22 Badloe en Van Rijsselberghe zijn eikaars grootste concurrenten Chromatsjeva eerder in actie Linthorst tot 2022 bij VVV UITSLAGEN Het was ergens in februari. Kiran Badloe zat tijdens een trainings kamp op de bank en voelde plots twee handen op zijn achterhoofd. Vervolgens hoorde hij een bulde rende lach. En vanaf dat moment ging de windsurfer met deels Suri naamse roots door het leven met blond haar. Met dank aan Dorian van Rijsselberghe, zijn teamge noot, grootste concurrent én de initiatiefnemer van de blonde coupe. Maanden later zijn nog steeds wat lichte plukken zicht baar. Badloe haalt zijn schouders op: „Misschien moet ik het er maar eens uit laten knippen.'' Bovendien heeft hij wel wat be- langrijkers aan zijn hoofd. Hij is in een hevige strijd verwikkeld met een van zijn beste vrienden, twee voudig olympisch kampioen Van Rijsselberghe (30). De twee Ne derlanders behoren tot de absolute wereldtop, maar slechts één van hen mag volgend jaar naar de Olympische Spelen van Tokio. Het WK in hun klasse (RS:X), ko mende week in Italië, is een cruci aal onderdeel in de door henzelf aangescherpte selectieprocedure. Klein zinnetje Hij is de regerend Europees kam pioen, maar Badloe is bepaald geen bekende Nederlander. Dat vindt hij wel prima. Laatst liep hij na een vlucht over Schiphol, moe en verlangend naar huis. ,,Werd Dor aangesproken door een fan. Dan is het toch wel lekker dat je kunt zeggen: nou, ik zie je van de week wel weer.'' Al verandert het langzamerhand iets. ,,Vaak was het alleen maar: Dorian dit, Do rian zo. En dan hooguit een klein zinnetje over mij. Nu wordt de in teresse gelijkwaardiger en hoor je: Dorian doet het goed, maar hoe gaat het met die trainingspartner die hem ook weleens verslaat?'' Op zijn negende begon Badloe met windsurfen. Op Bonaire, waar zijn vader drie jaar werkte. ,,Dat vond ik wel kicken, in mijn eentje over het water cruisen. Dat geeft een trots gevoel op die leeftijd.'' Maar niet lang daarna verhuisde het gezin Badloe weer terug naar Nederland, naar Almere. Daar, on danks het bruine en diepe water - op Bonaire kwam het hooguit tot zijn middel - en de kou, bleef de passie voor de sport bestaan. In 2013 werd Badloe uitgenodigd mee te trainen met het team van Van Rijsselberghe. Inmiddels zijn ze aan elkaar gewaagd. De Olym pische Spelen van Rio de Janeiro (2016) kwamen te vroeg voor de jongste van de twee, maar voor To kio ligt alles open. Het ene olym pische ticket gaat naar de beste windsurfer na drie WK's: dat van 2018, het komende WK in Italië en het WK van 2020 (in februari in Nieuw-Zeeland). Een jaar geleden werd Van Rijsselberghe in het Deense Aarhus wereldkampioen en Badloe tweede. De tweevoudig olympisch kampioen verdiende daarmee 12 punten in de onder linge strijd, zijn rivaal staat nu op 10 punten. Het is hem al zo vaak gevraagd: is het niet raar dat hij met zijn grootste concurrent traint, terwijl maar één van hen naar de Spelen mag? ,,De beste moet naar de Spe len'', zegt Badloe. ,,Dat is waar wij de selectieprocedure op hebben ingericht. En voor ons is het altijd al zo geweest dat er maar één naar de Spelen mag. Maar als ik het niet zou halen, zou dat superzuur zijn. Ik weet dat als ik nu mag gaan, ik een vrij grote kans heb op een me daille. Wij zijn nummer 1 en 2 van de wereld, maar een van ons zal straks moeten zeggen: shit, ik ga niet.'' Te vaak horen ze: 'Leuk verhaal over dat jullie goede vrienden zijn en het elkaar gunnen, maar ik ge loof het echt niet.' Hij grapte met Wij zijn nummer 1 en 2 van de wereld, maar één van ons gaat niet naarde Spelen Van Rijsselberghe al over het in scène zetten van een ruzie, waar bij iemand 'stiekem' in een hoekje filmt terwijl de ene surfer de an dere slaat. Badloe, lachend: ,,Ik had al bedacht dat ik dan degene ben die de klap uitdeelt.'' In andere Nederlandse zeilcate- gorieën is de selectie al afgerond. De windsurfers kozen er bewust voor hun tweestrijd tot in het olympische jaar te laten voortdu ren. Op die manier gaat echt de beste, denken zij. Badloe: ,,We ma ken elkaar in trainingen beter. Daar gaat het hard tegen hard.'' Suriname Gezien zijn dubbele paspoort (zijn vader is Surinaams) overwoog hij rond de Spelen van Rio even om voor Suriname uit te komen. ,,Ja, dan was ik nu wel zeker geweest van de Spelen. Maar zij hadden nog nooit van windsurfen gehoord. Er was niet eens een zeil- bond, geen geld voor een cam pagne. Er wordt nu zoveel voor ons geregeld door het Watersport- verbond, NOC*NSF en partners. Als ik daar in Suriname mee zou komen, zeggen ze: ben je gek?" Hoe de selectie ook afloopt, Bad loe gaat sowieso door in een nieuwe olympische cyclus. „Als ik deze Spelen haal, denk ik dat ik er zo'n kick van krijg dat ik zeker nog wel door wil. En als ik het niet haal, wil ik helemaal door. Dan ben ik helemaal gebrand.'' Hij is relatief onbekend, maar Kiran Badloe (25) is misschien wel de grootste bedreiging voor de derde olympische titel van Dorian van Rijsselberghe. De twee Nederlandse windsurfers strijden samen om één ticket voor Tokio. zaterdag 21 september 2019 GO TENNIS De schorsing van de Russische Irina Chro matsjeva is teruggebracht van drie maanden tot één maand. De voormalig num mer 89 van de wereld, af gezakt naar plaats 274 op de mondiale ranglijst, zou zich dit jaar tijdens Indian Wells schuldig hebben ge maakt aan matchfixing, maar volgens de Tennis In tegrity Unit (TIU) is daar geen verder bewijs voor. De schorsing van de 24-ja- rige Chromatsjeva is don derdag ingegaan. Ze mag vanaf 18 oktober weer in actie komen. VOETBAL Evert Linthorst (19, foto) heeft zijn contract bij VVV-Venlo verlengd tot 2022. De Venlonaar, voor alsnog een van de revela ties van het seizoen, had een verbintenis tot 2020 met daarin een optie tot 2021. Linthorst heeft dit seizoen al vier keer ge scoord in de eredivisie. Af gelopen weekend nam de middenvelder tegen FC Groningen het winnende doelpunt, de 2-1, voor zijn rekening. ,,Van jongs af aan zat ik hier op de tribune. Als échte Venlose jongen droomde ik al van spelen in De Koel", zei Linthorst. Beachvolley Mannen, derde ronde, groep J Brouwer/Meeuwsen (Ned) - Plavins/Tocs (Let) 21-17, 21-9, André/George (Bra) - Berntsen/Mol (Noo) 21-14, 21-11, Plavins/Tocs (Let) - Berntsen/Mol (Noo) 21-18, 21-15, Brou wer/Meeuwsen (Ned) - André/Ge orge 21-13, 21-18. Wielrennen Ronde van Slowakije Derde etappe (200,6 kilometer) 1. Démare (Fra/Grp) 4.39.09, 2. Ria- boesjenko (wRu/Emi) +0.02, 3. Kri- stoff (Noo/Emi) z.t., 4. Küng (Zwi/Grp) +0.05, 5. Lampaert (Bel/Dec) z.t., 6. Pöstlberger (Oos/Bor) z.t., 7. Bohli (Zwi/Emi), 8. Planet (Fra/Nov) z.t., 9. Van Hoecke (Bel/CCC) z.t., 10. Gradek (Pol/CCC) z.t. Tennis Laver Cup Praag, Tsjechië Europa - Rest van de Wereld 1-1. Thiem - Shapovalov 6-4, 5-7, 13-11, Fognini - Sock 1-6, 6-7. Rugby WK in Japan, groep A Japan - Rusland 30-10. Honkbal OKT in Italië Tsjechië - Zuid-Afrika 11-1. 'Beste van ons twee moet naar de Spelen' Lisette van der Geest Sneek - Kiran Badloe Badloe strijdt komende week op het WK ook voor een olym pisch ticket. FOTO'S RICHARD LANGDON

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 22