ook was, het leverde wel goede televisie op. Deze week moesten journalisten keer op keer verzuchten hoe keurig de debatten werden gevoerd. Een kennis van mij appte: 'Ze zijn gek geworden in Den Haag. Hier blijft toch geen hond naar kijken? Dit gaat ten koste van de kijkcij fers.' W Het was een cynisch commen taar, maar het klopte wel: de me- diacratie heeft ertoe geleid dat we gewend zijn geraakt zijn aan ruzie, beledigingen en verdachtmakin gen op het Binnenhof. Plotseling werd het inhoudelijk. En veel mensen wisten zich daar geen raad mee. Dat komt ook door het prece dent dat de politici zelf hebben geschapen. Zij maakten er zoge zegd altijd een circus van. Een aanvaring met iemand stond soms vijftien minuten later op Face- book, zodat iedereen er los op kon gaan, lekker online ruziemaken. Maar ze hebben in Den Haag het licht gezien, voor zolang dat duurt. Debatteren kan dus ook met respect, op basis van de in houd en zonder allerlei cowboy verhalen. Als de rest van Neder land hier nou een voorbeeld aan neemt, komt het misschien toch nog goed met ons. We zijn gewend aan ruzie en beledigingen op het Binnenhof Honderden medewerkers kin derdagverblijven kunnen niet aan de slag, doordat sinds kort veel minder diploma's toegang bieden tot een baan in de kin deropvang. Dat terwijl perso neelstekorten steeds verder oplopen. Carla van der Wal Hilversum De beperking van het aantal di ploma's vorig jaar bij de cao-on derhandelingen zorgt voor grote problemen, blijkt uit onderzoek van Reporter Radio. Op dit mo ment is het arbeidstekort bij de kinderopvang drieduizend me dewerkers. Volgens onderzoeks bureau Prismant is dat aantal in het gunstigste geval over drie jaar bijna verdubbeld, naar 5300 me dewerkers. Er is ook een doem scenario, waarbij de kinderop vang in 2022 verlegen zit om maar liefst 8900 medewerkers. Branchevereniging Maatschap pelijke Kinderopvang vindt dat er te rigide is gesneden in het aantal opleidingen dat toegang biedt tot werk in de opvang. Voorzitter Sharon Gesthuizen: ,,Voor ons is onvoldoende onderbouwd waar om de ene opleiding wel in de lijst mag en de andere niet. Ik denk dat er bij herziening van de lijst iets te rigide, of eigenlijk iets te tech nisch, is gekeken." De vereniging pleit voor uitbreiding bij de huidige cao, met de opleidingen hbo-j en kraamzorg. Vooral herintreders zijn daar van de dupe. Alle opleidingen van voor 1987 zijn uit de lijst gehaald, vanwege de wens voor 'moderni sering en kwaliteitsbewaking', meldt het FCB, het arbeidsmarkt fonds voor de kinderopvang, dat toestemming moet geven als me dewerkers in spe met een ander diploma toch aan het werk willen. i Herintreders zijn vooral de dupe van de nieuwe eisen Op de website van het FCB zag Reporter Radio dat daarbij ook leeftijd een rol speelt. Na vragen daarover werd het woord 'leeftij d' uit de bewuste passage verwij derd, aldus de radiomakers. FCB stelt dat er geen sprake is van leeftijdsdiscriminatie omdat het een van de factoren is die meeweegt, niet de doorslagge vende factor. Reporter Radio wordt morgen uitgezonden. S Luxe 5* Hilton Hotel y Bezoek Praag o.l.v. gids y Bezoek Boheems Paradijs y Inclusief theatervoorstelling y Inclusief diner in kasteel BIJ DE PRIJS INBEGREPEN: Bij Bolderman /(S) («fiMfifffvivn mmi Brochure en (0318) 58 09 58 aanbetalen niet verplicht! O OIO E êÊTê O m Ié I boekingen: www.bolderman.nl GO De kerstdagen doorbrengen in Praag geeft een speciaal kerstgevoel. Tijdens deze kerstspecial verblijven wij in het luxe 5* Hilton Prague Hotel in Praag. De 'Gouden stad' Praag, hoofdstad van Tsjechië, is één van de mooiste steden van Europa. De stad kan zich dan ook beroepen op een rijk cultureel en historisch erfgoed. Voor liefhebbers van architectuur is Praag een lustoord. Talrijke vergulde torenspitsen, prachtige gevelornamenten, kloosters en paleizen zijn hier te bewonderen. De stad is in twee delen opgesplitst door de rivier de Moldau, waardoor men spreekt van de Boven- en de Benedenstad. Bolderman Excursiereizen biedt u de mogelijkheid om deze stad uitgebreid te gaan bezoeken. Het Hilton Hotel ligt dichtbij het centrum en aan de rivier de Moldau. De licht inge richte, moderne kamers zijn alle voorzien van een badkamer met bad of douche en toilet, haardroger, televisie, telefoon en kluisje. De vele bezienswaardigheden die deze stad te bieden heeft, samen met de andere excursies in de omgeving, vormen het decor van deze kerstspecial Praag. Koffie of thee bij vertrek 5 overnachtingen in 5* Hilton Prague Hotel Dagelijks een goed verzorgd ontbijt 2x diner in het Hilton Hotel lx gala-dinerbuffet (in gepaste kleding) in het Hilton Hotel, inclusief frisdranken en 1 glas wijn Koffie of thee met cake in het Hilton Hotel 3-gangen diner in Kasteel Dëtenice Dinner-cruise inclusief dinerbuffet, aperitief en 1 drankje Theatervoorstelling in Praag Gratis wifi in het hotel (in de openbare ruimtes) Genoemde excursies, exclusief entree gelden 2x Nederlandssprekende gids in Praag Luxe Comfort Class touringcar met chauffeur/reisleider Goed verzorgd afscheidsbuffet in Nederland Toeristenbelasting, Tol- en parkeergelden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6