Weer even thuis Terug naar de plek van je jeugd 9 Met Pieter L. de Jong (1947) zijn we 'even thuis' in de Latijnse Schoolstraat in Middelburg. Daar ging hij acht jaar lang naar het gymnasium. ,,Hier is veel gebeurd." 'Mijn vader heeft het moeilijk gehad, negen kinderen alleen' 'We gingen bij dominee Zijder- veld naar de kerk. Ik ging braaf mee, want ik had wel wat wisselgeld nodig' a, dominee Piet, noem me maar Piet. Dat doen veel mensen", zegt Piet de Jong. Hij is in Zee land op meerdere plaat sen 'thuis': ,,In Zoutelande. En la ter met mijn zussen en broer in Middelburg. Het strand..." Maar na enig beraad vormt de middel bare school aan de Latijnse Schoolstraat wel de kern van zijn bewogen jeugd. ,,Mijn ouders zijn na de oorlog in Zeeland komen wonen. Mijn vader kreeg een baan bij de pro vincie. Hij ging over de Rijksge bouwen, zoals de toren van Veere, maar ook het onderhoud van het Ambonezenkamp bij Westka- pelle. Hij was een streng, recht vaardig man. Mijn moeder was een vrolijk mens. Ze is toen ik 12 was overleden. Ze is een maar een paar weken ziek geweest, kanker'', vertelt Piet de Jong. ,,Ik herinner me de zwarte pakken die we moesten dragen. Ik rechts, mijn broer Henk links, mijn vader in het midden. We liepen alle drie achter de kist en droegen een hoge zwarte hoed. De grafdelver salueerde. Dominee Johannes van der Poel (in bevindelijk gerefor meerde kringen een bekende pre diker) sprak op de begrafenis. Hij was een broer van mijn moeder en sprak over zijn zusje." Bandje Lopend in de Latijnse School straat, komen vrolijke verhalen los. Met brede, verwijzende geba ren brengt Piet zijn jeugd in Mid delburg tot leven. Het organiseren van schoolfeesten in de zaal in de Bogardstraat, Group 69. ,,Ik speelde in een bandje." Enthou siast vertelt hij over het bridgen en zijn voorzitterschap van de leerlingenraad. Over de toespra ken die hij daarom hield in de burgerzaal van het Stadhuis of in de oude Schouwburg. ,,Misschien heb ik hier wel leren preken. Ik heb in totaal acht jaar over het gymnasium gedaan. In deze peri ode heb ik zowel het overlijden van mijn moeder als mijn vader meegemaakt." Voortvarend ,,Mijn leven is gestabiliseerd. Zo lang als ik over de middelbare school gedaan heb, zo voortva rend ben ik daarna in Utrecht met mijn studie theologie aan de slag gegaan. Alles met haast, als een soort trauma. Ik wist nooit of het genoeg was wat ik deed." Hij bestudeert een oude gevel steen op de school. Er is ook een raam opengeschoven. Piet steekt zijn hoofd naar binnen. Het blijkt de voormalige lerarenkamer. De huidige eigenaar van het pand, Jan Goedemé, kijkt op van zijn werk zaamheden. ,,Een voormalige leerling? Er komen hier nogal eens mensen kijken." Piet vertelt over de lange tafel die in de kamer stond en het ontvangen van je cij ferlijst. ,,De school had zo'n 115 leerlingen en er was betrokken heid. De rector, het curatorium met de burgemeester en de nota ris, iedereen kende je. De burge meester nam me een keer mee in zijn dienstauto toen ik stond te liften bij het station. Hij vroeg me: 'hoe is het thuis?' Ik vond het mooi om als gewone jongen uit Zoutelande hier terecht te komen. Ik heb goede mensen ontmoet." Ondertussen heeft hij koers ge zet naar de Abdij. ,,Ik fietste van uit Zoutelande naar school. Soms kon ik met mijn vader meerijden. Dan maakte ik hier op zijn werk plek mijn huiswerk." Hij wijst naar het torentje rechts van de hoofdingang. ,,Daar bovenin zat ik dan." ,,We gingen vroeger naar de ge reformeerde gemeente in Zoute- lande. Links en rechts zaten de mannen en in het midden de vrouwen. Ik zat eerst voor in de kerk. Dat vond ik wel mooi, want ik kon het orgel zien. Piet en Ries, de een speelde orgel en de ander pompte. En elke keer kwam hij net even boven het gordijn uit. Soms staken we op dat moment onze tong naar elkaar uit. Mijn zus is er nog lang kosteres ge weest. De gemeente bestaat niet meer, zij is samengevoegd met die van Meliskerke." ,,Mijn vader is toen ik 18 was ook overleden. Hij heeft het moei lijk gehad, negen kinderen alleen. Hij had het aan zijn hart. Psalm 37 was zijn houvast: 'Ik ben jong ge weest, ook ben ik oud geworden, maar heb niet gezien den recht vaardige verlaten, noch zijn zaad zoekende brood.' Daar geloofde hij in." ,,En toen waren we alleen." Piet de Jong ging met zijn broer en zussen in de Oosterscheldestraat wonen. ,,De oudste zus nam steeds het huishouden waar tot dat ze uit huis ging, dan nam de volgende het over. Mijn zussen verdienen de hemel. We gingen in Middelburg bij dominee Zij- derveld naar de kerk. Ik ging braaf mee, want ik had wel wat wissel geld nodig", vertelt Piet. ,,Op een keer, tijdens een preek, wees Zij- derveld in mijn richting, dacht ik. Hij zei: 'als je zo doorgaat ga je naar de bliksem.' Hij zei het wat netter, maar zo voelde het. Dat heeft me aangegrepen." Kerkelijk Zeeland kent Piet de Jong behoorlijk goed. Hij is een kleurrijk dominee geworden. Hij had diverse gemeentes. Vanaf 1992 tot aan zijn emeritaat stond hij op de kansel van de Pelgrims- vaderkerk in Rotterdam-Delfsha- ven (PKN). Hij kwam en komt re gelmatig in Zeeland. Voor familie, om te preken en voor de zee bij Zoutelande. Momenteel werkt hij als tussendominee nog voor de Hervormde Gemeente (PKN) in Oud Vossemeer. GO ZATERDAG 21 SEPTEMBER 2019 'Misschien heb ik hier wel leren preken' LIESBETH LABEUR J Piet de Jong (midden, met sigaret) tijdens een uitwisselings weekend in de bovenbouw. foto privécollectie Piet de Jong ging in de Latijnse Schoolstraat in Middelburg naar het gymnasium. foto dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 57