De boekhouder Ernest Louwes, tot tweemaal toe veroordeeld 20 JAAR Iemand anders dan Louwes? Dan pleegde diegene de moord in een maanpak DEVENTER Ernest Louwes (Am sterdam, 1953) wordt in 2004 veroordeeld voor het vermoorden van de weduwe Wit tenberg. Hij is fiscaal jurist en werkt in 1999 voor de weduwe. Na haar dood is hij haar execu teur-testamentair. Als belangrijkste bewijs ziet de politie een mes, volgens de politie het moordwapen, dat ze via een later omstreden geur- proef aan de jurist koppelen. De rechtbank in Zwolle spreekt Louwes in 2000 echter vrij. Het bewijs is op dat moment onvol doende. In hoger beroep wordt hij datzelfde jaar alsnog veroor deeld tot twaalf jaar gevangenis. Louwes zelf zegt vanaf het begin dat hij onschuldig is. Daarom doet hij ook een her zieningsverzoek, op basis van het werk van handschriftdes kundigen. In juli 2003 doet de Hoge Raad uitspraak: Louwes komt op vrije voeten, in afwach ting van een nieuwe rechtszaak. Maar het verhaal gaat door. Herziening betekent herope ning: Louwes staat in 2004 op nieuw voor het gerechtshof. Daar blijkt sprake van onver wacht nieuw bewijs tegen hem. Het dna van Louwes is op de blouse van de weduwe gevon den. Volgens Louwes is dat be wijs vervalst. Wat niemand ver- wacht, gebeurt: Louwes wordt in 2004 op het nieuwe bewijs opnieuw veroordeeld tot twaalf jaar celstraf. De jurist zit tweederde van zijn straf uit en komt in 2009 uit de gevangenis. Hij is dan, mede door een media-offensief van Maurice de Hond, een bekende Nederlander. Op de dag van zijn vrijlating geeft Louwes aan door te gaan met zijn strijd om zijn onschuld te bewijzen. stop er maar mee', zeiden ze bij het Openbaar Ministerie. Maar ik wilde door, want het zat me niet lekker. Na dat het mes als moordwapen was af gevallen en ik inmiddels de blouse was gaan onderzoeken, dachten steeds meer mensen dat Louwes on schuldig zou zijn. Maar ik zag dat er iets niet klopte. Ik heb toen bij de ad vocaat-generaal van de Hoge Raad gevraagd of ik de blouse verder mocht onderzoeken." Unieke zaak En zo geschiedde. Hij onderzoekt en vindt belastend materiaal van Lou- wes op de blouse van Wittenberg. Veel dna, maar ook een bloedspetter. ,,De Deventer moordzaak is de enige zaak die ik gedaan heb waar ik maar sporen van twee mensen vond: van het slachtoffer zelf en van Ernest Louwes. Dat is vrij uniek. Meestal vind je rond de honderd sporen, ook van allerlei mensen die er niks mee te maken hebben. Laten we aannemen dat iemand anders het gedaan kan hebben. Dan heeft die persoon daar in een maanpak rondgelopen en hele maal niks achtergelaten. Dat kan niet. De 'boekhouder' van de weduwe wordt alsnog veroordeeld tot twaalf jaar cel. Een iconisch moment waar bij Louwes door het lint gaat tijdens de uitspraak. De beelden staan op ie ders netvlies. Dat tegenstanders van die veroordeling spreken over een complot, wuift Eikelenboom weg. ,,Ik kan je verzekeren dat de politie niet in staat is om mij om de tuin te lei den. De politie heeft dat dna niet aan gebracht, want dat kan gewoon niet. Ze kunnen geen speeksel, aanraak- sporen of bloed van de verdachte aan brengen. De enige die het dan gedaan zou kunnen hebben, ben ikzelf. Maar wat zou mijn motief zijn?" Heropening? Louwes krijgt twaalf jaar cel en komt in 2009 vrij. Hij blijft tot op de dag van vandaag volhouden onschuldig te zijn. In 2014 startte advocaat-gene raal Diederik Aben met een nieuw onderzoek naar de Deventer moord zaak. Hij neemt nogmaals het tijdstip van de moord, het dna op de blouse en de telefoongegevens van Louwes onder de loep. Dat onderzoek dient als opmaat naar een nieuw herzieningsverzoek van Louwes' advocaat Geert-Jan Knoops. En daarbij heeft advocaat- generaal Aben een grote rol. Hij kan zorgen voor heropening van de zaak en daarmee een nieuwe bizarre wen ding in deze slepende moordzaak die ook na twintig jaar tumult nog altijd springlevend is. betekent niet dat je koste wat kost ie mand achter de tralies wilt krijgen.'' Het onderzoek verloopt in de eerste maand moeizaam. Totdat er een mes wordt gevonden. ,,Na geruime tijd kwam er dus iemand binnenlopen met een mes, dat het moordwapen zou kunnen zijn. Potverdomme! Ie dereen was in rep en roer. 'Het zou toch niet zo zijn datzeiden we te gen elkaar.'' Na de aanhouding van Louwes volgt een geurproef waarbij het ver meende moordwapen, het mes, wordt gelinkt aan Louwes. Hij wordt in hoger beroep veroordeeld op basis van het mes. Omstreden Jaren na zijn eerste veroordeling blijkt de geurproef zeer omstreden. Bij zo'n proef worden mensen ge vraagd om een buisje bij zich te dra gen om de geur daarin te krijgen. Zo ook Louwes. Vervolgens ruikt een speciaal getrainde hond aan het mes, en daarna moet de hond het buisje met de juiste geur eruit pikken. Maar de proef is onbetrouwbaar en wordt tegenwoordig niet meer gebruikt. De geurproef is vals. Het mes is geen moordwapen. Weg bewijs. Wormgoor kritisch: ,,Dat onderzoek is inderdaad helemaal gekraakt, die geurproeven. In die tijdsgeest was zo'n geurproef in sommige zaken een drukmiddel. Als een verdachte ont kende, werd weleens gezegd: luister, je kunt ontkennen, maar die hond heeft jou eruit gepikt en die is feil loos. Sommige verdachten bekenden dan." Behalve het vermeende moordwa pen is er volgens de rechercheleider van destijds, Jaap Visscher uit Olst, een duidelijk financieel motief. Vis- scher was de rechercheur die de lei ding had over het onderzoek naar de Deventer moordzaak ,,,Hij (Louwes, red.) was pas veertien dagen voor de moord aangesteld als executeur-tes tamentair over een vermogen van omgerekend een paar miljoen euro. De familie was buitenspel gezet." Louwes was ook voorzitter van de stichting die de beschikking kreeg over het vermogen van Wittenberg. Tegen een collega repte hij over een huisje in Malta dat moest worden be taald uit geld van de stichting. Ook Visscher loopt niet weg voor kritiek op zijn eigen onderzoek. Niet zonder reden. De Volkskrant bracht dit voorjaar naar buiten dat er is ge sjoemeld met het bewijs rond het mes als vermeend moordwapen. Geblunder Ook advocaat-generaal Diederik Aben van de Hoge Raad, die de De venter moordzaak op dit moment on derzoekt vanwege mogelijke herope ning van de zaak, spreekt van 'ge- blunder'. De schouwarts die het exacte tijdstip van de moord moest vaststellen, werd weggestuurd. En het vermeende moordwapen, het mes, bleek niets met de moord te ma ken te hebben. ,,Er is geblunderd en er was onwil, maar het is niet mijn taak om de politie terecht te wijzen", stelt Aben. Rechercheur Jaap Visscher: ,,Er zijn fouten gemaakt. Je hebt nu eenmaal toprechercheurs en mindere goden. Je bent toch afhankelijk van wat zij registreren. Nee, ik neem mezelf niks kwalijk. We deden toen wat we moesten doen zoals het moest. We zouden het nu wel anders aangepakt hebben" Volgens de teamleider is niet alleen het politieteam debet aan de fouten. Ook het Nederlands Forensisch Insti tuut (NFI) heeft volgens de hoofdre chercheur steken laten vallen. ,,Wij doen het tactische onderzoek, zij het sporenonderzoek. Ik ben van mening dat het NFI het maximale eruit haalt, als ik een spoor naar ze stuur." Hij doelt daarmee op het eerste dna-onderzoek op de blouse van het slachtoffer dat niets opleverde. ,,Later is dat gelukkig hersteld." Nieuw bewijs Dat gebeurde door Richard Eikelen boom, destijds medewerker van dat NFI. Hij zorgde voor een verrassende wending in de Deventer moordzaak. Eerst toonde hij aan dat het aangedra gen moordwapen, het gevonden mes, niks met de zaak te maken had na de dubieuze geurproef. Toen de rechts zaak in 2003 over moest, kwam nieuw bewijs om de hoek. Diezelfde Eikelenboom had namelijk de blouse van de weduwe opnieuw onderzocht. Eikelenboom: ,,Iedereen wilde van de zaak af. 'Het is een dwaling, dus MOORDZAAK Richard Eikelenboom, dna-deskundige GO ZATERDAG 21 SEPTEMBER 2019 Jaap Visscher was de team leider in het moordonder- zoek: ,,Er zijn fouten ge maakt. Je hebt nu eenmaal toprecher cheurs en min dere goden.'' FOTO ROB VOSS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 69