Comments likes Peter Verdurmen, fotograaf 'Visitekaartje mag best wat kosten' 18 Peter Verdurmen is nog geen maand als eindredacteur-fotograaf in dienst bij het Zeeuwsch- Vlaams Advertentieblad (ZVA), als een secretaresse hem een indringende vraag stelt. ,,Zeg, Peter, zou je niet eens naar de kapper gaan?" Het is bijna veertig jaar later. Peter neemt eind dit jaar afscheid. Kappers hebben nog altijd weinig aan hem verdiend. Wat leefde er afgelopen week op sociale media in Zeeland? Wat werd er geliket, wie werd geretweet en waarover gingen de commentaren? Klein van stuk is Peter Verdur men. Toch kijk je niet over hem heen. Hij kan aanwezig zijn, met luide stem, grappen makend. Zijn markante kop, met die vlas sige snor, volgroeide wenkbrauwen en wilde haren, vergeet je ook niet zomaar. Van zich zelf zegt hij: ,,Ik ben altijd een kijker ge weest, geen enorme meedoener." Alweer dertig jaar geleden bracht hij met BN DeStem-verslaggever Romain van Damme het boek Scheldegezichten uit. Peter maakte de foto's in zwart-wit van tal van be kende en minder bekende Zeeuwen en Vla mingen. Zonder opsmuk, zoals ze echt zijn. Hij had er zelf tussen kunnen staan. ,,Ik heb daar ook zo'n hekel aan. Het draait in deze tijd allemaal om imago. Iedereen moet met een smile op de foto. Weinig mensen la chen op mijn foto's. Ik wacht desnoods een kwartier, voordat ik een foto maak. Onge merkt. Zonder glimlach." ,,Dat klopt. Ik ben nooit zo'n streber ge weest. Ik had een tijd een Volvo, een Volvo 850, zei ik, als mensen ernaar vroegen. 'Zo zo', zag je ze dan denken. Tot ik vertelde dat die Volvo 850 gulden had gekost. Ik heb er nog wel vijf jaar in rondgereden. Zo woon ik ook al vijftig jaar in hetzelfde huurhuis in IJ- zendijke. Ik vind andere dingen belangrijk. Midden in de samenleving staan. Werken geeft me heel veel plezier, werken is m'n le ven." ,,Werken was bij ons thuis het credo. Mijn opa is al jong gestorven. Er moest brood op de plank komen. Mijn vader moest daarom al vroeg van school, op z'n veertiende. Hij kon als koeienwachter gaan werken. Hij heeft zich opgewerkt. Na de Tweede Wereldoorlog kon hij bij de douane aan de slag, achter de boter- en andere smokkelaars aan. 'Je moet je kansen pakken', zei hij altijd, 'en niet op anderen wachten'. Dat zit bij mij en mijn broers en zussen in de genen." ,,Nee joh, het was vrijheid, blijheid in ons gezin. Ik ben van 1953 en opgegroeid in een tijd dat de wereld enorm veranderde. Bij ons aan tafel werd altijd gediscussieerd. Over van alles en nog wat. Mijn ouders waren ge makkelijk. Herinner je nog het Holland Pop Festival in Rotterdam-Kralingen, het Neder landse Woodstock, met al die beroemde bands, Jefferson Airplane, The Byrds, Fair- port Convention en zelfs Pink Floyd? In 1970 was dat. Ik was zestien jaar. Daar liep ik dan, als boertje uit Zeeuws-Vlaanderen. Wat een bijzondere types waren daar. Iedereen had lang haar. Maar ik was geen hippie. Ik vond de muziek vooral leuk, nog steeds. En ik ben altijd nuchter gebleven." ,,Waarom zou ik hier ook weggaan? Het is niet op m'n pad gekomen. Ik ben ook niet ie mand voor vakantie. Picknicken een kilome ter buiten IJzendijke was in mijn jeugdjaren hét vakantie-uitje. Wat niet wil zeggen dat ik niet geïnteresseerd ben in de wereld. Inte gendeel. BBC Radio One is mijn zender. Die staat keihard aan, als ik m'n krantje maak. En als ik weg wil, vertrek ik gewoon. Mijn vrouw is half-Russisch. Wij zijn een keer naar haar familie in Rusland geweest. Ik ver stond niemand, maar ik bewaar er mooie ZATERDAG 21 SEPTEMBER 2019 GO Prinsjesdag ging natuurlijk om de Miljoenennota. Maar veel gesprekken gingen ook over de jurk die koningin Maxima droeg. 'Weer een jurk die door de gewone man is betaald, en in Nederland kunnen de kinderen zonder eten naar school toegaan. Geweldige familie van die Oranje baard', reageerde Leendert Heijstek op Facebook. Dat ontlokte Martin van Oosten weer de reactie: 'Beste Leendert. Stel dat die jurk 20.000,-kost, dan betekent dat 0,00125 per inwoner van ons mooie landje. Dat heb ik wel over voor dit mooie uitzicht.' Carmien den Haan had ook haar bedenkingen: 'Prachtige jurk maar niet op Prinsjesdag en bij het voorlezen van de troonrede. Er zijn genoeg gele genheden waar de jurk wel passend is en waar hij nog beter tot zijn recht komt.' Het bericht dat Rijkswaterstaat de 'probleem-wc' langs de A58 bij Rilland sluit, kreeg veel commen taar. De toiletten geven al jaren problemen; ze werken technisch niet goed en de hygiëne laat te wensen over. 'Zet nou gewoon een mooi toilet/douches neer met iemand die het schoonhoudt', reageerde Au gustijn Bruinooge op Facebook. 'Geef die een sa laris en klaar. Visitekaartje mag best wat kosten. Desnoods vraag je een kleine vergoeding voor ge bruikers: 0,50 euro.' Corry Krietemeyer was het daarmee eens: 'Na tuurlijk, een schoon toilet en ervoor betalen is dan geen probleem.' Elbert van Voorst: 'Zelfs in Frankrijk, 1 van de goorste landen van Europa, hebben ze zelfreini gende toiletten en douches langs de snelweg. Te duur voor Zeeland?' Solarfields wil de meningen van omwonenden pei len voor de mogelijke aanleg van een zonnepark van 60 hectare in de Quarlespolder bij Lewedorp. Gedeputeerde Jo-Annes de Bat (@JoAnnesde- Bat) reageert op Twitter direct afwijzend: 'Dit is bijzonder. Past op geen enkele manier in provinci aal beleid. En toch maar alvast omwonenden vra gen?' 'Ik ben nooit zo'n streber geweest' HARMEN VAN DER WERF Maar niemand lacht op de foto's. Het zegt veel over jouzelf. Dat moet je van huis uit meegekregen heb ben. En je ouders probeerden daarin ook te stu ren? En altijd in Zeeuws-Vlaanderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 66