m De datum van overlijden Donderdag 23 september 1999. Toch? 20 Op gruwelijke wijze wordt op 23 september 1999 in Deventer de weduwe Jacqueline Wittenberg vermoord. Maandag is dat precies twintig jaar geleden. Hoewel fiscalist Ernest Louwes twaalf jaar cel kreeg, blijft twijfel domineren. Voor het eerst doet het onderzoeks team van toen een boekje open over de Deventer moordzaak, een van de meest spraakmakende moordzaken van Nederland. Ernest Louwes liep gewoon in het huis rond tijdens het onderzoek Op de grafsteen die het echtpaar Wit tenberg deelt, staat 25 september gegra veerd als sterfdatum van Jacqueline Wittenberg. Op die zaterdag in 1999 wordt ze ge vonden. De politie gaat ervan uit dat ze dan al twee dagen dood in huis ligt. De recherche constateert dat niet aan de hand van forensisch onderzoek. De schouwarts heeft alleen de dood vastgesteld, maar het tijdstip van overlijden niet bepaald. Dat de politie conclu deert dat de weduwe op donder dagavond zou moeten zijn omge bracht, is gebaseerd op een groot aantal stille getuigen: een op 23 september opengeslagen tv-gids, het Deventer Dagblad van 23 sep tember, de post op de mat (kran ten van 24 en 25 september), een opgemaakt bed, dichte gordijnen. Op 23 september heeft ze om 20.36 uur voor het laatst gebeld, met Ernest Louwes. De weduwe mist vrijdag 24 september een af spraak met de groenteboer, ter wijl ze als uiterst punctueel be kend stond. Ze is niet bij de Al bert Heijn geweest voor haar vrijdagboodschappen. Het gerechtshof vindt het in 2004 genoeg om vast te stellen dat de weduwe Wittenberg op donderdagavond 23 september 1999 na 20.36 uur om het leven is gebracht. Dat wordt ook niet an ders door liefst vijf getuigen. Die menen de weduwe op vrijdag nog gezien te hebben. Drie van hen weten het niet zeker, consta teren de rechters, een ander kan geen details geven. Het verhaal van de vijfde getuige wordt ont kracht door diens buurman, die een andere lezing geeft. In 2014 duikt het tijdstip van overlijden opnieuw op, maar dan met vraagtekens omgeven. De Hoge Raad geeft aan nieuw on derzoek in te stellen in de Deven ter moordzaak en het tijdstip van overlijden is een belangrijk ele ment. Forensisch artsen twijfe len op basis van foto's van de overleden weduwe aan het tijd stip van overlijden. De weduwe Wittenberg is mogelijk niet ver moord op donderdag 23 septem ber 1999, maar een dag later. Als dat klopt, heeft Ernest Louwes een alibi. Pats! Eén van de twee agenten van de De venter politie tikt met een bezemsteel een keukenraampje in van het riante herenhuis aan de Zwolseweg. Het is zaterdag 25 september 1999, iets na twaalven in de middag, terwijl de gordijnen zijn gesloten. De politie neemt pools hoogte nadat de altijd punctuele we duwe Jacqueline Wittenberg (60) uit Deventer niet komt opdagen op haar wekelijkse kappersafspraak. De agen ten klimmen door het raampje, lopen door de gang en blijven verschrikt staan in de woonkamer. Midden in de kamer, voor de open haard, onder het schilderij van haar overleden man, ligt Jacqueline Wit tenberg. In een witte blouse met bloedvlekken. Vijf keer is op de we duwe ingestoken. Ook is ze gewurgd, zijn haar ribben gebroken en heeft ze veel bloed verloren. Twee dagen eer der, op de donderdagavond even na het achtuurjournaal, is Wittenberg het leven gekomen in haar eigen wo ning, concludeert de recherche. Telefoongesprek Rond die tijd, op 23 september 1999 om 20.36 uur, geeft de weduwe een laatste teken van leven. Haar financi eel adviseur Ernest Louwes belt op. Het gesprek duurt zestien seconden. Zijn telefoon straalt een mast aan in Deventer. Heeft hij iets met de moord te maken? Het moordonderzoek, waaraan in beginsel 25 rechercheurs aan werken, gaat van start. Niemand kan op dat moment nog bevroeden dat het de zaak zou uitgroeien tot een van de meest spraakmakende moordzaken van Nederland. Sporen Een van die rechercheurs is Ab Wormgoor. Hij noemt de eerste da gen cruciaal. ,,Dan zijn de meeste sporen nog aanwezig en de herinne ringen het best. We brachten haar omgeving in beeld. Daar gebruikten we goede bekenden van de weduwe bij, mensen die niet tot de lijst van verdachten behoorden. We lieten ze kijken of er iets niet klopte, of er din gen weg waren. Er was geen sprake van braak.'' Hoewel verschillende verdachten worden gehoord in de eerste weken na de moord, zit Louwes daar niet bij. Als executeur-testamentair van de weduwe liep hij tijdens het politie- onderzoek gewoon in de bewuste woning aan de Zwolseweg in Deven ter rond, erkent Wormgoor. Louwes komt pas in beeld als het onderzoek vastloopt. Ook zijn alibi wordt dan voor de zekerheid ge checkt, maar blijkt niet te kloppen. Louwes reed, zo stelt hij zelf, op de A28 op de bewuste donderdagavond, maar zijn telefoon straalde een mast aan in Deventer. Uit onderzoek van de Hoge Raad blijkt dat door onge bruikelijke atmosferische omstan digheden er hoogstens 5 procent kans is dat Louwes wél op de A28 ter wijl hij die mast in Deventer aan straalde. Op 19 november pakt de politie Louwes op. De verdediging, maar ook Maurice de Hond die zich inzet voor de onschuld van Louwes, stelt dat er sinds dat moment sprake was van tunnelvisie. ,,Nee, er was géén tun nelvisie", reageert rechercheur Wormgoor stellig. ,,We hebben an dere opties onderzocht en uitgeslo ten, Louwes bleef over. Je moet je in een zaak kunnen vastbijten, maar dat V ':0 M ZATERDAG 21 SEPTEMBER 2019 GO IVAR PENRIS EN BAS KLAASSEN 'We zouden het nu heel anders aanpakken' Ab Wormgoor, rechercheur Rechercheur Ab Wormgoor onderzocht de moord op de weduwe Wit tenberg. ,,Er was géén sprake van tun nelvisie." FOTO ROB VOSS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 68