Zogezien Is Etty Hillesum Zeeuws genoeg voor een museum? Etty Hillesum is een grote naam in Middelburg. Nu staat haar geboortehuis aan het Molenwater te koop. Lotte Bergen, de nieuwe directeur van het Etty Hillesum Onderzoekscentrum in de Zeeuwse hoofdstad, wil er graag een museum in vestigen. Het plan om van het geboortehuis van Etty Hillesum een museaal en educatief centrum te maken klinkt zonder meer sympathiek 11 nauwd - bang - geweest. Er kwamen vliegende bommen over, Vi's, je luis terde altijd of de motor toch niet stopte. In de aanloop naar Operatie Market Garden, de luchtlanding bij Arnhem, vlogen er heel veel gealli eerde vliegtuigen met gliders. Soms ging het mis en stortte er een neer op Schouwen. Dat was allemaal beang stigend. Later was ik zo blij dat mijn eigen meisjes, mijn dochters, niet benauwd hoefden te wezen. Ik heb in de oorlog en ook bij de Ramp in 1953 meegemaakt dat je leven zomaar van het een op het andere moment totaal kan veranderen. Dat is ingrij pend. En beangstigend." Haar tiende verjaardag in de win ter van 1945, die herinnert ze zich. Ze mocht voor die speciale gelegenheid een feestje geven. 'Meisjes uut'ouwe' heette dat. Voor de gelegenheid had haar moeder op de zwarte markt een kilo suiker gekocht voor het niet ge ringe bedrag van 25 gulden. ,,Wat ze ermee heeft gedaan, weet ik niet meer. Wel dat de meisjes om zes uur naar huis moesten. Als het donker was, mochten we niet meer op straat. De luiken moesten dicht, er mocht geen licht naar buiten schijnen." Evacuatie In 1944 werden grote delen van Schouwen-Duiveland onder water gezet. Opoe van moederskant had een groentewinkel en kwekerij in Zierikzee. Zij week uit naar Rotter dam. De andere oma had een manu facturenwinkel in diezelfde stad. Zij zocht haar toevlucht bij ons. In mijn herinnering was de evacuatie min der haastig en chaotisch dan in 1953. Tijdens de bezetting kregen de men sen tijd om hun evacuatieadres zelf te regelen. Velen vonden onderdak buiten het eiland. Maar opoe kwam dus bij ons. Ze is die winter ook hier overleden." Het was de tijd dat vele dorpelingen voor de melk één of meer geiten hiel den. ,,De geit werd de armeluiskoe genoemd. Wij hadden er drie die werden ondergebracht in een oud koetshuis in de tuin. Overdag bracht ik ze naar het grasveld op de Ring, daar werden ze met een pin vastge zet. Vader heeft nog wel eens meege daan aan een geitenkeuring. Hij won de derde prijs. Die bestond uit vijf vooroorlogse wasknijpers. Honger hadden we niet. We hielden ook kip pen en konijnen. De Duitsers in het Wapen van Zeeland kregen hun jam in vaten aangeleverd. Daar bleef al tijd veel in achter. Wij haalden dat er met een lepel uit. Natuurlijk werd er wel zuinig aan gedaan. Toen opoe was overleden, heb ik haar schoenen afgedragen, ik had een grote maat. Het was behelpen, iedereen moest inschikken." Leni bladert in haar album vol fo to's en brieven. Voor latere genera ties, zegt ze. Van de daadwerkelijke bevrijding op 5 mei 1945 heeft ze geen beelden. ,,Het was vrede, dat kregen we gewoon te horen." PASPOORT Het geboortehuis van Etty Hillesum in Middelburg staat te koop. Achter die zin mag een uitroepteken worden ge plaatst. Het gaat immers om het huis van Etty Hillesum (1914 1943), de jonge vrouw die tijdens de Tweede Wereldoorlog in door gangskamp Westerbork werkte, mensen hielp en uiteindelijk zelf in Auschwitz werd vermoord. Haar nagelaten oorlogsdagboeken en -brieven maakten haar wereld beroemd. Een uitroepteken dus, zeker als het aan Lotte Bergen ligt. Zij is his torica en volgt per 1 oktober Klaas A.D. Smelik op als directeur van het Etty Hillesum Onderzoeks centrum (EHOC) in Middelburg. Volgend jaar hoopt ze te promove ren op een studie over de be roemde dagboekschrijfster. In het Nieuw Israëlietisch Weekblad van deze week schrijft ze een gastco lumn waarin ze aangeeft dat ze met hulp van 'begunstigers' de woning wel wil aankopen. Het huis staat aan het Molenwa ter, nummer 77. Een ruim pand, waarin nu een tandartspraktijk is gevestigd. Het staat voor 485.000 euro te koop. Etty Hillesum werd er op 15 ja nuari 1914 geboren in een Neder lands-joodse familie. Haar vader Louis - Levi - was leraar klassieke talen. Vier maanden na haar ge boorte verhuisde het gezin naar Hilversum. Etty zag haar geboorte stad nooit meer terug. In 1924 werd haar vader rector van het Ste delijk Gymnasium in Deventer. De familie liet zich in 1937 uit schrijven als lid van de joodse ge meente. Dochter Etty werd wereldbe roemd door haar dagboek, dat zij vanaf 9 maart 1941 bijhield tot ze in 1943 naar het concentratiekamp Auschwitz werd gedeporteerd. Daar werd ze waarschijnlijk eind november vermoord. In haar dag boeken en ook in brieven vertelt ze over haar persoonlijke leven en de holocaust. Een selectie van de ego documenten werd in 1981 uitgege ven onder de titel Het verstoorde le ven. Het plan om van het geboorte huis van Etty Hillesum een muse aal en educatief centrum te maken klinkt zonder meer sympathiek. Maar - is een niet te ontwijken vraag - ligt het ook voor de hand om juist in Middelburg een mu seum en documentatiecentrum op te tuigen? Het momenteel in de Zeeuwse hoofdstad gevestigde Etty Hillesum Onderzoekscen trum werd in 2006 opgericht aan de Universiteit van Gent. In 2015 verhuisde het EHOC naar het Zeeuws Archief in Middelburg. Nu zou het naar het geboortehuis verplaatst kunnen worden. Maar is dat logisch? Er bestaat immers al een Etty Hillesum Centrum in Deventer. Dat centrum vernieuwt momenteel tot 'Laboratorium voor de samenleving', laat de web site weten. Iedereen wordt uitge nodigd die transformatie mee te helpen bekostigen. Er is maar één geboortehuis, zegt Lotte Bergen. En dat staat in Middelburg. Dat Etty Hillesum er slechts vier maanden heeft ge woond, telt in dat verband volgens haar niet of minder. Ze heeft nog een argument, weliswaar niet zo zwaar, maar toch: Middelburg heeft maar één echt museum, er is dus ruimte voor een 'museaal huis' waar de herinnering aan Etty Hillesum levend wordt gehouden. Bovendien - verwijst ze naar een PZC-publiekspoll in 2017 - werd Etty Hillesum gekozen tot 'Groot ste Middelburger aller tijden'. Het zijn duidelijk argumenten van een voorstander van de aan koop van het geboortehuis. Zijn er tegenargumenten? Deventer werd al genoemd. Kan Middelburg meer bieden? En ook: is voor zo'n 'lichte' Zeeuwse als Etty Hillesum een plaquette op de gevel van het ge boortehuis niet voldoende? Wie een groot publiek buiten, maar ook in Zeeland wil bereiken, zal zo'n vraag - hoe triviaal die ook lijkt - moeten beantwoorden. Pas dan kan het huis een echt maat schappelijke rol gaan vervullen. PC ZATERDAG 21 SEPTEMBER 2019 Leni Schaleven en haar broertje Rien bij de kerk in Renesse. Op de achtergrond is de wal van de loopgraaf zicht baar. FOTO'S PRIVÉCOLLECTIE EN MARIEKE MANDEMAKER Helena Anna Schale ven, roepnaam Leni, werd 28 januari 1935 geboren in Renesse. Ze had een jongere broer, Rien. Ze deed in het Rampjaar 1953 eind examen HBS-A in Helmond, op de school van een rec tor die in Renesse op vakantie kwam en daar een deel van hun huis huurde. Haar school in Zie- rikzee was wegens de Ramp gesloten. Ze behaalde haar hoofdakte lager on derwijs op de Rijks kweekschool in Mid delburg. Ze gaf les in Zierikzee, daarna in Noordwelle. Tot haar eerste kind werd ge boren in 1962 bleef ze werken. Daarna was ze vaak inval kracht en gaf ze handwerkles. Tijdens haar lesbaan haalde ze de LO-akte En gels. Zo gaf ze twin tig jaar lang Engelse les aan huis in de tijd voor de Moeder mavo. In 1960 trouwde ze met Henk Blom uit Nijmegen. Hij was als onderwijzer in Re- nesse terechtgeko men. Ze kregen drie dochters: Irene, Ellen en Agnes. Ze hebben twee kleindochters: Larissa en Karlijn. JAN VAN DAMME Etty Hillesum is in 2017 verko zen tot 'Grootste Middelburger aller tijden'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 59