Best karig, als opleidingsclub Latijnse gif en Tagliafico het 19 Column @sjoerdmossou Ajax liet deze week in allerlei internatio nale kranten een grote advertentie plaatsen. 'Join the future' stond erboven, onder meer in de Braziliaanse sportkrant Lance!, bij een foto van David Neres. In Argentinië waren Lisandro Martinez en Nicolas Tagliafico de gezich ten van de campagne, in Amerika Sergino Dest. Het is een slim staaltje mondiale marketing, zoals Ajax dat wel vaker doet, en met succes. Al die ge likte filmpjes van de laatste tijd op sociale media, compleet met een stemmige, Engelse voice-over; ze ademen het zogenoemde DNA van de club. Jong, talentvol, avontuurlijk, zelf opgeleid. Toen Ajax afgelopen seizoen de halve finale van de Champions League haalde, landde de interna tionale pers massaal op de Toekomst, gretig verha lend over de unieke jeugdopleiding van de club. Ongelooflijk, al die nieuwe talenten. Wat een filo sofie. Wat een talentenfabriek. Toch telde het elftal waar mee Ajax dinsdag van Lille won 'slechts' vier zelf opgeleide spelers; aan zienlijk minder dan pak weg tien of twintig jaar ge leden de norm was. Drie van hen waren verdedigers, ook dat nog. Die 'New Wave' van toptalent bij Oranje? Hartstikke leuk om Frenkie de Jong te claimen als een typische Ajax-jon- gen, maar hij werd volledig opgeleid bij Willem II, net als Virgil van Dijk. Mem phis, vooralsnog de enige onomstreden topaanval- ler van Ronald Koeman? Groot geworden bij PSV. Georginio Wijnaldum? Spartaan annex Feyenoor- der. Van de vijf absolute blikvangers van Oranje, is centrumverdediger Matthijs de Ligt de enige die door Ajax werd opgeleid. De opwindendste jonge aanvallers in de huidige eredivisie lopen ook al niet in Amsterdam (al speelden Donyell Malen en Steven Bergwijn lang in de Ajax-jeugd, uiteraard). Maar Moham med Ihattaren en Cody Gakpo? Volbloed PSV'ers. Calvin Stengs en Myron Boadu? Pareltjes van AZ uit de Zaanstreek, slechts een handvol kilometers boven Amsterdam. Wat onmiskenbaar een factor is anno 2019: bij Ajax ligt de lat van het eerste elftal inmiddels zo hoog, dat het voor de jeugd steeds moeilijker is om aan te haken. Maar met ook nog de luxe van een beloften- team in de Keuken Kampioen Divisie, tellen ex cuses niet. Ajax heeft al decennialang de macht om de grootste talenten naar de eigen jeugdoplei ding te halen. Daar doen ze in Amsterdam graag gewichtig over, maar dat is geen hogere wiskunde natuurlijk. Met die voorsprong bundel je talent vele malen makkelijker dan bij pakweg AZ, Vitesse en zelfs PSV. De wet van de getallen doet de rest: dat er in het betaalde voetbal zoveel jongens spelen met een Ajax-verleden, is nogal wiedes. Het gaat nou net om die paar exceptionele ta lenten. Ongetwijfeld komen die er ooit weer aan, misschien morgen al wel. Maar de laatste aanval lend ingestelde, creatieve, volledig zelf opgeleide speler van Ajax die de Champions League won, en die bij een eliteclub in Europa speelde bovendien, was Wesley Sneijder. Voor een club die zo gretig verkondigt dat het de beste jeugdopleiding ter we reld heeft, is dat stiekem best wel karig. Ajax won van Lille met 'slechts' vier zelf opgeleide spelers Onana en Jeroen Zoet zijn twee keepers in vorm. Met Hakim Ziy- ech en Ihattaren treffen de meester en de leerling uit de school van de volmaakte techniek elkaar. Ajax zal linksback Olivier Boscagli besto ken, de zwakke plek bij PSV, als hij speelt. Zelf wil PSV in de ruimtes komen achter de verdediging van Ajax. Daar staan de backs vaak hoog en zijn de centrale verdedigers Blind en Veltman niet de snelste. Ja, dit kan haast niet anders dan een knaller van een wedstrijd wor den. De eerste topper met de eerste kans om de naaste rivaal een dreun te verkopen in de titelrace. Met al Ihattaren hun slagkracht en wapens moeten (links) en Ajax en PSV beide 80 procent van Malen vieren alle competitieduels kunnen win- met Bergwijn nen. Dan komt het dus aan op de de 2-0 tegen onderlinge toppers en de vier pot- Sporting Lis jes tegen Feyenoord en AZ wie sabon foto straks kampioen wordt. bsr/soccrates goede reputatie die de club heeft met Mexicaanse spelers. Maar voor mij voelde het juist goed dat Ajax de club was die concreet was. De club met de roemrijke geschiedenis, maar vooral ook het heden. Alle wedstrijden van Ajax in de Cham pions League hebben in Mexico veel aandacht gehad. Ik heb ze alle maal gezien. Dat uitgerekend deze club me wilde hebben, gaf een mooi en overtuigend gevoel.'' Alvarez kende geen enkele twij fel. Hij voorziet juist een voortrek kersrol voor zichzelf. ,,Het is een be paald risico, als eerste Mexicaan bij een club als Ajax spelen. Maar mocht het slagen, dan worden meer Mexicanen voor de club interes sant. Zo werkt dat in het voetbal. Dit avontuur is dus niet alleen be langrijk voor mezelf, maar voor alle Mexicaanse voetballers.'' De topper met PSV is een con frontatie waar volgens Alvarez ook zijn landgenoten thuis naar uitkij ken. Door de handblessure van Guti is zijn meespelen onzeker. En dus is Alvarez morgen waarschijn lijk de enige Mexicaan aan de aftrap. ,,Morgen is een belangrijke wed strijd. Ik kan niet wachten en ver heug me er echt op. Een vijandige atmosfeer? Heerlijk, dat geeft me juist een kick. Hopelijk tref ik Guti nog op het veld. Twee Mexicanen met elkaar duellerend op het mid denveld in de Nederlandse topper. Dat zou een mooie primeur zijn voor het Mexicaanse voetbal.'' SJOERD MOSSOU zaterdag 21 september 2019 II PSV - AJAX MORGEN 16.45 UUR TV FOX SPORTS 1 LIVEBLOG AD.NL Edson Alvarez en Lisandro Martfnez. foto vi images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19