Besloten zitting in proces Ridouan T. Schutter Wiersum mogelijk toch ouder 4 Minister Ferd Grapperhaus (Justitie) wil na de moord op advocaat Derk Wiersum terugslaan tegen de drugsmaffia. Het moet klaar zijn met de normalisering van drugsgebruik „Reserveer anders maar vast bedrijfsruimte voor de Mexicaanse drugskartels.'' AMSTERDAM Pers en publiek mogen volgende week niet naar de rechtszaak tegen de voort vluchtige crimineel Ridouan Taghi en zijn vermeende hand langers. Vanwege de moord op de advocaat van kroongetuige Nabil B. is besloten de zittingen op 24 en 26 september in beslo tenheid te laten plaatsvinden. Dat is uniek. Normaal gespro ken zijn rechtszittingen altijd openbaar, behalve als er sprake is van minderjarige verdachten. Maar de liquidatie van advocaat Derk Wiersum zet veel op zijn kop. Er wordt al extra beveiliging ingezet om mensen die werken aan de rechtszaak tegen Taghi te beschermen. Nu is besloten he lemaal geen publiek meer toe te laten bij de rechtszaak. De journalistenvakbond NVJ en het Genootschap van Hoofd redacteuren verzetten zich tegen het besluit. Ze noemen de pro cesgang onderdeel van het ver dedigen van de rechtsstaat. Vrije nieuwsgaring is daarvan een van de fundamenten. De rechtbank in Amsterdam verklaart dat de zitting zeer kort volgt op de moord op de advo caat. ,,De implicaties daarvan zijn op dit moment nog niet te overzien.'' Taghi zelf is voortvluchtig. De zaak tegen hem draait om een reeks liquidaties, die in zijn op dracht zouden zijn uitgevoerd. Inclusief Taghi en de eveneens voortvluchtige Said Razzouki staan zestien verdachten in de zaak terecht. AMSTERDAM De schutter die advocaat Derk Wiersum om het leven bracht, is vermoedelijk tussen de 20 en 25 jaar oud. Dat maakt de politie Amsterdam be kend. Eerder werd nog gezegd dat de verdachte tussen 16 en 20 jaar oud zou zijn. De afgelopen da gen is onder anderen met getui gen gesproken en werd een uit gebreid buurtonderzoek gedaan. Nu blijkt dat de leeftijd van de verdachte iets naar boven moet worden bijgesteld. ,,De Amster damse recherche zet alles op al les om erachter te komen wie verantwoordelijk is voor de dood van Derk Wiersum'', laat de po litie weten. Een aantal buurtbewoners uit de straat van Wiersum zag hoe de schutter zich afgelopen woensdag uit de voeten maakte. De advocaat werd woensdag morgen nabij zijn woning in de Amsterdamse wijk Buitenvel- dert doodgeschoten. Hij was toevallig in 1992 op Sicilië, in Italië, toen onderzoeksrech ter Giovanni Fal cone daar werd vermoord. Fal cone had de maffia veroordeeld, maar moest dat bekopen met zijn leven. Afgelopen woensdag, om tien over negen, belde het Open baar Ministerie naar minister Grapperhaus dat er nu - 27 jaar la ter - een soortgelijke moord op zijn bordje ligt. ,,Ongelofelijk. Ik had het niet voor mogelijk gehou den." Want de moord op Wier- sum lijkt het werk van de bende van de voortvluchtige crimineel Ridouan Taghi, spil van 's lands drugsmaffia. Uit wraak dat Wier- sum kroongetuige Nabil B. bij stond in zijn verklaringen tegen Taghi. Een maffia-achtige afreke ning, zoals die ooit Falcone trof. ,,Wij zijn kennelijk zo ver afgegle den.'' Nog eenmaal schudt de mi nister zijn boosheid van zich af: ,,Het gaat om een jongen van 44, met twee kinderen, die gewoon bij zijn huis wordt doodgeschoten. Een advocaat bovendien. Terwijl die ook het laatste bastion is voor de burger en dus ook voor crimi nelen. The last man standing voor hen. Ongelofelijk." ,,Dat gaan we zorgvuldig laten on derzoeken. We hebben nu een team onder regie van de Nationaal Coördinator Terrorismebestrij ding en Veiligheid (NCTV), dat sa men met OM en politie kijkt naar de dreiging. Al was het maar om dat dit anders een enorme druk legt bij rechtbanken, officieren van justitie en advocaten. Hoe het rond deze advocaat is gegaan, moeten we nauwgezet uitzoeken.'' ,,Ik heb al langer de overtuiging dat deze georganiseerde criminali teit strak hiërarchisch, nietsont ziende misdaad betreft. Denk ook aan de vergismoorden, de moord op de broer van de kroongetuige, de aanslagen op media. Het is een helder patroon. En nu weer een grens over met de moord op een De pendule van de drugstolerantie gaat gelukkig de goede kant op vaandeldrager van de rechtsstaat. We moeten dus, vrees ik, met alles rekening houden.'' „Voorop gesteld: ik zeg niets over het politieonderzoek dat gaande is. We moeten niet aan jumping to conclusions doen. Maar ik geneer me niet. Er wordt hard aan ge werkt door professionele instan ties. De ene keer hebben we bin nen 48 uur iemand, de andere keer duurt het langer. We zullen de kiezen op elkaar moeten zetten. Dat geldt voor de hele aanpak van deze misdadigers. De kiezen op el kaar.'' Wat Grapperhaus ondertussen wel kan doen, dóet hij, bezweert de minister. Zo komt er een anti- drugsbrigade, een groep van re chercheurs, maar vooral ook van financiële experts. Zij moeten groepen oprollen en criminele winsten afpakken. ,,Laten we wel zijn: we hebben het over proleten in enorme huizen, die met foute spullen en nog foutere plannen in zonnige streken wonen. Die moe ten we alles te zien af te pakken. Hier stopt het.'' Het team zou bovendien extra bevoegdheden moeten krijgen om gegevens uit te wisselen met de Belastingdienst. Nu al is daar een wet voor in de maak, maar Grap- perhaus sluit niet uit met meer wetgeving te komen. „Privacy mag geen schild worden.'' De minister denkt er bovendien aan om de beloningen die leiden naar de vindplaats van voort- vluchtigen te verhogen naar mis schien wel miljoenen euro's. Grapperhaus wil bovendien meer preventie. ,,Dan moeten de lezers niet denken dat we soft gaan doen. Maar we zien dat jongetjes van 10, 11 jaar soms al bedorven zijn en betrokken raken bij crimi naliteit. Misschien moeten we ze al vanaf hun 6de in het vizier krij gen van jeugdwerk.'' ,,Ik zeg heel eerlijk. We hebben hier als samenleving tussen 2005 en 2015 nauwelijks prioriteit aan gegeven." ,,Niets. Dat wil zeggen: ik ben nu verantwoordelijk. Maar er liggen duidelijke rapporten dat we het een jaar of tien onvoldoende heb ben opgepakt. Het was bij de poli tiek en samenleving, dus ook bij jou en mij, niet de topprioriteit. Ik kan mij dat ook voorstellen. Voor 2008 was Nederland in een soort ongekende welvaart. Toen kwam Lehman Brothers en de financiële crisis en zijn alle ogen op Kwatta zaterdag 21 september 2019 Tobias den Hartog Den Haag Collega's zeggen dat Wiersum geen vertrouwen had in de bevei liging die de overheid hem kon bieden. Is het hier fout gegaan? Vreest u nu voor meer moorden op aanklagers, advocaten of rechters? Zeker als Taghi nog voortvluchtig blijft. Geneert u zich niet? Had dat allemaal niet eerder moeten gebeuren? Wat verwijt u dan uw voorgan gers?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4