Vrijspraak én boetes voor ongevallen EPZ ZEELAND 3 NAAR LICHAAM VERDWENEN DIANA Deze Zeeuwen worden ook vermist &k\'h POLITIELIJST Kort na de verdwijning heeft de politie uitgebreid naar Diana ge zocht. Later is in het gebied ook nog gedregd en gezocht met sonarappa- ratuur en speurhonden. Het le verde allemaal niets op. De politie sluit uit dat haar lichaam is meege voerd met de stroming, maar ver- ze bleef de verkeerde keuzes ma ken. Ook nadat haar zoontje Enzo (3) werd geboren. Dat zorgde voor veel spanningen binnen het gezin. In het zand gezakt Mariola, Edward en hun jongste dochter Daniëlle (21) turen over het water, zoals ze dat wel vaker heb ben gedaan in de afgelopen maan den. Edward: ,,Je weet dat ze dicht- JÉjjfji moedt dat ze in het zand is wegge zakt. En daar stopt hun zoektocht. Muziek over water De familie vindt dat onverteerbaar en wil nu zelf geld inzamelen om verder te zoeken. Edward: ,,Ik wil verder zoeken met sonarappara- tuur en de bodem afgraven. Daar zijn vakmensen voor nodig, want je hebt daar met stroming en kolken te maken en daar hangt een prijs kaartje aan. Hoeveel geld er nodig is, vind ik lastig in te schatten, want we weten niet hoe lang het duurt voor ze gevonden wordt." Edward heeft in de afgelopen maanden ook zelf regelmatig naar zijn dochter gezocht. Hij struinde langs de waterkant op zoek naar iets tastbaars en reconstrueerde haar laatste momenten. Hij kwam erachter dat ze kort voordat ze sprong, nog naar muziek heeft ge luisterd. Die nummers hadden veelal te maken met water, zoals Mr Probz met Waves en Marco Borsato met Waterkant. Op de dag dat ze vermist raakte, stuurde Diana haar moeder 's och tends nog een appje dat ze van plan was om het uit te maken met haar vriendje en dat ze Enzo 's middags zou ophalen. Mariola was blij met dat bericht en zag totaal niet aanko men dat ze nooit zou komen. Ge lukkig zien ze veel van Diana terug in hun kleinzoon. Edward: ,,Het is een lief ventje. Hij is een licht puntje voor ons. Maar de vermis sing beheerst ons leven. Elke mo ment hopen we op een telefoontje. Nu voelen we elke dag pijn." De doneeractie voor Diana Schmitz is te vinden op de web site doneeractie.nl. EPZ werd wel veroordeeld voor twee andere ongelukken waarbij in totaal vier gewonden vielen. Daarom kreeg het bedrijf wel een boete van 125.000 euro. Twee lei dinggevenden kregen een voor waardelijke boete van 5000 euro. De rechtbank oordeelde dat EPZ werk nemers 'welbewust en moedwillig' blootstelde aan risico's. ,,EPZ heeft de verplichting om zorg te dragen voor een veilige werkomgeving ern stig geschonden." Mogelijk was het dodelijke inci dent gewoon een noodlottig onge val. Op 20 november 2015 overleed een 52-jarige werknemer van onder aannemer Sagro. De Vlissinger viel tijdens onderhoud in de kolentrech- ter van een transportband. Vermoe delijk wilde hij verstoppingen onge daan maken. ,,Vast staat dat hij in de trechter terechtkwam en bedolven is onder kolen'', zei de rechter bij het uitspreken van het vonnis. ,,Hoe dat is gebeurd, is onduidelijk.'' Daarna kwam de rechter met een razendsnelle opsomming. Niet be- wezen is dat de trechter of de trans portband onjuist werd gebruikt, niet bewezen is dat onderhoud was De verplichting om te zorgen voor een veilige werkvloer is ernstig geschonden nagelaten. Ook is niet bewezen dat werknemers niet op de hoogte wa ren van de gevaren en regels. Want daar draaide het om in deze zaak. Was EPZ laks met de regels die gel den voor zulke zware bedrijven? In dit geval niet, oordeelde de rechter. Door de vrijspraak van EPZ, gaan ook Sagro en de twee leidinggeven den vrijuit. Het ongeluk was wel de druppel. Het was al het derde grote ongeval in 2015 en daarom werd be sloten de kolencentrale vervroegd uit te zetten. Dat was meer dan een maand eerder dan gepland. De andere twee ongelukken ge beurden in juli en in september en die waren wel te wijten aan een on veilige werkomgeving. In juli kreeg een werknemer gloeiendhete as- deeltjes over zich heen tijdens werkzaamheden aan een verstopt rooster. Volgens de rechtbank wist EPZ dat de boel regelmatig verstopt zat, maar heeft dat niet verholpen. In september raakten drie man nen gewond toen er een explosie ontstond bij het ontmantelen van een installatie die juist explosies moest voorkomen. EPZ had de risi co's daarbij niet goed genoeg inge- EPZ wist dat de boel regelmatig verstopt zat, maar heeft dat niet verholpen -rechtbank schat. De rechter legde wel een iets lagere straf op, omdat EPZ nooit eer der is veroordeeld en omdat ze ge looft dat EPZ 'het veiligheidsbeleid bedrijfsbreed heeft aangescherpt'. Justitie kan nog in hoger beroep te gen de vrijspraak. zaterdag 21 september 2019 A Diana Schmitz met haar zoontje Enzo. FOTO PRIVÉFOTO Kijk op de site bij /video Inzamelingsactie om vermiste Diana uit Goes De vermissing van Diana Schmitz is niet de enige Zeeuwse zaak. Op de lijst van de politie staan meerdere Zeeuwen. Johannes Huibert Kwist uit Tholen wordt sinds 4 juli 2004 vermist. De Somalische Dina Jamal Sharif is voor het laatst gezien in Burgh-Haamstede op 3 november 2005. Rob Steij- ger uit Kamperland reed op 15 februari 2015 met zijn bestel auto weg en kwam niet terug. Herman Ploegstra uit IJzen- dijke kwam op 26 oktober 2010 niet terug van een be zoek aan de sportschool. De Thaise Duangdao Pimt- hong uit Breskens vertrok op 30 november 2012 van huis en is spoorloos. De Filipijnse Imelda Becerro uit Bruinisse verdween in 1993 op 27-jarige leeftijd. bij is, maar je kunt niets doen. Je voelt je zo machteloos. Het is ver schrikkelijk!" Mariola, Daniëlle en Edward Schmitz (van links naar rechts). FOTO MARCELLE DAVIDSE Het is onduidelijk waardoor in 2015 een werknemer van Sagro bij EPZ in Borssele in een trech ter van de kolencentrale kwam, werd bedolven onder de kolen en overleed. Vandaar dat de rechtbank in Den Bosch giste ren niet anders kon dan energie producent EPZ en Sagro vrij te spreken van schuld. Pieter van Klinken Den Bosch -rechtbank Den Bosch

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 31