'Extreem weinig' meldingen in eerste maand boerkaverbod Extra onderwijsgeld voor bonussen BESTEL JE TICKETS DP 5 gegaan: hoe houden we het fi nanciële systeem overeind. Daar door heeft het tien jaar kunnen voortwoekeren." ,,Ja, maar dat is wat versimpeld. We werken er al twee jaar aan om de politie met 1100 mensen te versterken. En we hebben extra geld gekregen om bijvoorbeeld recherche vrij te spelen door spe ciale zedenrechercheurs aan te stellen. De politieacademie zit bomvol. We hebben die oproe pen niet genegeerd.'' Bovendien, zegt Grapperhaus, wil hij 'volledig draagvlak' van de samenleving. „Iedereen die een pilletje slikt of een lijntje snuift, spreek ik aan. Want je financiert misdadigers. Ik heb gezien hoe wijken onder druk staan van die criminelen. En de mensen die zogenoemd recreatief gebruiken Het gaat om een jongen van 44 die gewoon bij zijn huis wordt doodgeschoten staan lekker te hossen op hun pilletje. Die pillen worden ge draaid in wijken waar jij niet woont.'' ,,Gaan we niet doen. Geen kans. Dat ga ik niet meemaken. Inter nationaal kun je het vergeten ook. En ik wil het ook niet. Als je gaat normaliseren, verschuift ge woon de grens. Dan worden we het afvoerputje van de wereld. Denk je dat er dan een Jansen en Jansen bv komt. Zo van: 'Voor al uw gezonde drugs'. Nee joh, re serveer dan maar vast ruimte op bedrijfsterreinen voor Mexi caanse drugskartels, want dat gaat er dan gebeuren.'' ,,Dat doe ik ook. Ik spreek hen al een jaar direct aan. Ik houd hen die spiegel voor. Anderen doen dat nu ook. De burgemeester van Amsterdam bijvoorbeeld. Of korpschef Erik Akerboom die sprak van 'yogagebruikers'. Ik denk dat dit iets aan het verande ren is. Het kan niet zo zijn dat we roken en alcohol wel kunnen te rugdringen, maar drugs niet. De pendule van drugstolerantie gaat gelukkig de goede kant op.'' Na meer dan tien jaar van felle dis cussie over de wet trad het 'gedeel telijk verbod op gezichtsbedek kende kleding' op 1 augustus in werking. Vanaf die dag zijn boerka's en nikabs, maar ook bivak mutsen en integraalhelmen verbo den in het openbaar vervoer, over heidsgebouwen en ziekenhuizen. Op verzoek van de overheid heb ben de Nederlandse OV-bedrijven bijgehouden hoe vaak iemand met gezichtsbedekkende kleding in een vervoermiddel wordt gezien door chauffeurs, conducteurs of beveili gingscamera's. Dat is in heel augus tus 35 keer gebeurd, meldt het mi nisterie van Infrastructuur en Wa terstaat, na vragen van deze krant. In twee gevallen werd de politie in geschakeld. Incident Een incident daarvan is bekend: een buschauffeur in het Limburgse Stein weigerde verder te rijden tot dat een boerkadraagster zijn bus had verlaten. Een woordvoerder van het ministerie wil niet verder op de cijfers ingaan. Voor zieken- huizen en overheidsgebouwen worden de meldingen niet centraal bijgehouden. OV-NL, de branchevereniging van negen OV-bedrijven die de cij fers aan het ministerie heeft aange leverd, stelt dat de meldingen 'ver spreid vanuit het hele land komen'. ,,Er zitten waarschijnlijk wel wat dubbeltellingen tussen, maar zeker weten we dat niet, want we kunnen de vrouwen niet herkennen", zegt OV-NL voorzitter Pedro Peters. Het is niet zo dat de 35 meldingen gaan over maar een paar boerkadraag- sters die zeer geregeld hetzelfde OV-traject afleggen. ,,Ze komen niet allemaal van dezelfde tram halte." De cijfers geven aan dat er nauwelijks boerkadraagsters in het OV reizen. Maar omdat er voor het ingaan van het verbod niet werd ge teld, kan niet worden vastgesteld of de vrouwen door het verbod het OV mijden of dat er simpelweg nauwelijks boerkadraagsters in Ne derland zijn. Over dat aantal is veel onduidelijkheid, schattingen varië ren van honderd tot vierhonderd. Peters van OV-NL: ,,We vervoe ren 60 miljoen reizigers per maand, dus dan is 35 meldingen over een boerka in een maand tijd extreem weinig. Zeker in een maand waarin er zoveel media-aandacht voor was. Maar er was in het OV eigenlijk al nooit een probleem." Volgens hem is het aantal vrouwen dat door OV- medewerkers ook daadwerkelijk is aangesproken 'op twee handen te tellen'. Gezicht tonen Afgelopen maandag stond een trein 20 minuten stil op station Rotter dam Centraal omdat een vrouw weigerde haar gezichtssluier om hoog te doen zodat het treinperso neel haar identiteit kon checken met haar vervoersbewijs. Na tus senkomst van de politie liet de vrouw alsnog haar gezicht zien. Dat incident telt niet mee in de cijfers over augustus. Op overtreding van het verbod staat een boete van 150 euro, maar die heeft de vrouw niet gekregen. Eerder gaf de politie al aan dat handhaving van het boerkaverbod 'geen prioriteit' heeft. De OV-be- drijven en het ministerie wijzen er op dat het verbod pas een maand van kracht is. Voor een goed beeld van de werking en mogelijke pro blemen is zeker een halfjaar nodig. Daarna volgt een evaluatie. DEN HAAG De grote steden kun nen het eenmalige extra geld voor onderwijs gebruiken om via bo nussen meer leraren te werven. Dat zei minister Arie Slob voor Basis- en Voortgezet Onderwijs na afloop van de ministerraad. De bonus moet scholen in staat stellen leraren te lokken uit gebie den waar het lerarentekort minder nijpend is, maakte de bewindsman duidelijk. Tijdens de Algemene Po- litieke Beschouwingen beloofde premier Mark Rutte donderdag voor volgend jaar extra geld te zoe ken, mits het basisonderwijs eerst een nieuwe cao afsluit. De onder wijsbonden hadden daar geen goed woord voor over en deden dat af als chantage. Volgens Slob kan dat in cidentele geld - de hoogte van het bedrag is nog niet bekend - beter niet in de cao worden gestoken, maar naar de scholen zelf gaan. ,,Dan kunnen de leraren zelf mee beslissen hoe het wordt uitgegeven. Dat kan dan ook in de vorm van een arbeidsmarkttoelage", stelt Slob. Hij doelt daarmee bijvoorbeeld op bonussen om nieuwe leraren te lokken of toelages voor alle docen ten. Ook bij de verdeling van het extra geld dat eerder werd vrijge maakt om de werkdruk in het ba sisonderwijs te verminderen, be slissen leraren zelf mee. Kampeer Caravan Jaarbeurs kampeerencaravanjaarbeurs.nl zaterdag 21 september 2019 GO Recherchechefs waarschuwden in die periode ook: we hebben te weinig geld om de grote crimi nelen te pakken. Tegelijk wil uw regeringspartner D66 xtc legaliseren. Maar moet u dan ook het ge bruik van drugs in het uitgaans leven niet veel sterker tegen gaan? In de eerste maand van het boerkaverbod, augustus, is bij OV-bedrijven 35 keer melding gemaakt van een boerkadraag- ster in het openbaar vervoer. ,,Dat vinden we extreem weinig. Maar er was ook eigenlijk geen probleem", stelt een woordvoer der van de OV-bedrijven. Cyril Rosman Rotterdam Boerkadraagster weigert haar gezicht te laten zien op Rotter dam CS. FOTO THERESIA SCHOTEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5