Saskia Noort Schaamte voor de narcostaat Zo doen zij dat Wit-Rusland: geen haast met afschaffen van de doodstraf VEEL GEDEELD De hele procedure neemt niet langer dan twee minuten in beslag 14 We gaan dit nooit onder controle zonder legalisering van drugs Door dik en dun Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. Er is een vader vermoord, vlak voor zijn huis. Ik ken zijn vrouw niet, zijn kinderen niet, maar ik ver moed dat zij nog binnen waren, onder de douche, of aan het ontbijt. En dan komt er een ander kind dat voor een grijpstuiver een advocaat doodschiet en daarmee de rechtstaat om zeep helpt. Stel je even voor, het leed in dat gezin, en ook in dat van Nabil, de kroonge tuige die nu niet alleen de dood van zijn broer, maar ook die van zijn advocaat heeft veroorzaakt. Is er nog iemand te vin den die zijn verdediging op zich neemt? Colombiaanse toe standen met in de hoofdrollen twee keiharde Mocromaffio- zen die de jaren tachtig, waarin cocaïne als 'champagne on der de drugs' opkwam en vooral gebruikt werd door kun stenaars, muzikanten, modellen en jawel advocaten, doen verbleken. We zijn geschokt, allemaal, dat een man ver moord wordt vanwege het uitoefenen van zijn beroep en dus roepen we allemaal dingen die niets gaan uithalen. Meer politie. Meer beveili ging. Doodstraf. Ik vraag me af of deze verontwaardiging zich dit weekend gaat verta len in schaamte bij de afne mer van het witte snuifpoe der, maar ik vrees van niet. En straks in oktober op Am sterdam Dance Event zal er weer klokje rond gedanst en gedronken moeten worden, fl dus Ridouan Taghi en Saïd Razzouki zijn vast bezig met het opvoeren van de be voorrading. V u P.7 M De zero tolerance bordjes staan straks weer bij de en tree, de tasjes worden provi sorisch doorzocht, beha's gefouilleerd, haarknotjes moeten los en toch wonder boven wonder zullen de rijen in de toiletten weer eindeloos zijn en bezet door twee of drie personen per keer die bereid zijn het spul naar binnen te werken dat eerst in een anus of een va gina zat. Hebben de gebrui kers bloed aan hun handen? Ja, maar dat heeft iedereen die een spijkerbroek van de Lidl draagt, een pailletten- top van de Primark, of zijn spullen koopt bij de Action. Die ene gebruiker die stopt met coke om een statement te maken in de war on drugs gaat de wereld niet veranderen. Dat moet de politiek doen. We kunnen allemaal wel woedende tweets plaatsen met 'Femke nam ook ooit een keer een lijntje!!!!!!!!!', maar dat helpt niemand. Wie zonder zonde is, werpe de eerste steen. Er vallen doden omwille van een grootse cocaïnehandel, waarin Nederland het centrum van Europa is en gebruik de normaalste zaak van de wereld. De gemiddelde partyganger legt moeiteloos 50 euro voor een pakje neer. Met meer beveiligen en meer verbieden wordt dit niet opgelost. Maar stel je de gezichten van de Mocromaffiosi eens voor, als hun handel niets meer waard blijkt. Ik schreef het al eerder en doe het maar weer, de geest gaat niet meer in de fles. We gaan dit nooit onder controle krijgen zonder legalisering van drugs. Pas dan kunnen we op grote schaal daadwerkelijk gaan voorlichten en monitoren, pas dan kun nen we open en eerlijk praten met onze kinderen en pas dan slaan we de drugsmaffia alle wapenen uit handen. Op dit moment hollen we als een stelletje hypocriete naïevelin gen achter de feiten aan. We zijn al een narcostaat, laten we die narcostaat dan in ieder geval zelf beheersen. Wit-Rusland is de laatste dictatuur van Europa. Het is ook het enige land dat de doodstraf nog uitvoert. Dit jaar werden twee veroordeelden geeëxecuteerd. JOOST BOSMAN MOSKOU De statistieken zijn tamelijk verbijsterend. Sinds de on afhankelijkheid in 1992 (het jaar dat de Sovjet-Unie uit een viel) werden bijna 260 Wit-Russen omgebracht na een vergrijp, waarna de rechter vond dat de ver dachte het niet verdiende verder te leven. De terechtstelling wordt altijd uitgevoerd met de ko gel. De beul is een lid van het 'comité voor executies en veroordelingen', dat ook de locatie uitkiest voor de uitvoering van het vonnis. In zijn boek Het doodseska der beschrijft de voormalige Wit-Russische kolonel Oleg Alkajev de executie met bloedstollende precisie: op de dag van de tenuit voerlegging brengen cipiers de veroordeelde over naar een geheime locatie, waar ze hem vertellen dat smeek bedes tot het sparen van zijn leven zijn verworpen. Daarna krijgt de gevangene een blinddoek voor, moet hij knielen en schiet de beul hem met een PB-9 pistool (voorzien van geluidsdem per) in het achterhoofd. ,,De hele procedure duurt niet langer dan twee minuten'', schrijft Alkajev, die in 2001 naar Berlijn uitweek. Het aantal doodvonnisen is sinds het begin van de 21- ste eeuw scherp gedaald, mede doordat een aantal misdrijven (zoals economi sche delicten) niet meer in aanmerking komt voor de doodstraf. Ook worden vrouwen en personen on der de 18 jaar en boven de 65 niet langer gefusilleerd. Tussen 1992 en 2000 vonden 220 executies plaats, tussen 2001 en 2019 nog 39. Niette min is de Raad van Europa nog altijd bezorgd. Eind au gustus belegde de VN Men- senrechtenraad een confe rentie in het hol van de leeuw. Maar ook die bijeen komst kon de zorgen van Europa niet wegnemen. Andrej Naoemovitsj, voorzitter van de Wit-Rus- sische parlementscommis sie die de doodstraf be spreekt, stelde op het con gres in Minsk dat 'je geen overhaaste beslissingen moet nemen over een refe rendum of parlements- stemming over de doelma tigheid van de doodstraf in Wit-Rusland'. Wel meldde Naoemovitsj dat president Aleksandr Loekasjenko eer der heeft gezegd dat 'het land geleidelijk aan een op lossing zal vinden voor het probleem'. Deelnemers aan The All Sizes Catwalk in Parijs maken geen reclame voor een modehuis. Ze laten vooral zien dat zelfacceptatie en een positief zelfbeeld niet afhankelijk zijn van het uiterlijk. Lang, smal, rond of dun: het is altijd goed. foto afp ZATERDAG 21 SEPTEMBER 2019 GO FOTO SHUTTERSTOCK ft

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 62