De toekomst is vrouwelijk Pontonbrug Middelburg is klaar voor gebruik ZEELAND 11 'Zoet water voor boeren gaat boven zoute natuur' Monnikenwerk COR DE JONGE MIDDELBURG De beschikbaar heid van zoet water voor de landbouw is belangrijker dan het verbeteren van de natuur waarden door het Volkerak- Zoommeer te verzilten. Die boodschap sturen de overheden in zuidwest-Nederland naar het kabinet. Gedeputeerde Anita Pijpelink (PvdA, water) deelde dat giste ren mee in Provinciale Staten. Ze reageerde op een motie van de Partij voor Zeeland en 50Plus waarin werd opgeroepen het be sluit om het Volkerak zout te maken - dat in 2014 is genomen - te heroverwegen en geen on omkeerbare stappen te zetten. Zeeland heeft altijd gezegd dat eerst het zoet geregeld moet worden en dan pas het zout. Pij- pelink gaf nu aan dat het besluit om het Volkerak zout te maken niet meer in beton is gegoten. ,,De zoetwatersituatie heeft de grootste prioriteit. We gaan ook vragen welke middelen we daar voor krijgen van het Rijk." Op korte termijn wil ze een informatiebijeenkomst beleg gen, waarop ook moet blijken welke rol het Volkerak kan spe len in de zoetwatervoorziening. De motie van de PvZ en 50Plus noemde ze 'overbodig'. Film by the Sea in Vlissingen biedt meer films dan een mens in tien dagen kan kij ken. Ik had niet veel tijd, maar had best meer dan drie films willen zien. Alhoewel ik op sommige nog wel even kan teren. Zo heb ik enorm genoten van God Exists, her name is Petrunya. Rond de jaarwisseling schreef ik over religieuze rituelen die doen denken aan de nieuwjaarsduik. In deze film kantelt alles als een vrouw in plaats van één van de mannen een kruis opduikt dat door de patriarch in het ijskoude water is geworpen. Wie het kruis opduikt, zal een jaar lang geluk en welvaart ondervinden. Gaat dat ook op voor een vrouw? Onderspit Abram de Swaan - emeritus hoog leraar sociologie - heeft eerder dit jaar een boek gepubliceerd met de titel Tegen de vrouwen - de wereld wijde strijd van rechtsisten en jiha- disten tegen de emancipatie. Nu denk ik dat de jihadisten in de subtitel verzeild zijn geraakt, om dat het lekker verkoopt. Er pas seert een bonte opsomming van narigheid die vrouwen wordt aan gedaan: prenatale selectie (het meest effectief, er worden dan im mers geen vrouwen geboren), ge nitale verminking, kinderhuwelij ken, aangezichtsverminking, ver krachting en eerwraak. U zult be grijpen vrouwen delven steeds het onderspit. Als het thema 'de oor log tegen vrouwen' verder wordt uitgewerkt gaat het ook over ka tholieken in Latijns-Amerika, de Evangelische bewegingen in de Verenigde Staten en ultraortho doxe joden. Taaie tegenstand Het boek gaat over 'de taaie tegen stand tegen de vrouwenemancipa tie. Dat verzet komt in de eerste plaats van fundamentalistische gelovigen'. Het begrip patriarchaat dat daar aan wordt verbonden, stond op zijn ergst voor een terreurregime, een schrikbewind, waarin vrou wen eronder gehouden werden door een onderdrukkende religie en verstikkende cultuur en, als het moest, met bruut geweld, lees ik in de inleiding waarvan de sfeer mij ronkend en mannelijk voor komt. Verderop in het boek gaat het in fijnere tonen over vrouwen emancipatie en onderwijs als aan jagende factor. 'Vrouwen hebben op school de vaardigheden opge daan waarmee ze beter voor zich zelf kunnen opkomen. Wat vrou- wen eenmaal geleerd hebben is ze niet meer af te leren. Vrou wen hebben een grotere keuze vrijheid verworven, meer moge lijkheden om over het eigen leven te beschikken.' Vernederd En dan zitten we midden in de film God Exists. Petrunya woont als werkloze historica in bij haar ouders. Vooral moeder wenst haar dochter beter toe. Maar in een door haar met de beste bedoelin gen georganiseerd sollicitatiege sprek wordt Petrunya in alle op zichten vernederd. Wat heb je aan een hoge opleiding als je sollici teert naar een baan als naaister? Op de terugweg naar huis wordt de jonge vrouw onder de voet ge lopen door een horde orthodoxe mannen op de trappen naar het water, waarin de patriarch het ge lukbrengende kruis zal werpen. Zij pakt haar kans. Stille standvas tigheid is Petrunya's antwoord op het geweld dat volgt in de trage en gelaagde film. Haar daad wordt in de media gekaapt door een femi niste. Petrunya groeit en wordt zichzelf. Ook voor mannen Deze film lijkt een prachtige ver beelding van wat De Swaan in zijn boek beschrijft. Dwingt Petrunya zo haar geluk af? Bekijk het zelf. Het kan nog morgen (zondag) om 16.30 uur. Het boek van De Swaan, leest als een tierelier, ook voor mannen. Lezen dus. Vorig jaar maart nam de provincie het besluit de Stationsbrug een keer goed op te knappen. Ter plekke repareren was onmogelijk. In juni van datzelfde jaar bleek dat de kankerverwekkende stof chroom-6 in de verflagen zat. De klus werd daardoor een stuk inge wikkelder. De renovatie gaat nu ruim vijf miljoen euro kosten, meer dan het dubbele dan waarop was gerekend. Woensdag wordt de Stationsbrug echt weggehaald. Het gevaarte wordt dan op een groot vaarplateau gehesen en naar Krim pen aan den IJssel gebracht. zaterdag 21 september 2019 Komende maandag neemt de gemeente Middelburg een tijde lijke pontonbrug in gebruik. De brug vervangt de Stationsbrug die aan een grote opknapbeurt toe is. foto annemarie zevenbergen José Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk Het is zover. Maandag moeten mensen die in Middelburg het Kanaal door Walcheren over steken ter hoogte van het sta tion, over een tijdelijke ponton brug lopen. De brug vervangt de Stationsbrug die verdwijnt voor een grondige renovatie. Gisteren werd de pontonbrug alvast neergelegd. Ab van der Sluis Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 39