NIEUWS 17 OVERNAME SIGARENFABRIKANT AGIO Als laatste grote Nederlandse sigarenfabrikant geeft Royal Agio Cigars in Duizel zijn zelfstandigheid op. de jeugd ziet het roken van sigaren gaandeweg steeds meer als iets voor oudere heren. Agio slaagt erin om zijn producten steeds aan te passen aan de veranderende smaak van de consument en om zijn omzet op peil te houden door nieuwe exportmarkten aan te bo ren. Het industriële en commerciële succes vertaalt zich in een omzet van 133 miljoen euro. Van de pro ductie vindt nog maar een klein deel plaats in de hoofdvestiging in Duizel. De meeste van de bijna 3.200 werknemers zijn tegenwoor dig actief in fabrieken in België (Geel), Sri Lanka en de Domini caanse Republiek. De sigaren wor den in meer dan honderd landen verkocht onder merknamen als Agio, Balmoral, Panter and Meha ri's. Belangstelling voor een over name is er in de afgelopen decen nia wel vaker geweest. Potentiële kopers vingen echter steevast bot. Na het aantreden van de vierde generatie gaat het bedrijf nu toch overstag en daarmee ver liest Agio als laatste grote Neder landse sigarenfabrikant zijn zelf standigheid. Het familiebedrijf gaat - in navolging van veel bran chegenoten - op in een grote bui tenlandse onderneming. Het bod van 210 miljoen euro uit Dene marken was kennelijk te verleide lijk om 'nee' tegen te zeggen, al spreekt directeur Boris Winter- mans van een moeilijke beslissing, die de continuïteit van de onder neming ten goede komt. Tekenend voor de gang van za ken is dat het aantal leden van de Nederlandse Vereniging voor de Sigarenindustrie door de over name daalt van drie naar twee: Scandinavian Tobacco Group en Ritmeester Cigars, dat onderdeel is van het Braziliaanse Danneman. Samen zijn deze bedrijven goed voor 90 procent van de sigaren- markt in ons land en voor 100 pro cent van de export. Eindhoven groeit in de negentiende eeuw uit tot sigarenhoofdstad van Nederland en van daaruit waaiert de be drijfstak uit naar de Kempen. Na de Tweede Wereldoorlog krijgen de sigarenproducenten het gaan deweg steeds moeilijker. Stijgende loonkosten spelen de arbeidsin tensieve bedrijfstak parten. Waar de ene na de andere concurrent wordt overgenomen of het loodje legt, weet Royal Agio Cigars te overleven door tijdig in te spelen op de veranderende omstandighe den. Het bedrijf groeit uit tot de op drie na grootste sigarenfabrikant ter wereld met een jaarproductie van meer dan 770 miljoen sigaren. Groot genoeg om zelfstandig te kunnen voortbestaan, zou je zeg gen, maar daar denken de huidige eigenaren anders over. Startkapitaal De geschiedenis van Agio begint in 1904. Met een startkapitaal van 200 gulden, geleend van zijn va der, begint boerenzoon Jacques Wintermans samen met zijn broer Harrie in een schuurtje in Duizel met de productie van sigaren. In 1934 splitst Harrie zich af en gaat in Eersel verder onder de naam Henri Wintermans. Via enkele overnames komt Henri Winter- mans in 1996 in handen van de Scandinavian Tobacco Group uit nen- en buitenland onder merk namen als Senator, Abonné, Karel 1, Willem II, Hofnar en Velasquez. De sigarenfabrikanten krijgen het moeilijk als in de jaren zestig van de vorige eeuw de loonkosten hard oplopen. De productie is voor een groot deel nog handarbeid - vooral uitgevoerd door vrouwen. Om het hoofd boven water te hou den moeten de bedrijven de pro ductie mechaniseren of uitwijken naar lagelonenlanden. Agio loopt met beide voorop. Begin jaren ze ventig verplaatst het een deel van de productie naar Malta. De tech nische dienst van het bedrijf ont wikkelt intussen machines die ook aan andere sigarenfabrikanten worden verkocht. Maar slim produceren is niet ge noeg. Ook de voorkeur van de con sument verandert. Zo speelt de groeiende populariteit van de siga ret de sigarenfabrikanten parten. De bolknak raakt uit de gratie en Denemarken, dezelfde onderne ming die nu op het punt staat om Agio in te lijven. De Wintermansen zijn in 1904 relatieve laatkomers in de regio nale sigarenindustrie, waar dan al tientallen fabrikanten actief zijn. Maar de sector bloeit, biedt aan duizenden mensen werk en er is best ruimte voor nieuwkomers. Si garen uit Zuidoost-Brabant vin den hun weg naar rokers in bin- Roken is dodelijk - stop nu www.ikstopnu.nl of bel 0800-1995 Roken is dodelijk - stop nu www.ikstopnu.nl of bel 0800-1995 Roken is dodelijk - stop nu www.ikstopnu.nl of bel 0800-1995 zaterdag 21 september 2019 Overlever zwicht voor Deens bod Chris Paulussen Duizel Het kantoor van Agio in Duizel. foto kees martens/fotomeulenhof De productie van de sigaren. foto agio SUMATRA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 45