II Statenleden bezorgd over Amsterdams slib 5 ZUURSTOFGEBREK STEEDS GROTER DEEL ONDERWATERLEVEN STERFT AF/ Als er niets gedaan wordt aan het gebrek aan zuurstof in het Grevelingenmeer, dan kun je er over duizenden jaren overheen lopen. Dat zegt Hans Waardenburg van onderzoeksbureau Waardenburg. Nu valt onder water nog veel te genieten. Er worden zelfs snorkelsafari's georganiseerd. etsuit aan, snor kelt je op en gaan. Annemarie en Leendert Ver biest van Duik- thousiast." De twee duikliefheb- bers nemen de snorkelaars mee naar prachtplekjes waar substraten 'supermooi be groeid' zijn. Als er een doorlaat- middel in de Brouwers dam komt om zout water in de Gre velingen te laten, lo pen ze het risico hun favoriete snorkel- plek te ver liezen. Toch zijn Anne marie en Zuurstofloos Zo zijn ook de veenmoerassen in west-Nederland ontstaan Sponzen Oesterkweker Jaap Muller uit Bruinisse nam eerder deze week, voorafgaand aan het NK Oester steken, mensen van allerlei media aan boord om ze de kans te geven te snorkelen boven een oesterper ceel. Zijn familie zat de afgelopen decennia onder meer in de mos sels, kreeften, paling en oesters. Zich altijd weer aanpassend aan moeilijke tijden. Nu heeft Muller te dealen met onder meer de oes- terboorder die oesters leegslurpt, sponzen (,,Weer een nieuw feno meen") en met de zorgen over de bodemkwaliteit van de Grevelin- gen waarin hij zijn boterham ver dient. Hij blijft er nuchter onder, maar: ,,Je bent er nooit klaar mee. We huren een gezonde Grevelin- gen van de Staat, maar in de prak tijk is het zo dat het gezonde deel veel minder groot is dan 35 jaar ge leden." centrum De Witte Boule vard in Renesse namen afgelopen zomer 700 snorkelaars mee de Grevelingen in. Het is geen meer datje gelijk associeert met snorkelsafari's. „Er moet een knop om bij mensen, maar ze zijn na afloop alle maal heel erg en- 7000ton zaterdag 21 september 2019 Grevelingen wordt langzaam land Esme Soesman Bruinisse W Leendert Verbiest van De Witte Boulevard in Renesse gaat snorkelen met deelnemers aan een persreis FOTO'S ESME SOESMAN Leendert allebei groot voorstander van het terugbrengen van het getij in de Grevelingen. ,,Dat is voor het duiken heel hard nodig. En door te duiken is onze passie voor het ge bied ontstaan. Met het snorkelen proberen we al het mooie van de Grevelingen voor een breder pu bliek toegankelijk te maken." Deze week gaf de provincie aan dat gemiddeld 1300 hectare van het Grevelingenmeer zuurstofloos is. Op zich niets nieuws onder de zon, maar het bodemleven gaat ge leidelijk aan wel achteruit. Daar zit niet zoiets als een eindpunt aan, zegt Hans Waardenburg van Bu reau Waardenburg dat al vanaf 1979 voor Rijkswaterstaat onder zoek doet naar het onderwaterle ven in onder meer het Grevelin- genmeer. ,,Als je het écht over een eindpunt hebt, dan heb je het over duizenden jaren. Op de bodem van de Grevelingen komt steeds meer materiaal te liggen. Die laag wordt dikker en dikker. Dat zie je nu bijvoorbeeld bij de geul van Dreischor en bij Zijpe. Daar liggen lagen van drie, vier meter dikte. En uiteindelijk, maar dan heb je het -Hans Waardenburg over duizenden jaren verder, wordt het Grevelingenmeer land. Zo zijn ook de veenmoerassen in west-Nederland ontstaan." Dat er snel moet worden inge grepen, staat voor hem vast. ,,Maar dan ben je ook zo tien jaar verder hè? Waar staan wij dan nog? Dat is de vraag. Ik zou zeggen: luister naar de visserman, wat die te mel den heeft. Wij zijn de mensen uit de praktijk. Maar als er niets ge beurt, zijn wij uiteindelijk weg." Oesterkweker Jaap Muller uit Bruinisse nam deze week, spe ciaal voor het NK Oestersteken, mensen van diverse media uit België en Nederland mee naar een oesterbank in de Grevelingen waar ze konden snorkelen. WESTDORPE De provincie gaat de milieudienst RUD Zeeland vragen of het normaal is dat het Amsterdamse afvalbedrijf AEB in een vloek en een zucht een ver gunning heeft gekregen om riool- slib op te slaan in Westdorpe. Die toezegging deed gedepu teerde Dick van der Velde (VVD, milieu) aan de bezorgde Statenle den Eddy Heerschop (PvdA) en Ton Veraart (D66). Hij beloofde ze ook te informeren naar de pre cieze samenstelling van het slib. Nadat om veiligheidsredenen vier van de zes ovens van de Am sterdamse afvalverbrander AEB waren gesloten, zat Waterschap Amstel, Gooi en Vecht eind juli met de handen in het haar. Bin nen twee dagen verleende de RUD een vergunning voor opslag van het zuiveringsslib bij Beelen Beheer op Axelse Vlakte bij West- dorpe. Elders was het afval geweigerd, onder meer vanwege twijfels over de samenstelling. ,,Wat is er an ders bij ons?", vroeg Veraart. Er is inmiddels ruim 7000 ton slib in Westdorpe gestort, verklaarde Van der Velde. Hij kon niet garan deren dat het over een jaar terug gaat naar AEB. Het zou ook naar een andere verwerkingsinstallatie kunnen. 15.000 m2 design topmerken Woonstoffering en Siematic Keukenstudio op de 1" verdieping Nieuwendijk 89 Axel, Zeeuws-Vlaanderen +31 (0)115-562010, pot.nl Ook op zo. geopend van 12:00-18:00 "Vraag naar de voorwaarden, de goedkoopste stoel cadeau. Bei den interieur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33